fbpx
MENU

Učím ženy jak si zvýšít sebevědomí a převzít zodpovědnost za vlastní život

Barbora Kravčíková

Životní zkušenosti k nezaplacení

Bára Kravčíková, vystudovaná inženýrka, je živým důkazem toho, že pokud věříte sami sobě, dokážete i životní prohry proměnit v úspěšnou kapitolu svého života. V mládí procestovala 20 zemí světa, stála při zrodu Ekocentra Loutí. Jako externí lektorka pomáhala projektu Ženy ženám vybudovat komunitu téměř 70 tisíc žen. Dnes učí ženy jak si zvýšit sebevědomí.

Dnes se věnuje mentoringu žen, které si nevěří. Učí je poznat sama sebe, učí jak si zvýšit sebevědomí. Učí je být ženami. Povídaly jsme si spolu o útrapách, které ji potkaly, i o její práci.

Neměla jste idylické dětství ani dospívání. Jak vás ovlivnilo, že jste od svých 13 letech vyrůstala prakticky sama?

V době, kdy jsem to prožívala, jsem byla ráda. Jen si představte, jak skvělé je pro takového puberťáka, když zmizí z dohledu autority. Teď vážněji. Pochopitelně to s sebou nese i značnou míru zodpovědnosti, ale i svobody. Potom už nemá šanci vás někdo chytit a říkat vám, co a jak byste měla dělat. Zůstala jsem díky tomu velmi přímočará a autentická, což vnímám jako veliké pozitivum.

Necítila jste se odstrčená od rodičů, nechyběli vám? Odpustila jsem jim to?

Je to pro mne důležitá součást příběhu, která mě formovala, ale nemá to už dávno žádný emoční náboj. S mámou máme hezký, vřelý, podpůrný vztah a s tátou zůstávám v kontaktu jak v myšlenkách, tak v srdci, zemřel, když mi bylo 17 let.

Drogová závislost u mě nepropukla

Přiznáváte zkušenosti s drogami. Co pro vás setkání s drogou znamenalo?

Pouze náhražku lásky. Já jsem se i tak, „pod vlivem“, třeba učila nebo četla do rána romány klasiků. Když se v mých 18 letech objevil inteligentní a sečtělý muž, který mi nabízel něco víc a měl mě upřímně rád, ze dne na den jsem svou drogovou „kariéru“ opustila.

Klobouk dolů. Málokomu se povede tak snadno drogy opustit. Proč si myslíte, že jste neodolala pokušení a po droze sáhla? Co bylo tím impulzem?

Soubor více faktorů. Moje dobrodružná povaha a touha objevovat, o čem všem tenhle svět je a také všechny jeho možnosti (což mě neopouští dodnes), obálka peněz, široko daleko nikdo se skutečným zájmem o mě a snadná dostupnost na panelákovém sídlišti.

Vyjdu s každým člověkem

Zároveň bych měla dodat, že jsem patřila do skupinky užívající drogy rekreačně. Vždy jsem to korigovala, a když jsem na sobě vnímala, že je čas na detox, jak jsem tomu říkala, odjela jsem k prababičce na Slovensko nebo k někomu z jiné společenské skupiny na chatu. Měla jsem vždy obrovskou výhodu v tom, že jsem nikam nezapadla na 100 %. Zato všude jsem byla přijímaná a vítaná. To prakticky znamenalo, že jsem se znala jak se zlodějíčky, tak se soudci, jak s bezdomovci, tak s milionáři, s lidmi z velmi prostých rodin i výraznými intelektuály. A ti všichni mi věřili a svěřovali se mi, opravdu už od útlého věku.

Dámy většinou najdou nového partnera nebo se jim zlepší stávající vztah, ale často získají i novou práci. Zlepší se jim intimní i rodinné vztahy.

Nízké sebevědomí mě opustilo po převzetí odpovědnosti

Působíte na mě jako žena se zdravým sebevědomím, jako někdo, kdo má rád sám sebe. Měla jste tohle v sobě od mala, nebo jste se to musela naučit?

To jste mě pobavila. Byla jsem 100% nejhodnější holka široko daleko, o kterou byste mohla štípat dříví, a já bych vám za to ještě poděkovala. To, co vidíte a vnímáte dnes, je výsledek převzetí zodpovědnosti za svůj vlastní život. Vymezování hranic, a to i vůči životu, který mi nachystal nepočítaně zkoušek, při kterých jsem ryla ústy v zemi.  

