fbpx
MENU

Hry na vyjmenovaná slova aneb jak se naučit vyjmenovaná slova snadno a rychle

Jak se naučit vyjmenovaná slova hravě?

Naučit se nazpaměť vyjmenovaná slova je celkem jednoduché. Těžké je však najít je ve větách nebo si rychle odvodit vyjmenovaná slova z příbuzných slov v praxi. Pomozte dětem, aby se naučily slova používat a uměly různé tvary téhož slova. Nejlépe tak, aby ani nepostřehly, že se učí. Pomohou vám k tomu nejrůznější vychytávky a hry na vyjmenovaná slova, se kterými vás seznámíme. Naučit se vyjmenovaná slova zábavnou formou je ta nejjistější varianta.

Pochopení významu slov

Než začnete hrát hry je potřeba, aby dítě chápalo všechny slova. Proberte spolu jednotlivá slova a ta, které dítě nezná, vysvětlete. Když nebude vědět, co je to bylina, nedokáže si následně odvodit ani to, že bylinný je odvozené slovo. Když jsem se zeptala dcer, co je podle nich babyka, jedna řekla, motýl, druhá, květina. Když jsem jim vyhledala obrázek babyky na Google, byly obě překvapené, že je to strom, který nám roste na zahradě.

Číst celou větu, aby dítě pochopilo význam slova být/bít

Aby děti zbytečně nechybovaly naučte je přemýšlet o i/y až si přečtou celou větu a pochopí jejich smysl. Bude pro ně potom snadnější odvodit jaké i ve slově použít.

Martin byl pro psa u babičky     X       Martin bil psa holí.

Vyjmenovaná slova neučte děti na přeskáčku

Jak si zapamatovat vyjmenovaná slova? Dbejte na to, aby se děti učily vyjmenovaná slova, tak jak jdou za sebou. K tomu vám mohou pomoci rozstříhané kartičky. Na každé z nich bude jedno vyjmenované slovo od jednoho písmena, např. po B“ být, bydlit, obyvatel, byt, příbytek, nábytek, dobytek, obyčej, bystrý, bylina, kobyla, býk, Přibyslav (babyka, Bydžov)

Připravené karty zamíchejte a dítě je seřadí ve správném pořadí. Aby to děti více bavilo, a braly to spíše jako hru, můžete na papír namaloval vláček a kartičky udělat jako jednotlivé vagónky, které budou děti řadit ve správném pořadí za mašinku.

Nejlíp se děti naučí správně vyjmenovaná slova používat nenásilně ve hře, když ani nebudou vědět, že se učí.

Spojte slova s obrázky nebo emocí

Spojení slova s obrázkem dětem usnadní zapamatování, rychleji s vybaví význam slova, které není příliš obvyklé a často používané. Kromě nejrůznějších obrázkových slovníků s vyjmenovanými slovy si můžete zahrát s dětmi třeba hru „Malovací soutěž“. Vítězem hry se stane ten, kdo namaluje více vyjmenovaných slov třeba po M. Jsou však i další hry na vyjmenovaná slova, která vás nebudou stát ani korunu. Třeba pantomima.  Jakmile děti „pocítí“ slovo na vlastní kůži, už jej nikdy nezapomenout. Jak na to? Napište na kartičky vyjmenovaná slova a zahrajte si s dětmi na pantomimu. Každý si vylosuje kartičku. Slovo, které si vybere bude muset ostatním předvést bez použití slov.

Deskové hry na vyjmenovaná slova

Nejlíp se děti naučí správně vyjmenovaná slova používat nenásilně ve hře, když ani nebudou vědět, že se učí.  Hry na vyjmenovaná slova už jsou naštěstí velmi rozšířené. Z čeho si můžete vybrat?

pekelneučení hra na vyjmenovaná slova

Jednoduché hra, kterou si sebou můžete sbalit i na cesty. díky které projdete s dětmi 168 ilustrovaných kartiček s otázkami na vyjmenovaná slova. Podle toho, kolik máte času a podle situace si můžete zvolit, zda bude hrát rychlejší nebo pomalejší variantu. Když nemáte na hru náladu, kartičky ze hry skvěle poslouží k samostatnému procvičování. Hra je určena pro 2-4 hráče od 8 do 12 let.

