fbpx
MENU

V čem bývá speciální 20. týden těhotenství? Jsou cítit pohyby miminka – a nejen to

2. 10. 2023
maminka ve 20.týdnu těhotenství

Okamžik, na který těhulka toužebně čeká, je konečně tady. Ve 20. týdnu těhotenství jsou totiž obvykle cítit pohyby miminka. Je to krásný pocit, ale za zmínku stojí i další specifické aspekty, které jsou pro začátek druhé poloviny těhotenství typické. Jak se plod vyvíjí a proč se v tomto období chodí na tzv. velký screening?

Na co se ve 20. týdnu těhotenství připravit?

Pravdou je, že některé maminky vnímají lehké pohyby plodu již zhruba od 16. týdne těhotenství – a jiné si zase musí počkat ještě o něco déle (třeba i do 24. týdne). Přesto je s prvními pohyby, a to zejména u prvorodiček, spjat především 20. týden těhotenství.

Mezi další typické znaky 20. týdne těhotenství patří častější nutkání k chození na toaletu. Důvodem je rostoucí děloha, která zabírá čím dál více místa (na úkor močového měchýře). A kvůli hormonálním změnám se může v těchto dnech objevit výtok. V případě neobvyklého zápachu či neobvyklého zbarvení (dožluta nebo dozelena) by se však mohlo jednat o infekci, a proto je o něm vhodné informovat gynekologa.

Zároveň můžete zaznamenat nepříjemné otoky nohou, bolesti a křeče. Potíže tohoto druhu lze minimalizovat strečinkem, chladivými zábaly a relaxací. Kromě toho nezapomeňte dodržovat pitný režim.

těhotná žena ve 20. týdnu těhotenství

Jak se ve 20. týdnu těhotenství vyvíjí miminko?

Zhruba od 19. týdne se zásadně mění nervový systém plodu. Ve 20. týdnu těhotenství již miminko začíná polykat plodovou vodu, kterou následně vylučuje močí. Dokáže rozeznat zvuky zvenčí a jeho denní režim je čím dál pravidelnější a předvídatelnější.

Co se týče velikosti, na konci 20. týdně těhotenství lze plod připodobnit ke žlutému melounu – na délku má cca 25 cm a váží kolem 300 gramů. Vizuálně se miminko jeví hubené, protože zatím nemá příliš mnoho kožního tuku.

Ve 20. týdnu těhotenství se podstupuje nejdůležitější vyšetření – ultrazvukový screening, jehož cílem je odhalení vývojových vad. Zároveň se z něho lze vypozorovat pohlaví dítěte.

Další užitečné informace o 20. týdnu těhotenství najdete na portálu Modrý koník.

Designed by Freepik


Podobné články

Jak říct dítěti o smrti rodiče
Pomůcky do školy aneb Co potřebuje prvňáček do 1. třídy?
Vše o vypadávání mléčných zoubků aneb Proč vypadnutí dětských zubů nebolí

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.