Musela jsem se ohradit i proti tomu, jakým způsobem mě školí, a doslova jsem jednou do světa vykřičela, že tohle musí přestat, že už od malička rozumím velmi dobře, o co tu jde, ale nenechám se tím zabít, naopak mě všechny moje zkušenosti musí začít živit. Bylo to v době, kdy jsem měla skoro na mále se životem a už jsem toho měla opravdu dost. Najednou jsem věděla, co musím udělat, abych si zvýšila sebevědomí. Trvalo mi to tedy dobrých 30 let a opravdu mnoho až neuvěřitelných zkušeností, než jsem se postavila sama za sebe. Teď už je moje sebevědomí v pořádku.

Práce snů přišla, když jsem si dodala odvahu

Jak se stalo, že jste se začala profesionálně věnovat práci s lidmi?

Naslouchat lidem a následně jim ukazovat jiný úhel pohledu a jejich vlastní kvality mě bavilo od malička a vždycky to mělo pozitivní ohlas. Je to pro mě naprosto přirozené, jako dýchání, přináší mi to velkou radost. Nakonec jsem jednoho dne sebrala odvahu a začala se svými talenty živit. Často si dělám legraci sama ze sebe a s nadsázkou říkám, že jsem s lidmi pracovala vždycky, jen od jistého dne jsem si za to začala říkat o peníze.

Překážky v práci v mé hlavě

Co všechno jste musela překonat, abyste mohla dělat práci, která vás baví?

To nejtěžší bylo určitě sebrat odvahu a vyjít se svou kůží na trh. V malých společenstvích to nebyl až takový problém, ale v širším měřítku jsem se tomu poměrně dlouho snažila vyhnout. Necítila jsem se na to připravená. Dostatečně dobrá, chápete. Taková ta klasika. Místo toho jsem se pokoušela vstupovat do různých pracovních projektů, které ztroskotaly někdy až z absurdních příčin. Pokaždé mi na pozadí v hlavě běželo, že je to stejně nevyhnutelné, že jednou budu muset vyjít ven sama se sebou. A ustát, že jdu opravdu svou cestou, a to i v práci. Nebojím se nebýt „sluníčková“, s klientkami si vytvářím přátelské vztahy, tykáme si, podporujeme se, mám své názory a nebojím se je veřejně zastávat.

Poradenství pro ženy

Jaké služby klientkám nabízíte? Co všechno pro ně můžete udělat?

Když to řeknu obrazně, pomáhám jim objevit jejich vlastní vnitřní poklady. Když prozaičtěji, tak se věnuji individuálnímu poradenství v oblasti zvyšování sebeuvědomění, vlastní hodnoty, sebevědomí, sebelásky a ženskosti.  Jako jeden z nástrojů mohu použít i vůně. Celé své práci říkám „esence ženství“, jde v ní o „esenční“ spojení s našimi ženskými kvalitami, ale jako nadstavbu můžeme použít i esence vonné. Dále nabízím skupinová setkání v přírodě v Ekocentru Loutí a ženské cesty na Kypr.

Jaké problémy nejčastěji řeší vaše klientky?

Nevěří si, upozaďují se, jsou to klasické „hodné holky“ jako já kdysi. Upřednostňují potřeby druhých před vlastními. Často se neumí prosadit. Nelíbí se jim jejich tělo, nevidí své přirozené talenty a krásu. Zkrátka berou samy sebe v lepším případě jako samozřejmost, v horším jako něco podřadného a podceňují se. Nepřipadají si dost ženské, nevědí, co je jejich skutečná deviza a jak s ní naložit, a neuvědomují si svou jedinečnost a přínos společnosti.

Jsou problémy, se kterými nedokážete pomoci? Už jste někoho odmítla?

Mám síť kontaktů na různé odborníky a neváhám za nimi klientky poslat, pokud jejich potíže už nespadají pod můj obor. Na boha si rozhodně nehraji a jsem si dobře vědoma míry své kompetence. Na klientky mám ale opravdu štěstí. Často jsou to nádherné, velice inteligentní a citlivé dámy, kterým se jenom nedostalo dostatečné podpory a lásky. Nebo se chytily v pasti, kterou proti lidskosti nastavuje systém naší doby. Je kouzelné být u toho, když si začínají věřit, rozzáří se a začnou pouštět svou opravdovou osobnost ven.

