fbpx
MENU

Háčkovaný svět kabelek Lucie Juskuv

Lucie juskuv s rodinou

Máma tří malých dětí Lucie Juskuv vyrábí a prodává společně se svou maminkou ručně háčkované kabelky, které okouzlí na první pohled. V nabídce mají i netradiční dřevěné kabelky, které v sobě snoubí pevnost a trvanlivost dřeva s nostalgickou vzpomínkou na háčkované vzory našich babiček. Co všechno obnáší výroba jedné kabelky? Proč se rozhodli vyrábět vlastní příze? Jak se dá zvládnout podnikání s velkou rodinou?

Příběh rodinné dílny Juskuv popcraft

Lucie Juskuv vystudovala obchodní ekonomickou školu. Než zjistila, že ji neuspokojuje plnit měsíční plány nebo mluvit se zákazníky v bance či pojišťovně podle návodu, vystřídala několik zaměstnání. Věděla, že chce dělat něco vlastního, ale několik let netušila, co by to mělo být. K podnikání s hand výrobky ji nakonec přivedly vlastní děti a máma.

Kabelkové experimenty

Na svém e-shopu nabízíte ručně dělané módní doplňky a vkusnou bytovou dekoraci. Proč jste se rozhodly specializovat pouze na módní doplňky?

Nejdřív jsme vyráběly košíky, polštáře, koberce a koše na hračky. Lákalo nás ale spíš něco, kde bychom se mohly více vyřádit. Jak ve vzorech, tak v technice. Napadla nás kabelka. Jakmile jsme vyrobily první, bylo jasné, jakým směrem se chceme ubírat dál. Kabelky jsou naše krevní skupina. Nechceme dělat stále stejné věci dokola. Jsme s maminkou obě kreativní, rády vymýšlíme a děláme pořád něco nového.

ručně háčkované kabelky
Uháčkovat kabelku je náročné

Čím se vaše kabelky odlišují od ostatních?

V použitém materiálu. Kabelky jsou vyrobené ze 100% bavlny. V podstatě je to bavlněný úplet, který se nařeže do stejně širokých proužků, natáhne a vznikne z něj příze, kterou používáme na háčkování. Náš háčkovací vzor je velmi specifický a hodně náročný. Zákazník si u nás může vybrat z 55 barevných odstínů, libovolně je nakombinovat a zvolit si k tomu zapínání z nejrůznějších tvarů a barev či další doplňky podle svého vkusu. Dostane tak od nás vlastně kabelku na míru.

Odvážné kousky jsou i kabelky z plexiskla, ty ocení náročné zákaznice, které mají rády jedinečný design

Vzpomínáte na svůj první výrobek?

Byl to háčkovaný košíček, který vypadal příšerně, i když jsme si tenkrát mysleli, jak je krásný. Teď vidím, jak bylo všechno špatně: materiál, technika, vzorek, prostě všechno. Pár kousků z prvovýroby jsem si schovala, ať máme stále srovnání. Stále je co zlepšovat.

Ověřila jste si někde, že bude o vaše výrobky zájem? Neměla jste strach, že budou neprodejné?

Zájem jsem předem neověřovala. Ale věděla jsem, že žádné takové výrobky u nás na trhu nejsou. Možná je to chyba, když člověk začíná podnikat a nabízí něco úplně nového. Já měla jen víru, odhodlání a motivaci. Ale pokud si člověk jde za svým, myslím, že dokáže prodat i „nic v pytlíku“. Každé zboží má dnes své zákazníky. Jen musíte vědět, jak a kde je najít.

 Prozradíte, kde svoje zákazníky hledáte?

Všude. Máme reklamu na Google, Glami, Seznamu, Zboží.cz, Heurece… Nejvíc se ale zaměřuji na Instagram a Facebook. Pracujeme také s influencery. Naše zboží propagovala Nela Slováková, Dominika Mesarošová, Nikol Moravcová, Adenika Endtová a další. V plánu máme nabízet zboží na veletrzích, které jsou zaměřené na design či ruční práce.

