MENU

Jak poznat alergii na pyl a zmírnit její příznaky?

alergik kýchá u pylu

Jaro je tu a s ním i sezóna pylových alergií. Kýcháte často, svědí vás oči a necítíte se ve své kůži? Možná trpíte alergií na pyl. Jak ji spolehlivě rozeznat od nachlazení? A co dělat, když se příznaky zhoršují? Podívejme se na hlavní spouštěče alergie, jejich projevy a tipy, jak si jaro užít bez trápení.

Alergie na pyl vás může překvapit v jakémkoliv věku

Alergie se může objevit kdykoliv v průběhu života, a to i lidí, kteří dříve žádné potíže neměli. Vaše tělo najednou reaguje jinak, než jste byli zvyklí, a vy se tomu musíte přizpůsobit. Vědci zatím neznají přesnou příčinu pylových alergií, ale předpokládají, že na jejich vzniku se podílí více faktorů, například genetika, znečištění ovzduší nebo hormonální změny. Alergie však může být i důsledkem přehnané hygieny. Pokud je organismus v dětství vystaven příliš sterilnímu prostředí, nemá možnost se přirozeně „trénovat“ na běžné mikroorganismy a neškodné látky. Místo toho si začne hledat nepřátele tam, kde nejsou, a přehnaně reaguje na pyl, prach nebo jiné alergeny.

Jaké jsou příznaky pylové alergie?

První příznaky jarní alergie mohou být nenápadné. Zpočátku se může zdát, že máte lehké nachlazení, které se projevuje kýcháním, svěděním nosu a očí nebo vodnatou rýmou. Často se objevuje i pocit ucpaného nosu, únava a občas dokonce bolest v krku, která může být důsledkem podrážděné sliznice nebo častého smrkání. Na rozdíl od nachlazení však příznaky alergie neustupují po několika dnech, ale přetrvávají.

Alergie nebo nachlazení?

PříznakyAlergieNachlazení
KýcháníČastéObčasné
Svědění očíČastéNe
Ucpaný nosAnoAno
RýmaVodnatáHustá, žlutá nebo zelená
KašelAnoAno
ÚnavaAnoAno
Bolest v krkuNeAno
HorečkaNeAno
Délka trváníPřetrvává5 až 10 dní
Zhoršení venku a při větruAnoNe

Kdy a kde je pylu nejvíce?

Najděte si na meteorologických stránkách nebo alergologických portálech pylový kalendář, což je užitečný nástroj pro každého s pylovými alergiemi. Ukazuje, kdy je v ovzduší nejvíce pylu a které druhy rostlin a stromů jsou právě na vrcholu své pylové sezóny.  Díky tomu snadno zjistíte, co vám konkrétně vadí a můžete si svůj den naplánovat tak, abyste se alergenům co nejvíce vyhnuli.

Kdy je vrchol pylových alergií

Pylová sezóna může začít už v únoru, pokud je zima mírná a příroda se probouzí dříve. Mezi první alergeny patří lísky, olše, jívy a vrby, jejichž pyl se do ovzduší dostává ještě před rašením listů. Hlavní vrchol sezóny nastává v dubnu a květnu, kdy kvetou břízy, duby a další stromy. V červnu a červenci přebírají štafetu traviny a obiloviny, zatímco v srpnu a září dominují plevele jako ambrozie a pelyněk. Pylová aktivita se odvíjí od počasí – během suchých a větrných dnů je koncentrace pylu nejvyšší, zatímco déšť ho naopak dočasně odplaví a pročistí ovzduší.

Jak si ulevit od alergických projevů?

Jarní alergie je sice nepříjemná, ale lze ji zmírnit několika opatřeními:

  • Sledujte pylový kalendář.
  • Pobyt venku plánujte podle aktuální koncentrace pylu.
  • Ve dnech s vysokou koncentrací zkraťte pobyt venku na minimu.
  • V pylové sezóně se vyhýbejte místům s vysokou koncentrací kvetoucích stromů, keřů a květin, jako jsou parky, zahrady nebo louky.
  • Větrejte brzy ráno nebo večer, kdy je ve vzduchu pylu nejméně.
  • Noste sluneční brýle, které chrání oči před dráždivými částicemi.
  • Používejte čističky vzduchu a zvlhčovače, které sníží množství alergenů v bytě.
  • Poraďte se s lékárníkem o vhodných antihistaminikách, která jsou volně k dostání v lékárnách ve formě tablet, nosních sprejů nebo kapek do očí.

Kdy je vhodné navštívit lékaře?

Alergie na pyl není jen nepříjemnost – pokud se neléčí, může postupně přejít v astma. Pokud pozorujete, že se vám na jaře dýchá hůře, máte neustálou rýmu nebo svědí oči, neváhejte a navštivte alergologa, který pomocí kožních nebo krevních testů určí, zda a na co jste alergičtí a předepíše vám adekvátní léčbu. V současnosti se používá i léčba přírodními imunomodulátory, které jsou vhodné nejen na zmírnění příznaku alergie, ale i na posílení imunity.

Použité fotografie: Image by Corina from Pixabay


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

Jak se vybírají nejvhodnější spermie pro oplodnění? Seznamte se s moderními postupy
Čím rychle zvýšit imunitu?
Ženy v IT: Jak začít budovat úspěšnou kariéru v „mužském“ oboru

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.