fbpx
MENU

Vše o vypadávání mléčných zoubků aneb Proč vypadnutí dětských zubů nebolí

16. 5. 2021
krabička n dětské zuby jako vzpomínka

Kdy vypadne první mléčný zub? Kam schovávat dětské zoubky? Proč vypadnutí dětského zoubku nebolí? Když vypadne dětem první zoubek je to v rodině velká událost. Jednak proto, že si dítko uvědomuje, že je o krok blíž starším dětem a taky proto, že k nim v noci přijde Zoubková víla. Udělejte z vypadnutí prvního dětského zubu slavnostní chvíli a pořiďte dítěti už dopředu krabičku na uchování mléčných zoubků.

Dojde-li k jeho přirozené výměně za stálý zub, kořen už nemá.

Bolí vypadnutí dětského zoubku?

Málokdy vypadne zoubek sám od sebe, třeba při kousnutí do jablka. Většinou se dětským zoubkům musí trošku pomoci. Ztráta prvního mlíčňáku může být u dětí spojena s napětím a chvílemi strachu, mohou být vystresované. Jejich obavy zmírníte, když jim vysvětlíte, proč zoubky vypadávají.  Je to pro ně nová situace, na kterou se těší a zároveň se jí bojí, protože neví, co je čeká. Děti vyzvídají: „Bude to bolet? Poteče mi krev? Narostou mi nové zuby?“ Ukažte jim, že ztrátu jejich „myšáků“ prožíváte s nimi a ukažte jim připravený box na uchování mléčných zubů.

Proč si musím čistit zuby
Leporelo, které dětem názorně vysvětlí, proč si musí pravidelně čistit svoje mléčné zoubky

I dětské zoubky mají kořeny

Odpověď je jasná, Jestliže se mu musí pomoct, protože je na něm kaz, úplně příjemné to není. Zdravý zub půjde ven bezbolestně.

Dětský zub má totiž stejně jako zuby dospělých kořeny.  Ze začátku je kořen zhruba dvakrát delší než zoubek v puse.

Jakmile se pod mléčným zubem začne klubat nový zub, dojde postupně ke vstřebání kořenů. Dojde-li k jeho přirozené výměně za stálý zub, kořen už nemá. Proto může zoubek vypadnout sám nebo mu stačí jen lehce pomoci.

Když bude mléčný zub dostatečně vyviklaný, půjde snadno vytáhnout i v domácích podmínkách. Většinou však trvá několik dní, než nadejte správná chvíle.

Nejlépe zub na snadné vytáhnutí připraví dítě, když si ho vyviklá jazykem.  Ne každé dítě má odvahu a kuráž, aby si zoubek samo vytrhlo. Naštěstí má kolem sebe dospělé, kteří mu pomohou.

box na mléčné zuby
dřevěná krabička na uchování prvního vypadnutého zoubku

Jak dětský zub co nejšetrněji vytrhnout?

 Mléčný zub vytrhnete jemným vypáčením z dásně, na které je v podstatě jen nasazen. Protože je zoubek kluzký, vezměte si do ruky čistý kapesník nebo papírový ubrousek a chytněte zub přes ně.

Jak dlouho dětské zoubky vypadávají

Mléčné zuby dětem vypadávají postupně. Většinou během šesti let. Nejprve vypadnou řezáky, po nich obvykle první stoličky, a špičáky. Nakonec mezi 10-12 rokem vypadnou i druhé stoličky.  

Kolik mají děti zubů?

Mléčných zubů je méně, než těch stálých Zatímco kompletní dětský chrup má 20 zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček), v dospělosti jich máme 32.

Krabička na mléčné zoubky

První vypadnutý zoubek je často pro celou rodinu památka, která se schovává. Stejně jako první ustřižené vlásky nebo první botičky. Můžete ho jednoduše schovat do nějaké hrníčku, ale abyste eliminovali jeho ztrátu a dali mu patřičné místo, je dobré pořídit si na první zoubek speciální krabičku na mléčné zoubky. Až dítě vyroste bude mít na své dětství milou památku. Jak to vidíte? Bude mít i u vás krabička na mléčné zoubky svoje čestné místo?

Použité fotografie Trihorse.cz a Depositphotos.com


Podobné články

Lenka Linhartová: Autistického syna zoceluje na cestách
Jak říct dítěti o smrti rodiče
Jak mluvit s dětmi o smrti

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.