Učím sebelásce a přijetí

Jakými prostředky jim pomáháte, aby se cítily v životě lépe?

Velkou mírou porozumění a přijetí. Vedu je různými způsoby, aby si uvědomily, že je naprosto v pořádku, že jsou takové, jaké jsou, a že skrze laskavou a léčivou cestu sebelásky mohou zázračně tvořit svůj život. K tomu pomáhají konzultace, vizualizace, relaxace, různé druhy osobnostně rozvojových cvičení, dotek, ale i rituální práce a v neposlední řadě vůně.

Čeho si u vás klientky nejvíc cení?

Toho, že se u mě cítí naprosto v bezpečí, že mohou být takové, jaké jsou, že naše setkání jsou velmi otevřená a mají pocit, jako by si povídaly s nejlepší přítelkyní. Empatie a viditelného posunu v reálném životě. Krásné prostředí a luxusní vůně jsou pak už jen třešničkou na dortu.

Jak zvýšit sebevědomí?

Ve své praxi se nejvíce zaměřujete na ženy, které v potřebují nalézt sebedůvěru. Proč je to podle vás důležité?

Je to naprosto klíčové pro spokojený a naplněný život. Od vztahu k sobě samé se odvíjejí všechny další vztahy a vlastně všechno v našem životě.

Proč si podle vás ženy nevěří?

Kde by vzaly v minulosti pozitivní ženské vzory? Naše maminky, babičky, prababičky atd. většinou úplně šťastný život nežily. Neměly takové možnosti jako my, často řešily existenční potíže, nemohly se zaobírat takovými věcmi jako my dnes. Máme ohromné štěstí, že žijeme právě v této době a na svobodném místě, v České republice, a můžeme se rozvíjet a plně spojovat se svým potenciálem.

Jak na sobě žena pocítí pozitivní změnu, na kterou jste ji zvýšením sebedůvěry nasměrovala? Co všechno to v jejím životě ovlivní?

Když jste si jistá sama sebou, tím, jaká jste, jak jednáte a jak vypadáte, máte k dispozici jednu z nejatraktivnějších esencí ženy. Dámy většinou najdou nového partnera nebo se jim zlepší stávající vztah, ale často získají i novou práci. Zlepší se jim intimní i rodinné vztahy.

Ukončí ty neprospěšné nebo změní jednání, které jim škodilo, a nedovolí jiným lidem překračovat své hranice. Najednou jsou schopné si zajistit zvýšení platu, začnou milovat samy sebe, přijímat své tělo, ať už má jakýkoliv tvar. Poznáte to na nich. Mění se jim rysy tváře i těla, někdy otěhotní, upraví se jim menstruační cyklus, jsou spokojenější, vitálnější, cítí se přitažlivě, mají důvěru samy v sebe a také z nich čiší laskavost.

Pracujete i s rituály.  Proč jsou důležité? Jakou úlohu mají v životě?

Rituály zpřítomňují, dělají prostor tomu, abychom si plně uvědomili nějaký přechod, zlom, nový začátek. Pociťujeme při nich posvátnou energii, víme, že nyní se děje v našem životě něco opravdu důležitého a dáváme tomu vážnost, plnou pozornost a energii. Naše duše rozumí symbolice, je to její jazyk.

Vonná typologie

Mimo jiné nabízíte „vonnou typologii“. O co se jedná?

Vůně nám odjakživa sloužily k ovlivňování vědomí, v řádu mikrosekund ovlivňují naše pocity. Co si zapamatujeme pomocí vůní, to již většinou nikdy nezapomeneme, a stejně dobře si pomocí vůní můžeme vyvolat různé pocity a vzpomínky. Existuje úsloví, že co mi voní, to mě léčí.  Dá se tedy říci, že je velmi výhodné a krásné, obzvláště pro ženy, zafixovat si pozitivní stav uvědomění do vůně a následně si jej vyvolávat pomocí daného parfému. Já moc ráda spojuji příjemné s užitečným a tahle krásná kombinace mi dává smysl, hlavní ale je, že dává smysl „mým“ ženám a že s tím mají vynikající zkušenosti.

