fbpx
MENU

Jak se oblékat žensky? Prozradí stylistka Michaela Tutko

26. 3. 2024

Michaela Tutko, osobní stylistka a vizážistka působící v Praze pomáhá ženám odhalit jejich vnitřní krásu a jedinečnost. Naučí vás, jak si sestavit kombinovatelný šatník, jak najít padnoucí střih šatů podle postavy a mnoho dalšího. Její cesta k objevování jedinečnosti každé ženy byla klikatá. Kvůli svému snu opustila velmi dobře placené místo v marketingu a rovnýma nohama skočila z malého města na prestižní kurzy do Londýna, kde připravovala modelky na focení Playboye nebo celebrity na titulní stránky Forbesu.

michaela tutko

Michaela Tutko, osobní stylistka a vizážistka působící v Praze pomáhá ženám odhalit jejich vnitřní krásu a jedinečnost. Naučí vás, jak si sestavit kombinovatelný šatník, jak najít padnoucí střih šatů podle postavy a mnoho dalšího. Její cesta k objevování jedinečnosti každé ženy byla klikatá. Kvůli svému snu opustila velmi dobře placené místo v marketingu a rovnýma nohama skočila z malého města na prestižní kurzy do Londýna, kde připravovala modelky na focení Playboye nebo celebrity na titulní stránky Forbesu.

Mimo jiné učíte ženy, aby se nebály vystoupit z davu a přestaly k sobě být přehnaně kritické. Chápu to u modelek, krásných žen, ale jak pracujete s těmi, které trápí výrazný tělesný handicap, ať už je to křivý nos, velké břicho nebo povislá ňadra?

Každá máme něco, proto je důležité přijmout se taková, jaká jsem. Každá máme jedinečnou postavu i tvář a v tom spočívá to kouzlo. Byla by nuda, kdyby jsme byly všechny dokonalé a stejné. Je dobré vědět, co na sobě nemáme rády, ale ještě lepší je znát svoje přednosti. Když se na zeptám klientky na tři věci, které chce upozadit, většinou jich vyjmenuje deset, ale ty které má na sobě ráda stěží najde jednu. Důležité je soustředit se na to, co chceme vyzvednout. Pokud má žena velké pozadí, často přehnaně řeší kalhoty a sukně. Přitom stačí, aby se soustředila na horní část a zvolila zajímavý top, který postavu dorovná. To stejné platí třeba pro ženy větším poprsím. Kate Middleton má postavu s většími rameny a klidně si nosí vycpávky a šaty s různými aplikacemi na ramenou. Umí to vyladit pomocí áčkové sukně sukně nebo širokými kalhotami. I když má atletickou postavu, díky vhodně zvolené kombinaci si toho nevšimnete.  

Základem je zjistit typ postavy

Viděla jsem několik úžasných proměn v televizi a i když sama jsem jednu absolvovala, zbyly mi z ní jen hezké fotky. Nedokázala jsem sehnat oblečení v doporučených barvách ani střizích, nalíčit se a učesat jako profesionál. Co musí být jinak, abych to všechno zvládla?

“Rychlé” proměny jsou krásné na efekt. Bohužel je to příliš velká změna, se kterou se většinou neumíme ztotožnit. Se změnou vizáže je to podobné jako s hubnutím, není to sprint, ale běh na dlouhou trať. Je důležité nejdříve poznat sama sebe a uvědomit si jak chci, aby mě vnímalo okolí a teprve potom začít implementovat malé změny do běžného života. Když chceme dostat do šatníku ženskost, je důležité zvýraznit pas, což mnoho žen nedělá, protože se bojí že půjde víc vidět bříško nebo zadek. Tak je potřeba začít si na to postupně zvykat. Koupit jedny kalhoty s vysokým pasem a zkusit zastrkovat halenky, nejdřív jen částečně a pak celé. Na začátku je to divné, ale jak si zvyknete, tak už si kalhoty s nízkým pasem neoblečete. Po čase doplníte další vychytávku a tak se postupně naučíte, jak se oblékat s ohledem na svou postavu.

