fbpx
MENU

Ventilátor ke kamnům se vyplatí každému, kdo topí dřevem

Teplovzdušný ventilátor ke krbu

Pořídili jste si domů krbová kamna nebo kachláky a po zatopení míváte často místnost přetopenou? Snažili jste se někdy rychle vytopit promrzlou chalupu? Poradíme vám, jak pomocí jednoduchého zařízení ušetříte při topení dřevem i jak rychle docílíte akurátního tepla.

Ventilátor ke krbovým kamnům vám pomůže snížit náklady na vytápění

Proč se vyplatí investice do termoelektrického ventilátoru

Vyhřívání místnosti vám urychlí použití speciálního, samočinného ventilátoru na kamna, což je vlastně teplem poháněný ventilátor, který stojí na horkém povrchu kamen nebo krbu, kde udržuje horizontální cirkulaci vzduchu. Vrtulka ventilátoru se roztočí krátce po zatopení. Díky tomu se studený vzduch nehromadí u podlahy, ale promísí se s teplým vzduchem. Sálající teplo z kamen je pomocí termoelektrického ventilátoru potom rychleji a rovnoměrně distribuováno do celé místnosti.

Použitím ventilátoru ušetříte výrazně na palivu a dosáhnete mnohem rychleji zvýšení teploty o několik stupňů. Kdo má s roztápěním promrzlých místností zkušenosti ví, že v lednu trvá i několik dní, než se teploty vyšplhají na příjemných 20-21 °C.

Ke svému provozu využívají ventilátory sálající teplo z kamen, takže nepotřebují elektrickou energii. Další výhodou je, že se ventilátor ke kamnům obejde bez montáže, jednoduše ho postavíte na rovnou plochu kamen.

Nejlepší ventilátor na krbová kamna

Nejlepší ventilátor na krbová kamna je ten, který začne rychle pracovat. Aby dokázal to, co po něm chcete vybírejte jej podle typu vašich kamen.

Jedním z prověřených ventilátorů ke kamnům i krbům je univerzální větrák, který vám může výrazně snížit náklady na vytopení místnosti. Hodí se jako užitečný doplněk pro univerzální ocelová jednoplášťová kamna, která se nerozpálí tak, abyste na vrchní desce ohřáli vodu do bodu varu.

Používám tohoto větráku při topení pevnými palivy dokážete ušetřit až 19 % paliva. Tento větrák vymění za hodinu až 440 m3 a přesto je téměř neslyšitelný. Při práci vydává méně než 25 dB, což je jen o něco málo více než zvuk padajícího listí. Jeho rychlost se mění automaticky podle teploty kamen. Čím vyšší teplota, tím se rychleji vrtulka točí. Tělo větráku je z duralu, což je materiál, který dobře vede teplo. Aby byl přívod tepla maximální, má širokou základnu. Vysoce efektivní je termoelektrický modul, jehož motor používá uhlíkové komutátory, které zvyšují jeho životnost i výkon.

Jak předat teplo od kuchyňských kamen dál do místnosti

Pokud máte jednoplášťová kamna s plotnou na vaření nebo litinová kamna s horkým povrchem popřemýšlejte o pořízení otočného ventilátoru s robustní konstrukcí, u kterého se může vrtule po zapnutí pohybovat to stran. Díky tomu termoelektrický ventilátor bez potřeby elektrického proudu, k roztočení vrtle potřebuje jen počáteční startovací teplotu 80 stupňů Celsia.

Za pouhou hodinu dokáže ventilátor vyměnit až 320 m3 vzduchu, čímž ušetří až 15 % paliva. Tato kamna se rychle rozpálí,rychle na nich začne vřít i voda. Ventilátor k těmto kamnům musí stát na vysoké noze, které snesou vyšší teploty.

Jaký ventilátor k moderním krbovým kamnům

Interiérová kamna s primárním, sekundárním a terciálním spalováním, která nemají plotnu a když se letmo dotknete jejich vrchní desky, nespálíte se, jsou dvouplášťová. Tato kamna propuští teplo rovnoměrněji než jednoplášťová a proto k nim potřebujete jiný typ ventilátorů. Ventilátory k douplášťovým kamnům musejí fungovat při nižších teplotách. Jejich počáteční startovací teplota je obvykle 55 stupňů Celsia.


Autor článku

Klára Zichová

Copywriterka na volné noze, která holduje psaní a knížkám už od útlého věku. Ve volných chvílích píše poezii, toulá se přírodou nebo přemýšlí nad tím, jak dosáhnout nesmrtelnosti.

Podobné články

Jak se oblékat žensky? Prozradí stylistka Michaela Tutko
Jak prát funkční prádlo a oblečení?
5 tipů na netradiční dárky pro muže, na které nikdy nezapomenou

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.