fbpx
MENU

Odhalte příčiny insomnie a vyzkoušejte sílu přírodu

žena, která trpí insomnií

I když u lidí trpící depresí je nedostatek spánku prospěšný, u většiny lidí vede k únavě, poruchám soustředění, podrážděnosti, oslabené imunitě a dalším zdravotním problémům. Během spánku totiž dochází k řadě důležitých fyziologických a neurologických pochodů, které jsou nezbytné pro regeneraci organismu. Nedovolte, aby vás insomnie, jinak také nespavost dovedla na pokraj fyzického a psychického vyčerpání a začněte ji řešit dříve, než bude pozdě. Příčiny insomnie mohou být banální i vážné. Poradíme vám, jak bojovat s nespavostí úpravou životního stylu a jaké bylinky vám pomůžou ke kvalitnějšímu spánku.

Jak se projevuje nedostatek spánku

Padesátiletá Jitka, která pracuje jako manažerka už několik měsíců trpí nespavostí. Dříve usínala bez problémů, teď se dlouho se převaluje, než usne, trápí ji děsivé noční můry a často se během noci několikrát vzbudí. I když se jí nakonec podaří na pár hodin usnout, spánek je nedostatečný. Ráno je unavená, vstává s těžkou hlavou. V práci se špatně soustředí, často chybuje a nemá dostatek energie na plnění náročných úkolů. Doma to není o moc lepší. Nic ji netěší, je stále podrážděná a nemá sílu věnovat se svým oblíbeným koníčkům ani trávit čas s rodinou nebo přáteli.  

Zatímco 24 hodin bez spánku způsobuje především podrážděnost a pomalejší myšlení, po 48 hodinách se už objevují příznaky extrémní spánkové deprivace, která se projeví sníženým cítěním bolesti, častými mikrospánky a zvýšenou úzkostí. Pokud spánek nepřichází ani poté, z člověka se stane troska, která je úplně mimo realitu.

Příčiny insomnie                                                 

Zatímco u Jitky je nespavost zapříčiněná hormonální nerovnováhou kvůli menopauze, u jiných lidí mohou spánek ovlivňovat i další faktory:

  • Nevhodná spánková hygiena
  • Nezdravý životní styl
  • Chronický stres
  • Nevhodné místo na spaní
  • Práce na směny

Tipy ke zlepšení spánku

Pokud máte potíže s usínáním, vyhněte se před spaním modrému světlu a místo televize nebo koukání do monitoru si přečtěte knížku. Kromě teplé vany si můžete navodit klidnou atmosféru pro spaní také meditací nebo relaxačními technikami, jako je například hluboké dýchání nebo progresivní svalová relaxace. Co dalšího vám pomůže vašemu tělu regulovat přirozený spánkový rytmus?

  • Pravidelný spánkový režim – jděte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu, i o víkendu a na dovolené
  • Klidné, dobře větrané místo na spaní
  • Pohodlná postel s vhodnou matrací a kvalitním ložním prádlem  
  • Vyhýbat se kofeinu a alkoholu nejméně 4 hodiny před spaním
  • Pravidelná fyzická aktivita
  • Častý pobyt venku na denním světle
  • Lehká večeře

První pomoc proti insomnii z přírodní lékárny  

Než sáhnete po klasických lécích z lékárny, vyzkoušejte sílu přírodních prostředků, která působí tlumivě na centrální nervový systém. Podle účinku se dělí zklidňující látky, látky odstraňující úzkost a látky navozující spánek. Není mezi nimi jasně daná hranice, účinek souvisí především s velikostí dávky. Které bylinky vám pomohou zkvalitnit spánek?

meduňka na nespavost

Mučenka pletní – pomáhá uvolňovat psychické napětí a stres, čímž ovlivňuje kvalitu spánku.  Vědecká studie zjistila, že mučenka pletní je účinná při léčbě nespavosti u dospělých. Ve srovnání s placebem vedla k významnému zkrácení doby usínání a prodloužení doby spánku.

Kozlík lékařský – obsahuje řadu sloučenin mezi které patří valerenové kyseliny, alkaloidy a flavonoidy, které mají uklidňující účinky na nervový systém. Studie ukazují, že kozlík lékařský může nejen zkrátit dobu usínání, ale také prodloužit spánek a zlepšit jeho kvalitu snížením nočních probuzení a prodloužením fází hlubokého spánku. Obecně považován za bezpečný pro krátkodobé užívání. Někteří lidé mohou však pociťovat vedlejší účinky, jako je bolest hlavy, závratě, nevolnost a žaludeční potíže.

Konopí seté – Učinnou látkou je kanabidiol (CBD) a kanabinol (CBN). Uvolňuje svaly, snižuje úzkost, navozuje spánek. Užívá se nejčastěji ve formě oleje nebo čaje. CBD oleje jsou koncentrované roztoky extrahované z konopných rostlin, rozpuštěné v nosném oleji, který umožňuje snadné dávkování a rychlou absorpci. Mimo protizánětlivých, antidepresivních a dalších účinků pozitivně ovlivňuje kvality spánku.

Jitka, kterou jsme zmiňovali již dříve, začala hledat na internetu možnosti přírodního řešení své nespavosti.  Nejvíce ji zaujaly pozitivní ohlasy na olej z CBD, který se rozhodla vyzkoušet. Po několika dnech užívání oleje začala Jitka pozorovat zlepšení. Její noční můry ustoupily, začala se snadněji usínat a spánek se stával hlubším. Díky prospané noci měla více energie a lepší náladu, což se odráželo jak v práci, tak i doma. Jitka se opět začala těšit na nový den a radovat se ze života.

K dalším známým bylinkám, které dokážou navodit klidný spánek řadíme třeba meduňku lékařskou, heřmánek pravý, levanduli lékařskou, dobromysl obecnou nebo chmel, výčet by mohl být mnohem delší.

Výhody fytoterapeutik u nespavosti

Uvedené byliny a jejich extrakty jsou často jednou z hlavních složek léčivých přípravků nebo doplňků stravy. U těchto fytoterapeutik je důležité dodržovat dávkování i doporučení uvedené v příbalových informacích. I když je nástup účinku pomalejší než u syntetických látek, na rozdíl od nich nemají nepříjemné nežádoucí účinky, nejsou toxické a nevzniká na ně léková závislost.

Účinnost a vhodnost bylin se může u jednotlivých osob lišit, proto je vhodné poradit se před jejich užíváním se svým lékařem, zvlášť pokud užíváte jiné léky

Nejčastější otázky k nespavosti

Jaký je rozdíl mezi insomií a nespavostí?

Insomie je odborný název pro nespavost, rozdíl v těchto výrazech není. Obojí znamená poruchu spánku, při které je narušené usínání nebo průběh spánku.

Kdy jít s nespavostí k lékaři?

Pokud vás insomie trápí více než tři měsíce a nezlepšuje se ani po přírodních prostředcích, objednejte se ke svému lékaři.

Zdroje:


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

Kdy a proč pít kontryhelový čaj
Dentální probiotika a jejich benefity pro zdraví ústní dutiny i imunity
Jak se co nejrychleji zbavit oparu aneb tipy na účinnou léčbu herpesu

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.