fbpx
MENU

Přírodní imunomodulátory. Co umí a k čemu jsou dobré?

Třapatka je echinacea

Přírodní imunomodulátory jsou látky stimulující nebo normalizující funkce imunitního systému. Jedná se o účinné látky z přírody, které mají ověřený pozitivní vliv na zdraví. Sáhnout se po nich vyplatí vždy, když cítíte první náznaky nachlazení, ale také vždy když potřebujete zapracovat na prevenci a zvýšit odolnost organismu proti častým nemocem. Rozdělují se do několika skupin. V článku se budeme věnovat těm přírodním. Mnoho nemocí lze totiž léčit i pomocí léčivých nebo dalších přípravků, vyrobených z přírodních látek. Výhodou přírodní léčby je že má i menší množství nežádoucích účinků. Jaké jsou volně prodejné přípravky na povzbuzení imunity?

Probiotika

Probiotika jsou živé bakterie, které příznivě ovlivňují naše zdraví. Kromě vlivu na imunitu nám také pomáhají při trávení a zpracování potravy. Dále jsou pro náš organismus prospěšné i tím, že zneškodňují špatné (patogenní) bakterie. Jak to dělají? Vstupují do vzájemných kontaktů s imunitním systémem ve střevě, kde normalizují nedostatečnou i nadměrnou imunitní odpověď.

Kde mohou být probiotika prospěšná?

  • u autoimunitních onemocnění
  • v prevenci alergií
  • preventivní účinek u sezónních respiračních onemocnění u dětí
  • při používání antibiotik

Výhodou probiotik je, že je mohou užívat nejen dospělí, ale i děti. Stačí si vybrat vhodná probiotika.

Bakteriální imunomodulátory, dříve označované jako bakteriální vakcíny

Co jsou bakteriální imunomodulátory? Jedná se o přípravky vyrobené z usmrcených částí bakterií, které možná znáte i pod názvem bakteriální lyzáty.  Užívají se k vyvolání léčebného nebo preventivního účinku proti bakteriálním infekcím. S ohledem na prevenci respiračních infekcí se dají považovat za nejpřirozenější imunomodulátor. Při jejich užívání se nejdříve uplatňuje nespecifická aktivace imunitní odpovědi, která po několika týdnech užívání může být doplněna i o specifickou imunitní odpověď.  Bakteriální lyzáty jsou dobře tolerované, i když se v odborné literatuře uvádějí že přípravky mohou přispět k vyvolání autoimunitního onemocnění.

Kromě přípravků na lékařský předpis (Broncho-Vaxom, Luivac, Ribomunyl, Uro-Vaxom) které mají doložené četné studie o jejich účinnosti (dokládají jejich vliv na snížení frekvence infekcí, zmírnění průběhu infekcí, snížení spotřeby antibiotik, menší absence ve škole či v zaměstnání) můžete vyzkoušet volně prodejné přípravky. V současnosti tyto přípravky konkurují léčivům vyrobené na podobném principu, ale jsou prodávány jako potravinové doplňky, protože nemají registraci léčiva (GS Imunostim, Olimunovac, Candivac, Acnevac, Urivac). Jmenované potravinové doplňky byly vyvinuty na základě spolupráce s pracovišti Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty v Olomouci. Více v článku Močové cesty bez opakujících zánětů a méně nemocí? Vyzkoušejte bakteriální lyzáty.

Betaglukany, neznámější přírodní imunomodulátory

Betaglukany jsou přirozenou součásti stěn některých bakterií, hub, řas a vyšších rostlin. Patří mezi nejznámější přírodní imunomodulátory. Jejich prospěšný vliv na zdraví je znám už odpradávna.

imunomodulační vlastnosti jsou založeny na podobném principu jako bakteriální lyzáty. Pokud se rozhodnete je užívat, dejte přednost kvalitním výrobkům, které poznáte podle obsahu betaglukanu a jeho čistotě, která musí být nejméně 70% a víc. Přísná kritéria splňují například přípravky firmy Apotex s názvem Betaglukan. Jsou nabízeny v několika variantách, Betaglukan junior je vhodný pro děti. Kromě betaglukanů navíc obsahuje i zinek a vitamin C. Pokud chcete zlepšit imunitu u svých nejbližších, pořiďte jim dárkové balení Betaglukanu, který obsahuje Betaglukan IMU (120 tobolek) a Betaglukan Forte (30 tobolek).

Jedním s nejdoporučovanějším přípravkem z této kategorie je také komplex biologicky aktivních polysacharidů s názvem Imunoglukan, který díky patentovanému postupu dosahuje v praxi velmi významné účinky na zvýšení imunity. Vyrábí se buď jako sirup pro nejmenší děti nebo je k dostání v tobolkách. Přestože se jedná také o doplněk stravy, jeho účinnost je zdokumentována řadou klinických studií publikovaných v renomovaných zahraničních časopisech.

Zajímají vás prokázané účinky betaglukanů na imunitu? Přečtěte si článek 10 důvodů, proč užívat betaglukany. Vzhledem nízké ceně a nulové toxicitě představují betaglukany účinný a bezpečný
doplněk, který je vhodný nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Bylinky


Echinacea – jednička mezi přírodními imunomodulátory

Přirozenou obranyschopnost podporují také látky obsažené v známé léčivce známou pod českým názvem třapatka nebo jakoEchinacea, která patří mezi známá antivirová fytofarmaceutika. Účinnost extraktů z této rostliny se osvědčila při prevenci běžných respiračních onemocnění. Při užívání je možná alergická reakce (nejčastěji kopřivka, ale i závažnější alergické projevy), která je spojována se zkříženou alergickou reakcí na ostatní rostliny čeledi Asteraceae. Extrakt z echinacei se nedoporučuje užívat déle než dva měsíce.

Rakytník řešetlákový

Extrakt z rakytníku se využívá při prevenci chřipkových onemocnění. Kromě vitaminů (C, B, E,
K) obsahují i látky, díky kterým má baktericidní a antivirový účinek, biostimulační účinek
spočívá ve zlepšení přenosu kyslíku v organismu.

Propolis

Propolis je známý pro celou řadu pozitivních účinků na zdraví. Kromě toho, že dokáže stimulovat imunitu, působí také protizánětlivě a antioxidačně.

Jaké pomocníky z přírody nejčastěji používáte vy? Co se vám osvědčilo? Napište nám. Vaše zkušenosti nás zajímají, rádi je zveřejníme.


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

Odhalte příčiny insomnie a vyzkoušejte sílu přírodu
Kdy a proč pít kontryhelový čaj
Dentální probiotika a jejich benefity pro zdraví ústní dutiny i imunity

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.