MENU

8 pádných důvodů, proč se nerozvádět

rozvod manželství

Přemýšlíte o rozvodu? Zdá se vám, že je lepší cokoliv jiného, než setrvávat v neuspokojivém vztahu? Zadržte! Rozvod manželství není procházka růžovým sadem. Rozvod bolí. Bolí víc než zlomená noha, bolí déle než porod a někdy jsou porozvodové bolesti doživotní.

Žili spolu šťastně až do smrti. Tahle věta patří spíš do pohádek než do reálného života, byť by si to většina z nás takhle přála. V ČR trvá manželství průměrně 13 let. Šťastné snoubence před oltářem nejspíš vůbec nenapadne, že čerstvě uzavřené manželství může jednoho krásného dne skončit v troskách. Za poslední roky u nás počet rozvodů klesá, přesto se stále rozpadá téměř každé druhé manželství.

Máte pocit, že rozvod manželství je pro vás výhra? Zklamu vás, v téhle „hře“ není vítěz. Nemůžete vyhrát, leda byste měli za partnera závislého alkoholika, narkomana, recidivujícího kriminálníka nebo násilníka.

Proč se po rozvodu nebudete cítit jako vítěz?

Nepoznáváte sami sebe

Několik měsíců, možná i pár let se nebudete cítit ve své kůži. Zjistíte, že společné roky nejdou jen tak smazat. Ono se řekne – rozvedu se a budu mít klid. Jenže nikdo nepočítá s tím, že nejspíš několik měsíců, možná i pár let se budete cítit jako na houpačce. Jednou dole, jednou nahoře. Minulost jen tak neodstřihnete. Vzpomínky z hlavy nevymažete. Smířit se s rozpadem manželství vyžaduje spoustu trpělivosti a mraky času.

Chováte se jako nevypočitatelné a bezcitné pako

Chvilku skáčete radostí, pak zas brečíte nad rozlitým mlékem. Chcete se s bývalým partnerem kamarádit a bolí vás, když na tuhle variantu nepřistoupí. Cítíte se svobodní, ale občas potřebujete, aby to bylo jako dřív. Z těch změn, které jste po rozvodu zažili, je vám úzko. Překvapuje vás, že od rozvodového stání uběhl půlrok a vám je pořád mizerně. Chvilku partnera nenávidíte, pak se vám po něm stýská, někdy plánujete jeho vraždu a pak zase toužíte po jeho objetí. A tak to jde pořád dokola.

Hádky s bývalým partnerem ve vaší hlavě

Bývalý partner už nebydlí s vámi, ale o to víc se zabydlel ve vaší hlavě. Máte před sebou těžkého soupeře. Fantazijní postava je urputná. Čím více ji chcete odehnat, zapomenout, tím více se vám připomíná. Dennodenně se s ním hádáte, zlobíte se na něj, vyřizujete si mezi sebou staré účty. Podle psychologa Jeronýma Klimeše se fantazijní postava vynořuje ve chvílích, kdy se cítíte frustrovaně, osamoceně. Stačí zapomenout klíče od domu a výčitky směrem k bývalému partnerovi se vám v hlavě rozjedu naplno, i když není přítomen: „Já jsem ti říkala, že je blbost dávat kouli. Kdybys mě poslechl, nemusela bych tady teď trčet a čekat na zámečníka.“

Rozvodové bitky o děti i majetek

Jsou lidé, kteří se na všem domluví, nedělají si naschvály, péči o děti si rozdělí tak, aby děti co nejméně strádaly. Dejme si ale ruku na srdce – kolik takových uvědomělých párů znáte? Častěji se strhnou nelítostné boje o děti, tvrdé vyjednávání o alimentech, manželé se přetahují o dříve společný majetek. V těchto bitkách jde často soudnost i selský rozum stranou. A jedna nebo druhá strana se nestačí divit, koho si to před lety vzala.


Rozvod bolí. Bolí víc než zlomená noha, bolí déle než porod a někdy jsou porozvodové bolesti doživotní.

Dostáváte nepříjemné a bolavé otázky na tělo

Jestliže jsou v manželství děti, je rozchod rodičů o to bolestnější. Ať se snažíte sebevíc, dětem jste rozbili rodinu. Vzali pevnou půdu pod nohama. Svět, který znaly. Připravte se na bezesné noci, smutek a vztek v dětských očích i nevysvětlitelné odpovědi na dětské otázky ve stylu: Tatínek nás už nemá rád? Proč tatínek nemůže být s námi? Když budu hodná, vrátí se k nám tatínek?

Budete losovat nebo se těžce domlouvat, kde budou děti trávit Štědrý den, jak budou slavit narozeniny, kdo a jak dlouho je bude mít o prázdninách.

