fbpx
MENU

Jaké knížky pro nejmenší? Víme, která leporela děti zaujmou

Jaká leporela pro nejmenší děti

Knížky k dětství patří stejně jako hračky. Pomocí dětských knížek pomáháme dětem rozvíjet jejich představivost, rozšiřujeme slovní zásobu. O tom, jak jsou knihy pro rozvoj řeči u dítěte důležité píše v článku o vývoji dětské řeči logopedka Vladimíra Tylšarová. Dnešní knižní trh je obrovský. Poradíme vám, jaká vybrat leporela pro nejmenší, které zaujme i malé miminko i větší batolátko.

Omyvatelná leporela pro nejmenší

Jakmile začne miminko více vnímat svět kolem sebe, ukazujte mu pestrobarevné obrázky z knížek. Ze začátku jsou nejvhodnější gumová, omyvatelná leporela s jednoduchými obrázky. Bez obav můžete tuhle první knížku dát děťátku i do ruky k podrobnému zkoumání. Počítejte s tím, že ji bude žmoulat v ručkách, ožužlávat. Dají se koupit nejen v knihkupectví ale i v drogériích a hračkách. Dejte si však pozor na nezávadnost. Nevybírejte jen podle obrázků, ale zkontrolujte, zda nemá ostré rohy stránek.  Požadavek na bezpečnost splňuje třeba knížka pro nejmenší kluky s názvem Dopravní prostředky, která se díky plastovému kroužku dá připnout třeba ke kočárku nebo postýlce. Nakladatelství CP Press vydalo řadu omyvatelných knížek do vany. Ke knížce dostanete i stříkací gumovou figurku vodního zvířátka.

Knížka do vany

Leporela pro batolata pro jednodušší manipulaci

Knihou číslo dvě jsou leporela. Někdy se jim říká knížky s tvdými deskami. Jedná se o knihy s tvrdými stránky, které se nedají jen tak zničit. Jsou odolnější než klasické knihy s papírovými stránkami. Pro děti je mnohem snažší obracet silnější a pevné stránky knih než tenké listy v klasické knize.

Kdo by neznal tuhle básničku

Leporela o zvířátkách nejmenší děti milují

Pro nejmenší děti jsou leporela skvělou pomůckou na učení zvířátek. V knížce nemusí být text, stačí vyobrazení zvířat. Ze začátku vybírejte takové, která věrně zvířata zobrazují. Tuhle podmínku splňují skládací leporela s obrázky Jiřiny Beinstein Lockerové . Jde o velmi oblíbený formát leporela, které děti v pozdějším věku využijí třeba na stavení nejrůznějších ohrádek a cestiček.

Říkanky a básničky = leporela pro nejmenší

 Na učení básniček a jednoduchých říkanek jsou leporela také skvělé. Můžete vybírat z klasických knížek pro děti, které nestárnou – Polámal se mraveneček, nebo Paleček a Hrajeme si celý den od českého velikána Františka Hrubína. Na tyhle leporela pro nejmenší však musíte mít štěstí. Bývají rychle rozebrány. Naštěstí nakladatelé připravují často další a další dotisky. Léty prověřené leporelo pro nejmenší je také úspěšné Kočka leze dírou nebo Když jde malý Bobr spát, což je rozkládací leporelo s ilustracemi ke známé dětské písničce Jana Vodňanského.  Dětem se budou líbit i lidová říkadla, která najdete v mnoha leporelech.

oblíbená hra s prstíky pro nejmenší

Leporela pro nejmenší sbližují

K společnému usednutí s dítětem na klíně a s knížkou v ruce jsou ideální kratičké pohádkové příběhy s nádhernými ilustracemi klasiků.  Za všechny např. O veselé mašince od Jana Čarka, Kozí pohádka s ilustracemi Heleny Zmatlíkové. V první knihovničce by neměly chybět ani knížky s ilustracemi Josefa Lady. Pokud máte rádi modernější pojetí, je výběr také velký. Základem by však měla být česká klasika.

Leporela pro malé motoristy a železničáře

Stejně tak jak jiné knihy, i leporela pro nejmenší můžete vybírat podle toho, o co děti mají největší zájem. Co pořídit milovníkovi vláčků knížku O veselé mašince?  Malým motoristům uděláte radost leporelem Jedeme, jedeme, ve kterém uvidí obrázky nejrůznějších dopravních prostředků, nebo leporelo Nákladní auta.

Zvuková leporelo pro nejmenší

Zvukové leporelo pro nejmenší

Nejmenší děti zaujmou i zvuková leporela. Knížky jsou udělané tak, že si dítě snadno pustí zvuk, který chce. Nejčastěji bývají ve zvukových knížkách zvuky zvířat nebo dopravních prostředků. V některých jsou nahrávky dětských říkanek nebo písniček. Je z čeho vybírat. Podívejte se na nabídku zvukových leporel pro nejmenší v nakladatelském domě Albatros.

Nevybrali jste si z naší nabídky knížek pro nejmenší? Podívejte se na pestrou nabídku knih pro nejmenší


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

Jak říct dítěti o smrti rodiče
Vše o vypadávání mléčných zoubků aneb Proč vypadnutí dětských zubů nebolí
Hry na vyjmenovaná slova aneb jak se naučit vyjmenovaná slova snadno a rychle

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.