Ženy v mých kurzech často na začátku očekávají, že půjdeme nakoupit komplet nový šatník a jsou překvapené, že změna spočívá v maličkostech, které postupně dokupujeme. Pokud chce žena zařadit více barev do šatníku, nejdeme koupit růžový kostýmek. Ujasníme si  barvy, které chce na oblečení mít  a v barvě koupíme třeba jen šátek, který uvážeme na kabelku, do pasu, nebo si ho přehodí přes oblečení. Tak si pomalu zvyká na výrazné barvy a časem si koupí třeba i ten kostýmek. 

Jak zamaskovat velké bříško

Všude čtu, že ženám s velkým, vypouklým břichem udělají dobrou službu empírové nebo zavinovací šaty. V reelech vidím proměny žen, které pouhým přepásáním šatů udělají z nudných plážovek skvělý kousek. Já však vypadám ve všem jako těhotná. Co dělám špatně? Co bych se měla naučit? 

Empírový střih je skvělý pro ženy, které to bříško nemají moc velké. Jakmile už je větší, tak je lepší opticky zúžit celou postavu (horní část).  Důležité je, uvědomit si kam chceme dát pozornost – v tomto případě to může být třeba dekolt. Takže ukázat kůži = výstřihy nejlépe do V. Čím víc materiálu má oblečení tím více nám bude přidávat na objemu. Skvělým řešením je pouzdrová sukně s vysokým pasem, halenka s výstřihem do V a přes to dát delší sako nebo otevřený kardigan. To nám zajistí vertikální linii na horní části a opticky nás to zúží. Stejně tak pokud vyhrneme rukávy k loktům a ukážeme kůži na rukou. A jako bonus může mít sako střih, který nám zvýrazní pas. Ženy se takové kombinace často bojí, protože to bříško fyzicky ukáže, ale vypadá to mnohem lépe, než když přes něj ještě přetáhneme halenku.

Jak být elegantní žena

Kdo si můžete nosit dovolit šaty s velkým výstřihem a co by měly splňovat, aby nositelka nepůsobila lacině, ale elegantně sexy?

Mohou si to dovolit ženy s velkými i malými ňadry. Důležité je dokombinovat spodní část. U kalhot je to v pohodě, horší jsou sukně, délka by měla být ke kolenům, nebo kousek nad, ale rozhodně ne minisukně. Pokud odhalujeme horní část těla, neodhalujeme spodní a naopak. Pokud do toho chceme přidat elekanci, tak nám pomůže otevřené sako nebo kardigan. U větších prsou to mohou být široké výstřihy, u těch menších jsou vhodnější úzké. 

Nakupování konkrétního oblečení je pro mě velký stres. Chodím do běžných řetězců s oblečení, které mi nesedí. Poradíte, kde nakupovat?

I klasické řetězce mají nadměrné, podměrné, zkrácené a prodloužené velikosti. Jen je většinou mají jen na e-shopech, ve kterých najdeme mnohem širší nabídku. Zatímco v kamenných prodejnách je omezený sortiment, který se nejvíce prodává, v e-shopech najdete kompletní nabídku. Skvělé je na Zalando, kde se dá oblečení vyfiltrovat i podle konkrétní disproporce. Speciální velikosti ale také mají např. Marks & Spencer nebo Ulla Popken.

Pak je důležité, proč to oblečení nesedí. Pokud máme například široké boky a úzký pas, tak jsou nám kalhoty často volné v pase, když sedí na stehnech. Řešením je nechat si kalhoty zúžit v pase u švadleny anebo hledat střih kalhot, které mají všitou gumu v pase – může být jen v zadní části a nejde ani moc vidět. 

Ženy s výrazným poprsím a úzkými rameny často zjišťují, že saka nelze správně zapnout. V takovém případě je vhodné hledat alternativy, které lépe vyhovují jejich postavě, ať už to znamená  sako, které nechají rozepnuté nebo si pořídí sako bez zapínání. Skvělé jsou také malé české e-shopy, kde si oblečení šijí  a umí ho upravit na míru.

Co se bude nosit letos na jaře a v létě, bude něco jinak?

