fbpx
MENU

Jak podat daňové přiznání datovou schránkou

14. 2. 2023
daňové přiznání

Pokud podnikáte jako fyzická osoba, možná už jste obdrželi z ministerstva vnitra obálky s přístupovými kódy k vaší nově zřízené datové schránce. Předpokládejme, že jste zvládli úskalí spojená s přihlášením či nastavením schránky, máte ji aktivní a můžete ji začít používat. Datová schránka neslouží pouze k tomu, aby vám orgány státní správy zasílaly různé důležité zprávy, ale také abyste s nimi mohli komunikovat i vy – zasílat různě dokumenty, žádosti a podobně bez návštěvy daného úřadu.

Datová schránka vás letos ochrání od nekonečných řad na finančních úřadech. Daňové přiznání si pošlete z pohodlí domova na pár kliknutí stejně pohodlně jako když posíláte e-mail s přílohou. Letos musí poprvé využít datovou schránku i OSVČ, pokud neuplatňovaly v roce 2022 paušální daň.

Daňové přiznání udělá účetní nebo si ho vyplníte sami

Buď si vyplníte si sami daňové přiznání, případně vám jej udělá váš účetní nebo využijete online formulář Ministerstva financí.

Použití on-line formuláře je velmi snadné. Najdete ho na daňovém portálu Moje daně, na kterém si ve složce Elektronické formuláře vyberete formulář Daňové přiznání pro fyzické osoby a vyplníte jej podle instrukcí (můžete použít průvodce). Před odesláním jej uložíte jako Soubor pro odeslání prostřednictvím datové schránky.

Jakmile máte Daňové přiznání vyplněné jakýmkoliv způsobem, posledním krokem, který vás čeká, je jeho odeslání datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Jak daňové přiznání datovkou poslat? Budete postupovat stejně, jako když posíláte e-mail. Jen místo e-mailu vyplníte ID schránky příjemce.

Postup zaslání daňového přiznání přes datovou schránku

Po přihlášení do své datové schránky začnete psát novou zprávu, zadáte jako první adresáta, tedy spíše ID jeho datové schránky.

Buď jej vyhledáte v adresáři hned vedle, nebo jej lze najít na stránkách daného finančního úřadu v kontaktech, třeba pro hlavní město Prahu to je: 7nyn2d9. Správné ID zkopírujete nebo opíšete do pole adresáta a vyplníte další potřebná pole. Do pole předmět naťukejte podání daňového přiznání za rok 2022. Nakonec přiložíte soubor s daňovým přiznáním (je důležité, aby byl ve správném formátu-XML) a odešlete. Čas odeslání je zároveň i časem doručení, takže pro ty, kteří nechávají vše až na poslední chvíli, tímto mohou posílat daňové přiznání i za minut dvanáct bez rizika pokuty za pozdní podání.

Další výhodou je, že podané daňové přiznání přes datovou schránku stačí být letos podáno do 2.května 2023 místo řádného termínu v dubnu.

Zdroj fotografie: depositphotos.com (fotografie pouze k redakčním účelům)


Podobné články

8 pádných důvodů, proč se nerozvádět
Vaše cesta ke zvládání emočně náročných situací
Zvyšte si po rodičovské sebevědomí a hodnotu na trhu práce

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined index: cookies in /www/doc/www.sendire.cz/www/fewoapufoiu/themes/sendire/functions.php on line 101

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.