fbpx
MENU

Jak se zbavit akné? Pomůže méně stresu, více spánku i změna jídelníčku!

28. 11. 2023

Akné jako téma pro teenagery? To neplatilo dříve ani dnes, protože kožní potíže se mohou objevovat v každém věku. Zatímco v období dospívání jsou na vině hormony, v pozdějších letech se přidávají další negativní vlivy, které mohou mít za následek vážné poškození kůže. Nejde už pak jen o estetický problém, ale rovněž zdravotní. Ucpané póry vedou k černým tečkám a k zánětům, které se mohou dostat do podkoží a způsobit velmi citlivé boláky. Jejich léčba často zanechává nevzhledné jizvy. Co dělat, aby byla pleť čistá a svěží a červené pupínky neměly jakoukoli šanci? Odpovědí je správný životní styl s vyváženým jídelníčkem.

Stres pleti nepomáhá

Beďar, který se objeví zrovna před zkouškou nebo před psaním testu? Akné se může zhoršit vlivem stresových situací, protože se do krve dostává nadměrné množství kortizolu, hormonu, který způsobuje rozvoj zánětů a bolestivých lézí. A nejen stres zhoršuje stav pokožky, na pleť má velký vliv nedostatek spánku a pohybu. Při dodržování přesného spánkového režimu je kůže svěžejší a zvládá odolávat útokům bakterií, které se běžně vyskytují na pokožce nebo v ovzduší. Změna životního stylu je tedy prvním klíčem, který otevírá bránu ke zdravé kůži.

Orgán, který potřebuje ochranu

Málokdo si uvědomuje, že kůže je největším orgánem lidského těla. Průměrně váží mezi sedmi a deseti kilogramy a zabírá plochu až dvou metrů čtverečních. A stejně jako se pečuje o jiné orgány, musí se patřičná péče věnovat rovněž kůži. Musí se chránit před slunečními paprsky vhodnými přípravky s vysokým ochranným faktorem (SPF 50+), protože škodlivé UVA a UVB záření povrch kůže poškozuje. Obdobné dopady má kouření nebo smog, škodliviny v ovzduší totiž oslabují ochrannou membránu pokožky a kůže může vadnout až sinat. Bakterie snáze útočí a rozvoj akné na obličeji je mnohem rychlejší.

Správná péče o pleť

To, že se musí používat ochranné opalovací krémy i v zimě jistě nepřekvapí, ale citlivá pokožka se musí ošetřovat při všech vycházkách za slunečného počasí. Pleť se musí též pravidelně čistit a ošetřovat, aby se dobře hydratovala a nevysušovala. Lidé s kožními potížemi jistě ocení kosmetiku Sébium od Biodermy. V portfoliu přípravků se totiž nacházejí nejen čisticí gely, krémy proti vadám pleti či hydratační přípravky na pleť se sklony k akné. Všechny výrobky se vyznačují vysokou tolerancí a účinností už po pouhých dvou dnech používání. Jaké další faktory hrají u stavu pleti roli?

Příliš cukrů a tuků

Současná strava je příliš bohatá na sacharidy a tuky, které ke kráse obecně nepřispívají. Nadměrná konzumace potravin založených na cukrech a tucích vedou k nadváze a obezitě, k tomu poškozují všechny tělesné orgány včetně kůže. Jídelníček se radí proto založit na potravinách s nižším až středním glykemickým indexem, vhodné jsou obiloviny, zelenina, ovoce, ryby, libové maso, ořechy a semínka. Oproti tomu se radí vyřadit průmyslově vyráběné pokrmy, jídlo z rychlého občerstvení, cukrovinky a sladkosti či výrobky obsahující aditiva a ochucovadla. Pokožka je taktéž citlivá na koření, zejména na pálivou papriku a chilli.


Podobné články

Jak se oblékat žensky? Prozradí stylistka Michaela Tutko
Jak prát funkční prádlo a oblečení?
5 tipů na netradiční dárky pro muže, na které nikdy nezapomenou

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.