fbpx
MENU

Předávkování vitamínem C

13. 2. 2024
nežádoucí učínky céčka

Zatímco předávkování vitamínem A může mít vážné zdravotní důsledky, protože seukládá v těle a může se hromadit v játrech i dalších tkáních, předávkování vitamínem C není tak běžné, protože se nadměrné množství vylučuje močí. Přesto k němu může dojít. Jak se předávkování vitamínem C projeví? Jak je vážné?

Gastrointestinální problémy při předávkování

Při užívání velkých dávek vitamínu C může dojít k žaludečnímu podráždění, pálení žáhy, průjmu nebo zvracení. To je způsobeno tím, že vitamín C je kyselý a může dráždit trávicí trakt.

Problémy s ledvinami

Nadměrné dávky vitamínu C vám mohou způsobit zdravotní problémy s ledvinami, u kterých bude riziko vzniku ledvinových kamenů.

Interakce s léky

Velké dávky vitamínu C mohou ovlivnit účinnost některých léků, především léky na ředění krve i některé antibiotika.

Rizikové céčko pro osoby se zvýšenou absorpcí železa

Při velkých dávkách se zvyšuje absorpce železa v těle, což může být problematické pro osoby trpící hemochromatózou nebo jinými stavy spojenými se zvýšenou absorpcí železa.

Alergické reakce

Někteří lidé mohou vykazovat alergické reakce na vitamín C, který si může projevovat kožní vyrážkou, svěděním, otokem nebo potížemi s dýcháním.

Dbejte na doporučené dávkování vitamínu C a vyhněte se nadměrnému užívání. Užívání vitamínu C ve vysokých dávkách konzultujte vždy se svým lékařem. I když je vždy nejvhodnější užívat vitamíny v přirozené formě, při nedostatku je vhodná suplementace. Při dodržování doporučené dávky se předávkování bát nemusíte. Naopak, můžete těžit z bonusů, které tento vitamín přináší.


Podobné články

Odhalte příčiny insomnie a vyzkoušejte sílu přírodu
Kdy a proč pít kontryhelový čaj
Dentální probiotika a jejich benefity pro zdraví ústní dutiny i imunity

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.