fbpx
MENU

Jak se co nejrychleji zbavit oparu aneb tipy na účinnou léčbu herpesu

velký opar na rtu

Ptáte se, co nejvíc pomáhá na opar? Co nejvíce zabírá? Máme pro vás babské rady i účinnou léčbu z lékárny, která je vhodná v začátcích herpesu i při rozjeté infekci. Nejrychleji se oparu zbavíte při prvním náznaku onemocnění.  Jakmile ucítíte známé brnění na rtu je čas jednat.  Rozjetý opar už tak jednoduše nezastavíte. Jaké jsou možnosti léčby?

Jak poznat začínající opar

Kdykoliv vás začne svědit, štípat nebo pálit ret je to nejčastěji známka toho, že se vám během pár hodin objeví na rtu opar, který vypadá puchýřky naplněné tekutinou, které se můžou spojit do jednoho velkého oparu. Jedná se o infekční onemocnění zapříčiněno herpetickým virem, proto se mu říká také herpes.

Jak dlouho je opar nakažlivý

Opar je nakažlivý, dokud jsou přítomny puchýřky. Během této fáze můžete virus herpes simplex snadno přenést na jiného člověka blízkým tělesným kontaktem, což můžou být polibky, ale použití příboru nebo skleničky, kterou používal nemocný. Zabránit šíření infekce můžete, pokud minimalizujete kontakty s dalšími lidmi dokud vám puchýř nezaschne.

První pomoc z lékárny

lék na opary herpenorm
účinná léčba oparů Herpenormem

Herpenorm – Tobolky s rychlým nástupem účinku obsahují kombinaci zinku a L-lysinu, což je aminokyselina, která pomáhá potlačit růst viru herpes simplex. Účinné látky se postarají o to, že organizmus do 24-48 hodin opary nejen oslabí, ale díky zinku také zevnitř vysuší. Tobolky jsou bez přidaného lepku. Denní doporučená dávka: 1 kapsli 2x denně, nejlépe nalačno.

Složení (mg)1 kapsledenní dávka 2 kapsle
L-lysin HCl475 mg950 mg
Glukonan zinečnatý 20 mg40 mg

Aciklovirová mast – Antivirotiková mast se aplikuje přímo na postiženou oblast, kde pomáhá urychlit hojení a zmírnit příznaky oparu. Léčivá látka se nachází v krému Herpesin, který je na rozdíl od tablet volně prodejný. Přípravkem, který vás oparu zbaví nejrychleji je však Zovirax. Kromě acikloviru obsahuje navíc kortizol, kvůli kterému mohou přípravek používat dospělí a děti od 12 let.

Nejrychleji se oparu zbavíte pomocí vlhkého hojení

Hydrokoloidní náplasti COMPEED® – Jsou to prodyšné, velmi tenké náplasti z dvojvrstvého materiálu bez obsahu antivirotika. Účinkují na principu vlhkého hojení. Vnitřní vrstva absorbuje hnis a dochází zde k tvorbě gelu, který udržuje opar ve vlhkém prostředí. Vnější vrstvu tvoří polopropustná
fólie, která zabraňuje průniku vody, nečistot a choroboplodných zárodků do boláku, ale zároveň propouští přebytek tekutiny z puchýře ven. Díky tomu puchýř nezaschne, ale rychleji se zacelí. Proces hojení je proto přibližně 3x rychlejší než kdyby vznikl klasický strup.

Přírodní léčba oparu

Stačí nanést malé množství medu na postiženou oblast a nechat působit. Med by měl zmírnit pálení a urychlit hojení díky protizánětlivým vlastnostem. Stejnou službu vám prokáže i antibakteriální tea tree oil. Postižené místo můžete také potřít čerstvě vymačkanou šťávou nebo gelem z aloe vera, který vám ret navíc zpříjemně ochladí.

Proč se opar dělá?

Opar má na svědomí vir herpes simplex typu 1 (HSV-1), který obvykle zaútočí v těchto případech:

  • při oslabené imunitě, ke které dochazí při nachlazení, nemoci či stresových situacích
  • vlivem hormonálních změn
  • vlivem klimatických podmínek – přílišné vystavování se slunci, silný vítr nebo mráz

Jak předcházet oparům

Abyste předešli vzniku oparů, je důležité mít silný imunitní systém. Toho lze dosáhnout zdravou stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou, dostatečným spánkem a minimalizací stresu.

Vyvarujte se také spouštěcím faktorům, jako je nadměrný stres, nedostatek spánku nebo nadměrné sluneční záření.

Důležité je také dodržovat základní hygienická opatření jako je pravidelné mytí rukou a vyhýbání se dotýkání obličeje, především pokud jste v kontaktu s infikovanou osobou.

Riziko oparů vyvolaných slunečním zářením můžete minimalizovat používáním hydratačních tyčinek s UV filtry pro péči o citlivou pokožky rtů.

Zbavit se oparu co nejrychleji do druhého dne

Ačkoliv podle vyhledávání n internetu by se mohlo zdát, že opar můžete vyléčit do několika hodin, není to pravda. Pokud se už opar na rtu objeví, trvá většinou 7-10 dní než se zcela zahojí a zmizí.


Autor článku

Klára Zichová

Copywriterka na volné noze, která holduje psaní a knížkám už od útlého věku. Ve volných chvílích píše poezii, toulá se přírodou nebo přemýšlí nad tím, jak dosáhnout nesmrtelnosti.

Podobné články

Odhalte příčiny insomnie a vyzkoušejte sílu přírodu
Kdy a proč pít kontryhelový čaj
Dentální probiotika a jejich benefity pro zdraví ústní dutiny i imunity

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.