Jak vzpomínáte na své začátky?

Budeme mít za sebou první rok, ale v podstatě jsme pořád na startu. Stále mám plno plánů. E-shop ani sortiment v něm zdaleka nevypadá tak, jak bych si přála. Stále dolaďujeme funkčnost a vzhled e-shopu. V této oblasti máme stále co zlepšovat – první dojem u zákazníka často rozhoduje. Pro náš byznys jsou velmi důležité produktové fotografie, které si děláme sami. Stále rozšiřujeme nabídku sortimentu, aby si lidé měli z čeho vybrat, a s tím jsou samozřejmě spojené finance.

Ruční výroba je drahá

Co všechno obnáší výroba? Děláte opravdu všechno ručně?

Výroba je náročná. Málokdo si dokáže představit, co výroba jedné kabelky obnáší. Naše nejprodávanější kabelka se vyrábí 18–24 h. Záleží na šikovnosti pletařky. Některé ženy práci u nás vzdaly, protože je hrozně bolely ruce. Vše je totiž ruční práce, používáme maximálně šicí stroj na ušití podšívek. I ty se ale přidělávají do kabelek ručně. Náš háčkovací vzorek je velice specifický a hodně těžký na výrobu, je třeba, aby kabelky byly stejné, vzorek úhledný. Přijde nám na zkoušku 10 brigádnic a z toho naše požadavky zvládne jedna. Když si spočítám materiál, čas výroby, náročnost všech věcí kolem, a to ani nezahrnuji ostatní náklady spojené s provozem, jsem přesvědčená, že máme tašky stále ještě levné. Někdy slýchám opak, ale především od lidí, kteří tento typ zboží nedokážou ocenit.

Se zákazníkem konzultujeme, co a jak si přeje, a pak ladíme kabelku k jeho spokojenosti. I takové věci zaberou čas. Každý hotový kousek nakonec vážíme, měříme a fotíme, ať zákazníci vědí, co vše umíme udělat, a mají konkrétnější představu o naší práci.

Trendy kabelky

ručně háčkovaná kabelka
Lucie Juskuv

Co si u vás zákazníci nejčastěji objednávají?

Vyrábíme převážně na zakázku. Nejvíce se prodávají kabelky, kterým říkáme s maminkou pecky. Vzorek každému připomíná něco jiného. Někdo tomu říká pusinka, vánočka. Máme velký výběr odstínů příze a několik barev kovových součástí kabelek. Zákazník si tak může nakombinovat kabelku podle svého vkusu. Je to vlastně taková kabelka na míru.

Právě výroba těchto kabelek trvá nejdéle a jejich vzorek je nejnáročnější. Velký zájem je i o nákupní tašky, tzv pytle.

Máte zařízenou dílnu, nebo tvoříte doma na koleně?

Malou dílnu má doma maminka. U ní se šijí podšívky a zaučují brigádnice, které nám s výrobou pomáhají. Po zaučení brigádnice tvoří u sebe doma, kabelku nám pak předají a převezmou si materiál na výrobu další. Klasické zaměstnance zatím nemáme, ale je jasné, že se bez nich v budoucnu neobejdeme. Hodně pomáhá rodina. Většinou při práci ve skladu nebo při balení zboží.

Vlastní příze

Jaké novinky chystáte?

Nyní rozbíháme výrobu vlastní příze, kterou budeme nejen používat na výrobu našich kabelek, ale chystáme se ji i samostatně prodávat. Bude to na evropském trhu novinka – v použitém materiálu i v jeho lehkosti, to je při výrobě kabelek důležitá vlastnost. Více nechci zatím prozrazovat.

Proč jste se rozhodli pro vlastní přízi?

V současné době dovážíme přízi z Ukrajiny, ale bohužel máme nespolehlivého dodavatele a často řešíme komplikace s dopravou. Nejvíc nás ale trápí, že jsou pokaždé trošku jiné odstíny. Během výroby jsme zjistili, že některé odstíny se liší gramáží i použitým materiálem. Na finálním výrobku to bylo znát.