Tohle je nejčastější otázka, kterou dostávám, a přitom je důležitější vytvořit si  originální a efektivní šatník, který nepodléhá času ani trendům. Šatník, který bude sedět vaší postavě, barevnému typu a hlavně osobnosti. Momentální trendy jsou pak vedlejší. Letos dominuje módní trend minimalismu, který preferuje klasické základní kousky v šatníku jako trenčkoty a zvířecí vzory v přírodních barvách. Oblíbené jsou také tlumené barvy, jako černá s bílou nebo červená. Mezi hlavní módní kousky patří krátké šortky, kalhoty s vysokým pasem, boyfriend džíny, základní a polo trička, bélé košile, průhledné sukně, pouzdrové sukně, zajímavé aplikace na oblečení v podobě květin, třásní, peří či kovových prvků, 

Co říkáte na vracející se módů kapsáčů a oversize svršků? Sluší vůbec někomu tento typ oblečení?

Kapsáče jsou dost pánský prvek a budou slušet ženám, které mají rády pánský styl a mají rovnou postavu, velká prsa nebo ramena. Osobně mám pánské prvky v šatníku ráda, třeba džínové kousky nebo kožené oblečení, ale dbám na to, aby zůstala zachována ženskost. Toho dosahuji pomocí perel, krajek, volánů a jasně definovaného pasu, či kombinací s hedvábnou halenkou. Oversized oblečení jsou skvělé pro výrobce, protože je mohou prodávat všem. Lichotí však pouze hubeným ženám.  I když i u těch nepůsobí oblečení příliš žensky, protože obvykle nemá jasně definovaný pas, který je charakteristický pro ženskou siluetu. 

Nevím jak se oblékat aneb jak si vytvořit šatník

Co dělají špatně ženy, které stále kupují nové a nové oblečení a poté bezradně stojí před skříní a nemají si co obléknout? 

Nemají promyšlený šatník a nakupují impulzivně, takže pak mají oblečení, které se mezi sebou nedá kombinovat. Důsledkem je známá věta “nemám co na sebe”. Většina žen dokáže svůj šatník využít jen z 20 %. Zbývající část jim tam prostě visí, protože nemají “co k tomu”. Základem je určit si střihy, které budou slušet vaší postavě. Vytvořit si paletu barev, která vám nejen sluší, ale zároveň se spolu barvy skvěle kombinují a hlavně odhalit samu sebe svoji osobnost. Když se nám to podaří, tak nám stačí 30 kousků všeho všudy a jsme schopné vytvořit mnoho kombinací a skvělých outfitů, které nám budou slušet a hlavně se v nich budeme cítit jako bohyně. Využijeme tak svůj šatník na maximum, můžeme si dovolit kvalitní kousky a ušetříme hromady peněz. Jen se zamyslete, co všechno v šatníku máte, jak často to nosíte a kolik to stálo. Klíčové je mít v šatníku základní kousky v neutrálních barvách, což mnoho žen podceňuje. Mají sice zajímavé kalhoty nebo halenky a ale není s čím je kombinovat. Nebo mají pouze základní kousky, které jim připadají nudné, protože jim chybí stylové prvky, které by vyzdvihly jejich osobnost.

Šatník je potřeba mít na míru

Rodí se člověk s vkusem v oblékání nebo je nutné se to naučit? Pokud ano, kde člověk může najít ověřené informace?

Každá žena podvědomě tuší, co jí sluší, nebo jaký je její osobitý styl. Jenom potřebuje malinko popostrčit, aby si dala svůj kompletní obraz do souvislostí. Na vině je zbytečná sebekritika a strach ze změny. Někdy si stačí osvojit základní  pravidla a je vše jasné, jindy je potřeba jít do hloubky a opravdu se poznat.

Problém dnešní doby je přehršel informací. Všude je plno “odborníků”, kteří nám říkají, co máme nosit, ale zapomínají na jedinečnost každého. Je to jako s kapsulovým šatníkem.  Existuje milion vyobrazení na internetu, jak by měl takový šatník vypadat. Když si ho však pořídíte, nejspíš nám nebude slušet. Jsme jedinečné, každá máme jinou postavu, jiné barvy nám sluší a hlavně máme jinou povahu. Nemůžeme se napasovat do kapsulového šatníku, který není náš. Nejlepší variantou je vytvořit si vlastní vizualizaci svého šatníku.

