fbpx
MENU

Jak vybrat zimní bundu, aby vám v ní bylo dobře i v mrazech?

poznam teplou zimní bundu

Na rozdíl od lehkých letních bundiček, kde jde především o design, vyžaduje výběr nejvhodnější zimní bundy více úsilí. Měla by vás ochránit před chladem a proto by měla být především funkční. Módní kousek vás sice může hřát chvíli u srdce, ale jen stěží vás ochrání před krutými mrazy. Na jaké parametry byste se při výběru zimní bundy měli zaměřit?

Tepelná odolnost díky izolačním materiálům  

Nepřekonatelné peří

Zatím nepřekonaným izolačním materiálem je prachové peří, které je však náročnější na údržbu a také neudrží teplo, pokud navlhne. Nejčastěji se jako výplň do zimních bund používá kachní nebo husí peří. Husí má však lepší parametry než kachní, a navíc je lehčí. Díky tomu navíc ani velmi teplé dámské bundy nepřidávají opticky kila navíc.

Nejlepších vlastností dosahuje peří kajky mořské, které se sbírá z hnízd tohoto divokého ptáka. Jeho cena je však velmi vysoká. Protože však není vhodné pro komorové plnění, používá se jako výplň u luxusních, jednoduše prošívaných zimních bund.

Důležitý parametr, který vám řekne, jak vás bude bunda hřát je plnivost s jednotkou cuin, což je údaj, který nám říká, jaké množství peří je schopno vyplnit určitý prostor. Čím vyšší je cuin, tím více místa bude peří vyplňovat, a zároveň poskytuje lepší izolaci. Důležité je však i množství peří.

Jak poznat kvalitní, teplou péřovku?

Velmi vysokou kvalitu mají zimní péřové bundy s CUIN vyšší než 600. Čím vyšší je toto číslo, tím lépe. Značka Kilpi u většiny zimních dámských péřovek používá CUIN 650.

Kdysi se péřovky čistily jen v čistírně, dnes je však můžete šetrně bez vymáchání vyprat při nejnižších teplotách i doma. V případě, že máte sušičku, máte ulehčené sušení, u kterého se při sušení na vzduchu musí péřová výplň pravidelně protřepávat.

Syntetické výplně zimních bund

Ze syntetických materiálů hraje prim primaloft, což je umělé vlákno, které vás zahřeje stejně dobře jako peří. Na rozdíl od peří však vlákna disponují vysokou vodoodpudivostí, díky čemuž si tento materiál zachovává vynikající termoizolační schopnosti. Primaloft používá ve svých vymazlených bundách například norská značka Kari Traa, kterou má v oblibě olympijská vítězka Eva Samková.

top zimní dámská bunda
Izolační tepelná membrána používaná u zimních bund zn. Columbia

Chytré technologie u funkčního oblečení

Firmy dnes používají ve funkčním oblečení nejrůznější technologie, aby i v extrémním počasí udržely své zákazníky v teple a suchu. Jednou z nich je Columbia, která používá svou technologii Omni-Heat, která odráží teplo. Drobné stříbrné tečky, kterými je posetá speciální fólie, pomáhají odrážet a zadržovat tělesné teplo. Navíc folie zajišťuje vysokou prodyšnost, díky níž uniká přebytečné teplo a vlhkost.

Nepromokavost a odolnost proti větru

Větruodolnost

Pokud vám bunda profoukne, už se jen tak nezahřejete. Navíc vítr několikanásobně snižuje celkovou pocitovou teplotu, což je u zimních bund nežádoucí. Takže i dámská zimní bunda nebo kabát by měla mít větruodolnou membránu.

Vodní sloupec

Tento parametr nám říká, jak vysokému „sloupci vody“ je materiál bundy schopen odolat, než prosákne. Nejčastěji se velikost udává v milimetrech. Čím vyšší číslo, tím je materiál odolnější. Spoléhat však na to, že když si koupíte bundu s vysokým vodním sloupcem, nezmoknete, nelze. Vlhkost můžou propouštět třeba švy nebo zip.  Aby nepropouštěla tato slabá místa vodu, bývají často podlepená nebo ošetřená speciální technologií, která vodu dovnitř nepustí. Jakou hodnoty vodního sloupce by měla mít zimní bunda?

