fbpx
MENU

Jak prát funkční prádlo a oblečení?

20. 2. 2024
vkládání funkčního oblečení do pračky

Pokud vlastníte i jen pár kousků funkčního oblečení, měli byste vědět, jak se o něj správně starat, aby vám dlouho vydrželo. Pokud se budete obecně řídit cedulkami na oblečení, máte z poloviny vyhráno. Nicméně i přesto byste měli vědět základní tipy a zásady péče o funkční oblečení. Správná péče prodlužuje životnost oblečení a zajišťuje, že si zachová své unikátní vlastnosti.

Jak prát funkční prádlo a oblečení?

Výhoda praní funkčního prádla a oblečení je fakt, že tyto materiály v drtivé většině nepouští barvy. Nemusíte tedy čekat, až posbíráte celou pračku barevného funkčního prádla a s čistým svědomím můžete prát všechno naráz. Pokud však vaše rodina posbírá během relativně krátké doby více praček, samozřejmě je dobré jej dělit alespoň na bílé a barevné. Níže vám přinášíme několik dalších tipů, jak prát funkční oblečení.

Tip: Správná péče vám ušetří několik vrásek na čele. Kvalitní funkční oblečení není levnou záležitostí, a pokud už si koupíte speciální funkční tričko (například tady), měli byste přesně postupovat podle zásad správné péče, abyste ho nemuseli brzy vyhodit.

Postup praní funkčního prádla

1. Nikdy nepoužívejte aviváž a vybírejte prací prostředky na funkční prádlo: Aviváž může negativně ovlivnit vlastnosti materiálu a narušit jeho strukturu. Podobně fungují i tekuté prací prostředky. V ideálním případě vybírejte speciální prací prostředky na funkční oblečení.

2. Před praním zapněte zipy a zavřete kapsy: Před vložením prádla do pračky se ujistěte, že jsou všechny zipy zapnuté a kapsy uzavřené. Tím pomůžete látku ochránit před poškozením v pračce.

3. Otočte prádlo naruby: Před praním nezapomínejte otáček oblečení z funkčních materiálů naruby. Nejenom, že zabráníte rychlému opotřebení nápisů, reflexních prvků, ale také předejdete rychlé deformaci oblečení.

4. Vyberte správný prací program: V každém případě se vždy řiďte pokyny na cedulce oblečení. Většina moderním praček už má dneska speciální prací programy na sportovní oblečení, které zohledňují specifikace tohoto druhu prádla. Obecně vzato by se však mělo funkční oblečení prát na nízké otáčky (600-800 otáček za minutu) a nízkou teplotu (30-40 stupňů).

štítek s informací o praní funčního prádla

5. Sušte oblečení přirozeně: Nejlepší je nechat funkční prádlo uschnout přirozeně na vzduchu. V ideálním případě byste sušičku na prádlo nemělo vůbec používat, protože by opět mohla poškodit vlákna materiálu. Pokud ji však musíte použít, zvolte nízkou teplotu a krátký program.

Jak často prát funkční prádlo?

Odpověď na tuto otázku se liší v závislosti na volbě materiálu. Frekvence praní se totiž liší, jestliže mluvíme o umělých nebo přírodních materiálech. Umělé materiály mají sklony zadržovat zápachy více než ty přírodní, a proto je potřeba je prát častěji. Přírodní materiály (např. merino vlna) jsou naopak přirozeně antibakteriální a odolné proti zápachu. Díky tomu není třeba oblečení z těchto materiálů prát tak často jako ze syntetických. Velmi dlouho si vystačíte se starým dobrý vyvětráním.

Zdroj fotografií: Freepik.com

Podobné články

Jak se oblékat žensky? Prozradí stylistka Michaela Tutko
5 tipů na netradiční dárky pro muže, na které nikdy nezapomenou
Jak pečovat o trávník na jaře? Údržba krok za krokem

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.