Sháněli jsme i jiný materiál, ale vesměs bylo vše hodně podobné. Všude jsme na něco narazili. Cena, problém s dopravou, nevhodný materiál nebo časté výpadky v oblíbených odstínech. Nakonec jsme to vzdali a začali zjišťovat, jak si vhodnou přízi vyrábět sami. Chceme mít vlastní barevné odstíny, které si zachovají stálost, chceme mít možnost určit si gramáž, aby byly kabelky lehké.

Manžel osobně navštívil několik továren na zpracovávání bavlny jak u nás, tak i ve světě, a nakonec se podařilo najít takovou, která dokáže vyrobit přesně to, co potřebujeme. Díky tomu se nám sníží náklady na výrobu, a hlavně budeme moci přízi prodávat i velkoobchodně. Již nyní máme pár zájemců, kteří na ni netrpělivě čekají. Takže se těším, až ji uvedeme na trh.

Zákazníky nebude těžké získat. Budeme nabízet kvalitní přízi za příznivou cenu, kterou ženy poptávají, ale u nás zatím není k dostání.

Co obnáší uvést na trh nový výrobek

V první řadě to není vůbec levná záležitost. Museli jsme si zařídit certifikát kvality a EAN kódy. Bez těchto náležitostí bychom mohli prodávat jen s velkými komplikacemi do zahraničí. Bylo nutné vyrobit vzorek příze. Doladit barevné odstíny. Není růžová jako růžová a právě s výběrem odstínu byl velký problém. Trvalo dlouho, než jsme se shodli.

Trendy kabelky ze dřeva i z plexiskla

Zaujaly mě vaše kabelky ze dřeva. To zvládáte také samy, nebo vám s nimi někdo pomáhá? Jak je taková kabelka těžká? A jak vás vůbec napadlo vyrobit kabelku ze dřeva?

Kabelky ze dřeva začaly být hodně moderní nejen ve světě, ale i u nás, a tak jsme je chtěli dopřát i našim zákazníkům. Dřevěné kabelky ale nemají dosud hotový design. Pořád je testujeme, zdokonalujeme a vyvíjíme. Kromě tvarů ze dřeva, které nám vyřeže truhlář, je vše ostatní už na nás. Přestože je kabelka dřevěná, není těžká. Dřevěné části jsou tenké a přesto pevné.

Děláme dva druhy dřevěných kabelek. Jedna má dřevěné pouze boky a okraj klopy (víka), zatímco zbytek je z bavlny. Druhá varianta kabelky to má obráceně. Tělo je dřevěné a boky jsou háčkované. Právě tento druh tašky je hodně extravagantní. Odvážné kousky jsou i kabelky z plexiskla, ty ocení náročné zákaznice, které mají rády jedinečný design.

Kde berete inspiraci?

Hodně si prohlížím háčkované věci v zahraničí, třeba v Rusku. Tam je tato technika hodně oblíbená a moderní. U nás ji má spousta lidí stále zažitou spíš jako oblíbenou činnost našich babiček.

Víra a odhodlání v podnikání

ručně háčkované batůžky
Stylový háčkovaný batůžek

Co nejtěžšího jste při svém podnikání překonala?

Asi nejtěžší pro mě bylo srovnat se s tím, že mě okolí odrazovalo. Kamarádi říkali, že háčkované tašky za tři tisíce nikdo kupovat nebude. Pak zákazníci, kteří komentovali a stále komentují, že máme drahé zboží. Strach z toho, zda se nám bude dařit. Do projektu dala finance celá rodina. Všichni mi věřili a věří, to je můj hnací motor.

Než se spustil e-shop, měla jsem opravdu velice těžké období. Když jsem rodila třetí dceru, měl můj muž vážný úraz a nemohl několik měsíců chodit. Já prakticky ihned po porodu stála na nohou, starala se o novorozenou dceru, starší děti, domácnost a ještě obstarávala manžela. Do toho řešila rozjezd firmy. Bylo to pro mě hrozně těžké, v noci jsem potají brečela z vyčerpání. Nebýt kamarádů a maminky, asi bych skončila v blázinci.