Jak poznat nepromokavou bundu

Jako nepromokavé oblečení se může označovat funkční oblečení s minimální hodnotou vodního sloupce 2000 mm. Pro zimní nečasy jsou vhodnější bundy se sloupcem aspoň 3000 mm.

  • Vodní sloupec 3000 mm – ochrání vás před mrholením a mírným deštěm
  • Vodní sloupec 5000 mm  –  vhodný do silnějšího deště
  • Vodní sloupec 10 000 mm a více   – většinou nepromoknou ani při silnějším dešti.
  • 15 000 mm–20 000 mm – ideální hodnoty pro lyžařské bundy

Pokud vytváříte na oblečení tlak například nošením baťůžku, je lepší počítat s vyšším vodním sloupcem. V souvislosti s nepromokavostí je důležité, aby byla ošetřená nejslabší místa – švy. Ty musí být podlepeny nebo ošetřeny takovou technologií, aby se ani sem voda nedostala. 

Vlivem působení UV záření a mechanickým namáháním, jako je praní či balení na cesty, ztrácí vlákna své původní vlastnosti. Takže výrobcem udávaný údaj není konstantní, Některé firmy proto tento údaj neuvádí. Jedním z nich je americká Columbia, která u svých bund používá nepromokavou a prodyšnou technologii Omni-Tech™. Podle zkušeností uživatelů parametry této bundu splňují hodnoty vodního sloupce i propustnosti 10 000.

Nepromokavé oblečení by mělo být také vodoodpudivé, což znamená, že kapky se nevsáknou, ale stékají z bundy dolů, což je důležité pro zachování prodyšnosti a nepromokavosti. Vodoodpudivost je potřeba pravidelně obnovovat impregnací.

Prodyšnost

Bunda musí dýchat, aby se vypořádala se zapařením, ke kterému by došlo vlivem vašeho pocení. Proto potřebujete prodyšnou bundu.  Čím víc se potíte, tím vyšší prodyšnost potřebujete. Prodyšnost se nejčastěji jednotkách g/m2/24 hod., tzn. kolik vlhkosti v gramech propustí jeden čtvereční metr látky za den. Pokud má bunda vyšší vodní sloupec a nízkou prodyšnost, je zřejmé, že se hodí spíše pro vysokohorskou turistiku než třeba pro lyžování či bruslení, u kterého je pravděpodobné, že se zpotíte.

Jaké vychytávky by měla teplá zimní bunda mít

Střih a délka

Pro zajištění tepelného komfortu jsou vhodnější volnější a delší bundy. Pro zimomřivější jsou ideální dlouhé zimní kabáty.

Kapuce

Ve vánici nebo dešti se bez kapuce neobejdete. Na rozdíl od čepice ji máte stále při sobě. Ideální jsou nastavitelné kupuce, které se dají pevně stáhnout kolem. Je otravné, když vám příliš hluboká kapuce padá do očí nebo vám ji naopak vítr stále strhává dolů.

Kapsy

Praktické jsou níže položené, do kterých si můžete schovat ruce. Ruce v teple vám pomůžou udržet také nastavitelné manžety rukávů, případně všité rukavice.

Integrované zahřívání

Zimní bunda Kilpi Lena má dokonce vnitřní integrovaný vyhřívací systém, který jednoduše aktivujete zapojením power banky a stisknutím tlačítka. Na výběr máte dokonce tři teplotní režimy.

I když vybíráte zimní bundu převážně na chození po městě, je dobré, aby byla dostatečně teplá. Díky izolačním materiálům se nebudete muset tolik navlékat.

Ilustrační obrázek: depositphotos.com

Fotky v textu: Klára Zichová


Autor článku

Klára Zichová

Copywriterka na volné noze, která holduje psaní a knížkám už od útlého věku. Ve volných chvílích píše poezii, toulá se přírodou nebo přemýšlí nad tím, jak dosáhnout nesmrtelnosti.

Podobné články

Jak se oblékat žensky? Prozradí stylistka Michaela Tutko
Jak prát funkční prádlo a oblečení?
5 tipů na netradiční dárky pro muže, na které nikdy nezapomenou

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.