MENU

7 kroků, jak si (konečně) najít čas na sebe

Žena meditující v přírodě u řeky, symbolizující klid a sebereflexi

Kdy jste naposledy udělala něco jen pro sebe, bez výčitek a bez potřeby někomu to vysvětlovat? V době, kdy se produktivita stala novou měnou uznání a kalendář přetéká povinnostmi, je vědomé zastavení vlastně aktem odvahy. Není to o tom najít volné chvilky mezi čtyřmi schůzkami. Je to rozhodnutí, že se ve svém vlastním životě nechcete ztratit. Nejsou tu univerzální rady ani zázračná řešení. Jsou tu inspirace a drobné podněty, které vás mohou přivést blíž k sobě samé.

Krok č. 1: Zastavte se a pojmenujte, co vás naplňuje a co vysiluje

Věnovat si čas není slabost, ale síla. Martina Brodská, česká expertka na time management, doporučuje začít jednoduchou, ale účinnou sebereflexí. Jednou týdně si sedněte a v klidu si zapište, co vám během uplynulých dní udělalo radost a co vás vyčerpalo. Tento nenápadný zvyk může být překvapivě osvobozující – pomůže vám jasněji vidět, kde vám energie utíká a co vás naopak naplňuje.

Když si tento rituál osvojila Jana, projektová manažerka z Brna, začala objevovat konkrétní vzorce v tom, co jí skutečně prospívá. Zjistila, že ji naplňují krátké procházky po práci a společné vaření s partnerem. Naopak rutinní úkoly, které jí braly energii, se naučila buď delegovat, nebo alespoň částečně automatizovat – a po pár týdnech už cítila výraznou úlevu.Tento malý rituál může být překvapivě osvobozující – pomůže vám rozpoznat, kde vám energie utíká a kde ji naopak získáváte.

Krok 2: Upřednostněte to, co vám skutečně dává smysl

Není třeba zvládat všechno. Aneta Martinek, autorka knihy o time managementu pro ženy s názvem Organizační porno, doporučuje řídit se vlastní energií, ne vnějšími očekáváními. Zaměřte se na chvíle, kdy se cítíte soustředěná a tvůrčí, a ty využijte na důležité úkoly. V době, kdy vám dochází síly, si naopak dovolte zvolnit. Tímto způsobem se zvyšuje nejen vaše efektivita, ale i vnitřní spokojenost.

Zcela v souladu s tímto přístupem je i kniha Dělej méně od Kate Northrupové. Nabízí 14 praktických cvičení, která vám pomohou nastavit si denní rytmus podle toho, jak se skutečně cítíte – ne podle tabulky. Čtenářky si z knihy nejčastěji odnášejí úlevu, že produktivita nemusí znamenat vyčerpání, a povolení říkat si o pomoc nebo některé věci úplně vypustit. Tato kniha není o tom, jak zvládnout víc. Je o tom, jak se neztratit ve světě, který po nás chce všechno – a ještě se u toho usmívat.

„Kdyby mi někdo řekl, že získám víc tím, že budu dělat méně, nevěřila bych. Tahle kniha mi ale obrátila svět vzhůru nohama – a k lepšímu,“ napsala jedna z čtenářek na Databázi knih.

Krok 3: Naplánujte si den tak, aby pracoval pro vás, ne proti vám

Plánování není o kontrole, ale o vědomé volbě. Váš diář by měl odrážet to, na čem vám záleží – nejen pracovní úkoly, ale i prostor na odpočinek, setkání s blízkými nebo čas pro sebe. Jedním z příkladů vědomého plánování je přístup Lucie, marketingové specialistky z Prahy. Do kalendáře si zapisuje nejen pracovní schůzky, ale také chvíle na jógu, pravidelné procházky i večery bez obrazovek. Vytvořte si rámec, ve kterém můžete dýchat, ne jen fungovat. Pokud hledáte inspiraci, jak plánovat efektivněji a stihnout víc za méně času, přečtěte si článek Stihněte více práce za méně času – 14 tipů na zvýšení produktivity.

hodinky jsou v podnikání nezbytné

Krok 4: Omezte digitální šum

Sociální sítě, notifikace a neustálá dostupnost zahlcují naši mysl a odvádějí pozornost od toho, co je skutečně důležité. Po osmé večer vypněte pracovní e-maily a vyzkoušejte některý z osvědčených nástrojů, které pomáhají s digitálním detoxem a podporou duševní rovnováhy. Například aplikace Digital Detox: Klid na práci umožňuje omezit rozptylování a soustředit se na to, co je důležité. VOS.health nabízí možnost sledovat náladu, plánovat rituály péče o sebe a vědomě budovat vnitřní stabilitu. – nástroj pro duševní pohodu s funkcemi plánování a sledování nálady. Vědomé omezení digitálních podnětů vám umožní být víc přítomná – ať už sama se sebou, nebo s ostatními.

Krok 5: Věnujte tělu i mysli pozornost, kterou si zaslouží

Péče o sebe nemusí znamenat hodiny ve fitku nebo drahé wellness. Stačí malá, ale pravidelná gesta – krátká procházka, pět minut vědomého dýchání, tichá chvilka u kávy bez telefonu. Studie potvrzují, že i drobné aktivity mají zásadní vliv na psychickou pohodu a celkovou výkonnost. Pokud vás zajímá, jak pečovat o mentální zdraví a stimulovat mozek i jinak než odpočinkem, nahlédněte do rozhovoru Eva Fruhwirtová: Na trénink mozku do mozkoherny, kde se dozvíte, jak lze péči o mozek a duševní pohodu pojmout hravě a přitom prakticky. (Halachová, 2016; El-Osta, 2019).

Krok 6: Budujte vztahy, které vás podporují a inspirují

Čas strávený s lidmi, kteří vás chápou, není luxus – je to základ duševní hygieny. Například Alena, grafička na volné noze, si každý týden vyhradí čas na společnou snídani s blízkou přítelkyní, kde si navzájem sdílejí, co jim fungovalo a co ne. I taková pravidelná chvíle blízkosti dokáže přinést lehkost do celého týdne. Sdílení zkušeností přináší úlevu i inspiraci.

Krok 7: Přistupujte k sobě s laskavostí a dejte si čas na změnu

Ne všechno půjde hned. Budou dny, kdy se plány rozpadnou a hlava bude plná. Ale právě v těch chvílích si můžete připomenout, že i malé kroky mají cenu. Laskavost k sobě není slabost, ale vnitřní opora, o kterou se můžete kdykoli opřít.

Najít si čas na sebe není sobecké ani nedosažitelné. Je to rozhodnutí, které můžete udělat znovu každý den malou drobností. Možná zítra začnete krátkou procházkou. Možná si večer konečně dočtete tu knihu, co na vás čeká. A možná si jen poprvé po dlouhé době položíte otázku: Co dnes potřebuju já?

Pokud vás tohle téma oslovilo, sledujte nás na Facebooku @sendire.cz nebo se přidejte do skupiny Ženy na volné noze. Společně můžeme sdílet nápady, jak si i v každodenním shonu najít víc prostoru pro sebe – a vzájemně se inspirovat.


Autor článku

Klára Zichová

Copywriterka na volné noze, která holduje psaní a knížkám už od útlého věku. Ve volných chvílích píše poezii, toulá se přírodou nebo přemýšlí nad tím, jak dosáhnout nesmrtelnosti.

Podobné články

Mládí pod tlakem: Jak se vypořádat s psychickými obtížemi?
Jak poznat alergii na pyl a zmírnit její příznaky?
Jak se vybírají nejvhodnější spermie pro oplodnění? Seznamte se s moderními postupy

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.