Jak konzultace při „vonné typologii“ probíhá?

Vonné kompozice, které používám, odhalují konkrétní téma, které danou osobu podvědomě nejvíce trápí. Vůně slouží jako přemostění pro uzavřenější nebo nedůvěřivé typy lidí. Někdo neumí anebo nechce hned pojmenovat to, co ho trápí. Nebo si jen chce ověřit, zda to není nějaké šarlatánství či manipulace. Vůně nám dokáží říci, zda jde třeba o velkou nerovnováhu mezi dáváním a přijímáním, obavu z toho se projevovat žensky, sexuální zranění, nízkou míru vlastní integrity. Poukážou na problémy s matkou, uzavřenost vůči okolnímu světu, malou důvěru v život samotný nebo ve vlastní schopnosti, málo radosti v životě, zodpovědnosti vůči sobě samé nebo odpírání smyslnosti a intimity.

Jde tedy o velmi jemnou, hravou, nestresující a netraumatizující formu, jak dojít k aha uvědomění a otevřenosti vůči sama sobě, k rozhodnutí, že s tím či oním bych ráda něco udělala. Parfém, ke kterému žena postupně dojde, si u mne může koupit, ale nemusí. Není to podmínkou setkání a je to zcela na jejím uvážení.

Vůně nás ovlivňují

Chápu dobře, že dáte ženám vybrat z několikero vůní a ta, která jim nejvíce voní, je pro ně tou léčivou vůní? Tu pak musí užívat, nebo si stačí jednou přivonět?

Ony u toho procesu vybírání vznikají poměrně silné a zřejmé reakce. Příliš prostoru pro pochybnosti není. Ano, je to tak, jak říkáte. Jakmile najdeme pro danou ženu její TOP vůni, je vhodné, aby ji používala v běžném životě, ale pochopitelně může kvality spojené s daným tématem rozvíjet i jinak. Vůně je spíš každodenní krásná připomínka, nikoliv samospásné řešení.

Co obsahují vaše vůně? Vyrábíte je sama?

Vůbec ne, vyrobit parfém je velká alchymie a mistrovské umění. Parfuméři se ve všech dobách těšili veliké vážnosti, úctě i bohatství. Každý panovník i panovnice měli svého a na každou audienci i podle různých příležitostí se míchaly speciální vůně.

Já mám k dispozici pravé parfémy a nikdy by mě ani nenapadlo do něčeho takového fušovat. To, co můžete běžně dostat v obchodech nebo si namíchat jako olejíček s esencemi, nemá s parfémy kromě zažitého názvu nic společného.

Parfémy nejlepší kvality

Parfémy, které mám k dispozici, obsahují vzácné ingredience jako oud, kadidlo, vanilku, růži, skořici, pačuli, ambru, pižmo atd. Mnohé z těchto látek, které laik vnímá jako běžnou součást života, jsou investičními komoditami ceněnými v řádech mnoha tisíců dolarů za litr. V tom se už musíte opravdu dobře vyznat a to moje doména není. Já dobře rozumím tomu, co lidi trápí a jak z toho ven, ale míchat parfémy bych opravdu nechtěla, jsem ráda, že můžu používat už hotové luxusní produkty.

vonná typologie
Vonná typologie pomocí parfému

Kurzy pro ženy

Pořádáte ženské cesty na Kypr. Proč by měla žena s vámi vycestovat?

Jde o celkovou transformaci v životě ženy. Je to takový milník, kdy se v krásném prostředí u moře věnujeme všem aspektům ženského života. Dosycujeme to, kde nám životem, nevědomostí nebo neláskou vznikly černé díry, které nám ale nevědomě řídí život. Ženy se dostávají do stavu absolutního přijetí jak svého těla, tak své osobnosti. Naučí se orientovat se ve svých pocitech, komunikovat je, oprošťují se od studu, domnělé viny, převzaté zátěže z rodiny. A co víc, získávají vnitřní svobodu, autenticitu projevu, spokojenost, nové dovednosti v péči o sebe, své vztahy a svou celistvost. Je to jako kouzlo, ale kouzlo, které již nevyprchá, které zkrátka žijete.

Proč jste se rozhodla primárně pomáhat ženám?