Jaké barvy mi sluší

Vyzkoušejte které barvy vám sluší. Přiložte si barevné oblečení k obličeji a koukejte, co vám to dělá s obličejem. Jsou vidět vrásky, kruhy pod očima, pigmentové skvrny, začervenání? Podle toho jestli jste teplý nebo studený typ, určete si základní barvy a přidejte k nim 3, co vám sluší a zároveň rezonují s vaší osobností. Nakreslete si je vedle sebe, ať je spolu vidíte a přidejte si je do vizualizace.

Pak se zamyslete, kam svůj šatník nosíte, jak chcete působit na své okolí a najděte 3 styly, které s vámi rezonují. Podle toho si pak vypište 10 stylových prvků, které nesmí ve vašem šatníku chybět. A doplňte je do své vizualizace.

Takto si vytvoříte osobitý šatník. Inspiraci však můžete čerpat také z platform jako je Pinterest, nebo sledováním stylů celebrit s podobnou postavou. Nemusíte přesně kopírovat, stačí se nechat inspirovat.

Rady stylistky vám mohou ušetřit čas i peníze

Na svém webu nabízíte ženám službu osobního stylisty. Jaký typ žen se na vás nejčastěji obrací? 

Jsou to často ženy, které si prochází životními změnami nebo po nich touží. Jednou z nejzásadnějších je narození dětí – změní se jim vkus i postava a najednou neví, jak to uchopit. Chtějí se cítit krásně i na mateřské, ale nová role chce i nový šatník a rozhodně ne ten s legínami a dlouhým trikem. Impulsem pro hledání vlastního stylu však můžete být rozvod či jiná životní krize. Další skupinou jsou ženy, které chtějí kariérně růst a potřebují tomu přizpůsobit šatník.

Dokážu si představit, jak probíhá tato služba osobně, vy ji však nabízíte i v on-lině formě. Opravdu poznáte na dálku, co komu sluší? Jak taková schůzka na dálku probíhá?

Klientky vidíme ve video hovorech a na fotkách. Než se vůbec pustíme do práce, potřebujeme klientku poznat, takže máme spoustu otázek a pak chceme i nafotit některé kousky, co mají doma. Máme tak o ní ucelený obraz aniž bychom se viděli živě. Tohle jde samozřejmě jen v případě konzultace a nákupů se stylistou. Organizace a detox šatníku nejde dělat online.

Další možností jsou on-line kurzy, kde si žena krok po kroku vytváří svůj efektivní šatník. Naučí se poznatPozná svoji postavu, střihy, které jí sluší. Určí si svoji barevnou paletu neutrálních i doplňkových barev. Sestaví si svůj osobitý styl a určí si prvky, které do něj patří. Tohle je skvělá varianta, protože si postupně začne i pravidla osvojovat, není to jen “nalejvárna”, ale práce sama na sobě, jednoduše pak začne implementovat malé změny do reálného života. Mám tam jednoduché úkoly a cvičení, které je opravdu krok po kroku navedou a pokud si neví rady, tak se vždycky můžou se mnou poradit jak na to. 

Šatníková metamorfóza

S výměnou šatníku dojde ke změně života. Opravdu tomu věříte?

Nejenom věřím, mám to ověřené. Změna šatníku může být odrazovým můstkem pro nový začátek. Moje klientky se před začátkem proměny cítily nejisté a rozpolcené. Jedna čekala marně na povýšení. Po změně šatníku dostala nabídku na novou práci, která se neodmítá. Další žena, zvyklá na luxus a cesty po světě, se najednou ocitla v malé vesnici, odkud se dostávala jen do obchodu. Mateřská dovolená ji zcela převrátila život naruby, cítila se ošklivě. Nový šatník přizpůsobený novému životnímu stylu ji vrátil do formy. Navíc zaznamenala větší zájem a pozornost ze strany manžela. A to byl jen začátek. Příběhů je spoustu, ale všechny mají jedno společné. To, jak se cítíme se odráží v našem chování. Když procházíme pozitivní změnou začne se měnit ve stejném duchu i naše okolí ať už je to v práci nebo osobním životě.


Podobné články

Jak prát funkční prádlo a oblečení?
5 tipů na netradiční dárky pro muže, na které nikdy nezapomenou
Jak pečovat o trávník na jaře? Údržba krok za krokem

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.