Jak podnikat s dětmi?

Co se vám v práci nedaří?

Uspořádat si čas. Mám tři malé děti předškolního věku, tak musím pracovat z domova. Mám malou kancelář v obýváku. Nemůžu z práce odejít, a tak mě to nutí pracovat celý den. Snažím se práci zorganizovat, ale s dětmi je to velice těžké, o to víc, že každé dítě má jiný režim, a to ani nemluvím o tom, když marodí. Vše si musím zapisovat do diáře, a když je chvíle času, vždy se snažím dělat nejprve to nejdůležitější. Mám snahu určit si pracovní dobu, nechci, aby mě děti znaly jen od počítače, ale pokud mi přijde e-mail třeba v devět večer, mám nutkání na něj ihned odpovědět. Musím se naučit od toho oprostit a říct si, že to prostě počká. Děti budou malé jen jednou.

Další věc, která se mi zatím moc nedaří, je dostat naše zboží do povědomí lidí.

Jak se dá skloubit práce v rodinné firmě s dětmi a rodinným životem? Pomáhá vám někdo, když máte vytíženou i babičku?

Je to velice těžké. Občas s dětmi pomáhá neteř nebo maminka mojí nejlepší kamarádky. Jinak to musím zvládat sama. Od příštího roku nám hodně pomůže školka. Obrovskou podporu mám v manželovi. Jen díky němu a rodičům jsem tam, kde jsem. Manžel mě naučil pozitivnímu myšlení, překonávat překážky a nevzdávat se. Moc mi fandí a je na mě hrdý. Ví, že je toho na mě moc, a tak jde třeba s dětmi ven, abych měla také chvíli jen pro sebe a mohla si dát třeba v klidu vanu.

Podnikatelky – máma a dcera

Podnikáte společně s maminkou, jak to funguje, jak máte rozdělenou práci?

Musím říct, že s maminkou jsme velice sehrané. Vždy se na všem domluvíme. Já se starám o provoz e-shopu a maminka o výrobu. Navzájem se respektujeme a do práce si nemluvíme, to děláme opravdu jen výjimečně. Naštěstí si umíme vše v klidu vyříkat.

Hádáte se někdy?

S maminkou ani ne. Nejvíce se hádám s manželem. Má svou práci, ale když je doma, pomáhá mi. Každý děláme to, co umíme nejlépe, a jsme skvělý tým. Ale manžel je Beran a má rád o všem přehled. Chce mít vše pod kontrolou, takže má tendenci mi do práce někdy mluvit. Je to dříč, pracuje i ve spánku, a když začne řešit práci třeba v neděli, zarazím ho. Musím mít i chvíli pro sebe a rodinu. Stále jsme životní partneři, tak musíme na práci občas zapomenout, aby nám to klapalo.

Spousta žen by ráda také podnikala, ale bojí se. Měla jste také strach?

Samozřejmě. A stále ho mám. Dnes je ekonomický trh velice nestabilní a podnikání je hrozně těžké a drahé. Prostě věřím, že vše bude klapat.

Co byste poradila ženám, které by to rády zkusily?

Určitě bych se do ničeho dnes nepouštěla bezhlavě a poradila se s odborníky, jak svůj produkt či službu dostat na trh. Je třeba si udělat pečlivý průzkum, poradit se s někým, kdo rozumí marketingu. Čísla jsou hodně důležitá. No a pak už jen jít si za svým, nevzdávat se, dát do toho všechno. Já na samém začátku podcenila marketing a dnes vím, že jsem se mu měla už od začátku věnovat, že by mi to ušetřilo dost peněz.

Autorky fotografií – Mia Křížková, rodinné foto Petra Trbolová


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

Pomáháme lidem k vysněnému bydlení
Hana Šormová: Zeměpisné hry Tuláčkův svět se rodily 10 měsíců
Přehled státních i soukromých projektů na podporu ohrožených podnikatelů

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.