Jednak mi to přijde přirozené díky tomu, že jsem žena. Nesmírně mě fascinuje moudrost, síla i jemnost, ale i určitá, řekla bych, magičnost a intuitivnost samoléčebných procesů u žen. A v neposlední řadě bych velmi ráda přispěla k posílení ženského společenství v ČR obecně, protože si myslím, že ženy u nás ve veřejných funkcích nesmírně chybí. Následně se tento holý fakt odráží v našich všedních životech.

Co je pro vás největším úspěchem ve vaší práci?

Víte, při práci s lidmi se může přihodit spousta věcí. Musím ale říci, že je naprosto fantastické být u toho, když ženě zase začnou zářit oči, když si uvědomí svou jedinečnost a začne ji beze strachu žít. Za každou takovou ženu jsem opravdu velmi vděčná.

Ženy potřebují návod na to, jak si zvýšit sebevědomí

Nechte nás nahlédnout do zákulisí vaší práce. Popište čtenářkám jednu, dvě vaše klientky. S čím přišly, co je trápilo, jak a čím jste jim pomohla.

Nikdy nevím, koho vybrat za příklad, protože ta paleta žen je opravdu pestrá. Ale takhle v létě mě napadá třeba Markéta. Sympatická žena ve středním věku, která se na sebe ale nemohla ani podívat v zrcadle, jak si připadala ošklivá. Myslela si, že její hodnota a kvalita života se odvíjí od toho, jak vypadá, že nemá dostatečně dobrou postavu ve srovnání s předkládaným ideálem dnešní doby a značně jí to ovlivňovalo život.

Proměna přišla záhy

Než přišla ke mně, všemožně se trápila dietami, odpírala si všechno možné včetně partnerského vztahu, protože se za sebe styděla. Jednoduše jsem ji v klidu vedla k navázání vztahu se svým tělem skrze její vlastní dotyk, povídání, různá cvičení na zvědomění pozitivních vlastností, až mi jednoho krásného dne poslala fotku, kde zářila v plavkách vedle statného chlapíka.  Víte, ono jde vždy o zamotané klubko různých vnitřních příčin, ale je nasnadě vzít za ten jeden čouhající provázek a začít rozmotávat… a v tomhle případě i hladit.

Na vzhledu až tak nezáleží

A vidíte, teď mě napadá, že Markéta byla opravdu dobrý příklad, protože všichni vědí, že já modelka opravdu nejsem, ale díky tomu, že jsem OK sama se sebou a slavím úspěchy u mužů, dávám ženám velmi dobrý příklad, že na vzhledu až tak úplně nezáleží. Že vnitřní pocit ovlivňuje lidi kolem nás daleko více než pouhé vzezření. A když už jsme u toho, ráda bych touto cestou vzkázala všem ženám, že i modelky a top modelky řeší úplně to samé co vy. Můžete mi věřit, protože i ony tvoří část mé klientely. Je velká škoda, že se o tomhle otevřeně nemluví, každopádně pracuji na tom, aby se to změnilo.

Co nejčastěji radíte svým klientkám, když je podle vás sezení u konce?

Není co radit. Tomu stavu říkám obrazně laskavá a moudrá královna svého života. Tyto dámy převzaly zodpovědnost za svůj vlastní život a mají se rády. Je radost na ně pohledět, být v jejich přítomnosti a těšit se z toho, jakým způsobem se jejich nově nabyté kvality a dovednosti promítnou i do celé společnosti, což vnímám jako svou osobní misi zde na světě.

Líbil se Vám článek? Prosím o sdílení.

 

 


Autor článku

Barbora Kravčíková

Barbora Kravčíková

Barbora Kravčíková je požitkářka, která miluje svého syna, přírodu i svůj klid v kavárničkách. K jejím největším zálibám patří poznávání světa a všeho dobrého, co patří k životu. Narodila se 21.1.1985.  Se svým synem žije v Praze. Nejoblíbenější motto?: „Skutečná láska vytahuje na povrch vše, co láska není.“ Více se o autorce dozvíte na jejím webu.

 

Podobné články

Odhalte příčiny insomnie a vyzkoušejte sílu přírodu
Kdy a proč pít kontryhelový čaj
Dentální probiotika a jejich benefity pro zdraví ústní dutiny i imunity

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.