Po rovodu manželství vám prořídnou známí, kamarádi i rodina

Rozvod nezasáhne jen vás, ale i vaše nejbližší a kamarády. Společní známí se časem přikloní na jednu nebo druhou stranu. Vlastní rodina nemusí být nakloněna vašemu rozhodnutí odejít z manželství a stanete se černou ovcí rodiny, která za všechno může. Vaše dítě a váš partner jsou opuštění chudáčci.

S partnerovou rodinou máte hezké vztahy? To můžete mít, ale zapomeňte na to, že vás budou zvát na rodinné akce. V horším případě vás tchýně začne přehlížet nebo naopak vy jí budete zakazovat styk s dětmi.

V paradoxní fázi budete chtít vrátit všechno zpět

smutná žena po rozvodu manželství
Rozvod každého manželství bolí

Až si na tohle peklo zvyknete a smíříte se s tím, že je opravdu konec, přijde podraz, kterým překvapíte sami sebe. Stačí jedna emočně vypjatá událost, cokoliv, co ve vás vyprovokuje nezvladatelnou touhu vrátit se k partnerovi zpět. Vím, tuhle otočku jste nečekali, ale stává se to docela často. Po roce odloučení a nového života něco přecvakne a vy opět pocítíte šílenou lásku k expartnerovi.

Víte, proč se téhle porozchodové fázi říká paradoxní? S partnerem si otočíte role. Opuštěný si zvykl na život bez vás a je s rozchodem smířený. Teď je to on, kdo vás nechce. Více o paradoxní fázi i podrobné vysvětlení o rozpadu vztahu najdete v knížce psychologa Jeronýma Klimeše Partneři a rozchody.

Manžel dal přednost novému vztahu

Své o tom ví Julie, která opustila manžela s dcerou. Manžel se snažil, aby se k němu vrátila zpět. Nadbíhal jí. Ona neměla zájem. Po roce odloučení si její manžel našel přítelkyni, kterou mu nejdřív ze srdce přála. Když se to však stalo, Julie najednou chtěla manžela zpátky. On už ji však nechtěl.

Chcete se lépe orientovat v tom, co se s partnery děje v jednotlivých fázích rozchodu? Dozvíte se v knize Parteři a rozchody

Manželé jsou po roce odloučení opět spolu

I čtyřicetiletá Eva opustila po 16 letech vztahu manžela. Měla připravené rozvodové papíry, prošli si nechutnými tahanicemi o majetek. Bydleli každý zvlášť. Manžel se nechtěl své ženy vzdát, přestože ho Monika od sebe dost nevybíravě odháněla. Nejdříve střídal milenky, pak se zakoukal do ženy, která do něho byla kdysi zamilovaná. Uběhl asi měsíc, kdy si užíval nového vztahu, když Moniku napadl a ošklivě poranil opilý týpek na ulici. Jakmile se o otřesném zážitku manžel dozvěděl, běžel za ní, aby byl s ní. Po téhle příhodě Monika otočila, místo lhostejnosti opět pocítila ke svému manželovi lásku. Měla štěstí, manžel její city opětoval. Ukončil vztah s přítelkyní a společně s Monikou obnovili své manželství. Nejdřív si však užili pár měsíců romantických druhých líbánek.

Když všechny pokusy o záchranu manželství selžou

Dočetli jste až na konec a ťukáte si na čelo, protože vy se rozvedete s grácií? Moc vám to přeju. Jestli jste dospěli k tomu, že rozvod manželství je řešením, které opravdu chcete, jděte do toho.

Nikomu jeho rozhodnutí nevymlouvám. To si musí udělat každý sám za sebe.

Článek měl jen upozornit na to, že rozvod manželství není procházka růžovým sadem ani není tak jednoduchý, jak jej často prezentují na nejrůznějších webech.

Lidé se často rozvádějí kvůli malicherným důvodům. Necítí se pár měsíců ve vztahu dobře, okouzlí je druhý člověk. Všechno se šmahem zbourá, pošlape a hurá do nového života. Než se do nového života pustíte, zkuste opravit ten starý. Dá to spoustu práce, nebude to jednoduché. Nikdo vám nezaručí, že budete mít funkční a spokojené manželství. Ale vy budete vědět, že jste pro jeho záchranu udělali všechno, co bylo ve vašich silách.

Ilustrační fotografie Pixabay.com


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

Močové cesty bez opakujících zánětů a méně nemocí? Vyzkoušejte bakteriální lyzáty
Originální vánoční dárky na poslední chvíli
10 důvodů, proč užívat betaglukany

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined index: cookies in /www/doc/www.sendire.cz/www/fewoapufoiu/themes/sendire/functions.php on line 101

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.