děti při hře ypsilonie
Velký pomocník při výuce vyjmenovaných slov je hra Ypsilonie

Za hrou stojí dvě učitelky češtiny, které mají zkušenost z práce v jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR Barbora Mazúrková a Barbora Nosálová. Hra je vhodná pro 3-5 hráčů a její výhodou je, že ji může hrát i ten, kdo vyjmenovaná slova nezná. Díky hře se je však naučí. Ke hře patří 4 herní plány, které lze použít k jednotlivým hrám nebo je můžete spojit do jedné velké. Hráče čeká dobrodružná výprava vyjmenovanou zemí, kde překonávají nejrůznější nástrahy, musí sbírat byliny, sýčky, žvýkačky či kobylky. Cílem hry je získat poklad.  Přestože je hra doporučovaná pro děti od 7 let, užijí si ji i mladší děti, jen jim budete muset číst různé info nebo úkoly z kartiček. Máte dítě, kterému se nechce číst? Vtipné a nápadité texty na kartičkách ho nejspíš namotivují k samostatnému čtení i bez vašeho nucení.

Karetní hry na vyjmenovaná slova

Pro zapamatování jednotlivých slov dobře poslouží také klasické obrázkové pexeso. Dítě si totiž potřebuje slova zafixovat i vizuálně. Další karetní hrou, která děti baví, je kvarteto, je k tomu však potřeba minimálně tři hráče.

Fungují hry na vyjmenovaná slova?

Otestujte děti, zda hry s vyjmenovanými slovy dětem pomohli. Zadejte jim diktát zaměřený na vyjmenovaná slova, nachystejte jim doplňovačku. A jestli potřebujete i jiné příklady, než z klasických učebnic pořiďte si tematicky zaměřené knížky v knihkupectví.

V nabídce jsou třeba Desetiminutovky na vyjmenovaná slova, kde najdete spoustu materiálu na procvičení vyjmenovaných slov prokládané vtipy i veselými obrázky.  Knížka je udělána jako vytrhávací blok, stačí dětem vytrhnout jeden list, který si mohou vzít s sebou třeba na víkend k babičce. Nehrozí tak, že u babičky zapomenou celou knížku.

Druhým pomocníkem k procvičování vyjmenovaných slov je brožura s názvem Veselé diktáty a doplňovačky Hurá na výlet (3. třída). Autorka Eva Mrázková použila k procvičování vyjmenovaných slov a psaní vlastních jmen úsměvné příhody spolužáků z jedné školy, které děti chytnou tak, že budou chtít další diktáty, aby se dozvěděly, jak dobrodružství skončí.

Dalším užitečným pomocníkem je knížka Diktáty trošku jinak, ve které má hlavní slovo Inovativní přístup založený na správném porozumění danému gramatickému jevu, který vede k lepším výsledkům. Dítě si nejprve přečte text diktátu, provede cvičení určená k zafixování pravidel a k pochopení pravopisných jevů a až poté si diktát napíše.

Jak se naučit vyjmenovaná slova? Každodenním provičováním

Naučit se vyjmenovaná slova tak, aby o nich děti nemusely moc přemýšlet chce čas a hodně procvičování. Buďte proto trpěliví a procvičujte to s nimi, dokud se jim to nedostane pod kůži. Pokud se splete dvanáctiletý klučina, dá se to ještě pochopit. Později už ne. K dispozici máte mraky pomůcek, stačí si jen vybrat.


Autor článku

Klára Zichová

Copywriterka na volné noze, která holduje psaní a knížkám už od útlého věku. Ve volných chvílích píše poezii, toulá se přírodou nebo přemýšlí nad tím, jak dosáhnout nesmrtelnosti.

Podobné články

Jak říct dítěti o smrti rodiče
Vše o vypadávání mléčných zoubků aneb Proč vypadnutí dětských zubů nebolí
Jaké knížky pro nejmenší? Víme, která leporela děti zaujmou

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.