fbpx
MENU

Jak se dělá animace? Naučíte se na kurzech Karolíny Čížkové

Propagátorka animace Karolína Čížková

Karolína Čížková je velkou propagátorkou animace. Vede neziskovou organizaci Animuj, která nabízí kurzy animace a filmu pro dospělé. Vloni jí v nakladatelství Argo vyšla knížka pro děti s názvem „Jak se dělá film“. K filmovému umění ji nedovedl dětský sen, ale náhoda: „V dětství jsem se o výrobu animace vůbec nezajímala. Věnovala jsem se spíš plagiátorství. Často jsem si hrála na školu a došlo to tak daleko, že jsem vyrobila repliku třídnice. Naučila jsem se i podpisy všech učitelů – to byla moje parketa! K animaci jsem se dostala jako slepá k houslím. Po střední jsem se hlásila na tři vysoké školy v Praze a nikde mě nevzali. Až v Písku na Filmové akademii Miroslava Ondříčka se mě vedení zželelo a přijali mě na obor animace a vizuální efekty. Až po přijetí jsem si tajně googlila, co je to animace. Dodnes nechápu, že mě vzali.

Co musí umět animátor

Měla jste štěstí. Jaké musí mít člověk, který chce točit filmy, dovednosti?

Výroba filmu je běh na dlouhou trať. Nestačí jen zápal, nadšení a prvotní nápad, ale také vytrvalost a cílevědomost. Každý specialista má vlastní atributy, ale obecně musíte být týmový hráč a respektovat ostatní profese.

Animátor je dobrý pozorovatel, produkční je plánovač, organizátor, režisér komunikuje, dramaturg musí být objektivní. Všechny filmové profese musí mít ale jedno společné – kreativitu.

Říkáte, že musíte být týmový hráč. Bez koho se výroba filmu neobejde?

Bez producenta, který má na starosti rozpočet. Pokud nemáte peníze, zůstanete bohužel jen u námětu a představ. Scenárista, výtvarník, režisér, producent, kameraman, střihač, produkční, zvukař, animátor, trikař, režisér a mnoho dalších profesí potřebují platit složenky a animovaný film je finančně daleko nákladnější než ten hraný.

Česká animace má vlastní portál

Pár let propagujete animovaný film pomocí webu animuj.cz. Co na něm fanoušek pohyblivých obrázků najde?

Zdarma informujeme o dění ve světě animace. Zaměřujeme se především na oblast ČR, protože chceme, aby se u nás animace vyvíjela a byl o ni zájem. Děláme ale také rozhovory se zahraničními tvůrci. Radíme, kde trávit volný čas s dětmi či bez nich, jaké akce spojené s animací si nenechat ujít nebo na jakou školu animace se hlásit. Na webu jsou samozřejmě i všechny aktuální informace o nových kurzech animace a filmu.

Jak se dělá animace? Naučíme vás to!

Na webu animuj.cz nabízíte pro filmové fanoušky měsíční kurz Animace & film: základy filmové a animované tvorby.  Pro koho je kurz určený?

Jestli vás zajímá, jak se dělá animace, tak i pro vás. Jedná se o velice intenzivní kurz pro dospělé, který doporučujeme především zájemcům o studium animace na vysoké škole, ale i lidem, kteří již nějaké zkušenosti mají a potřebují si vylepšit své portfolio. Vhodný je i v případě, že když chce někdo změnit obor a rekvalifikovat se nebo se jen naučit nové řemeslo 21. století. Chodí k nám lidé s různými úrovněmi i rozdílnými cíli. Všechny se snažíme dostat dál, posunout víc, než původně sami zamýšleli.

Kde všude může najít uplatnění člověk, který se u vás rekvalifikuje?

Velmi záleží na tom, na jaké úrovni zájemce o rekvalifikaci do kurzu vstupuje a jaký typ kurzu podstoupí. Úplného začátečníka bez jakéhokoliv povědomí o oboru jsme schopni připravit už za rok na to, aby se mohl ucházet o zvolenou specializaci v reklamní agentuře, v postprodukční firmě, grafickém studiu, animačním studiu nebo může jít s kůží na trh jako freelancer – s  vlastním podnikáním také dokážeme pomoci a poradit. Je tam ale mnoho proměnných. Takový zájemce musí opravdu chtít a pracovat na sobě.

Kurzy české animace

Vaše kurzy jsou hodně interaktivní. Co si jako účastník vyzkouším?

Lektor hned od začátku zadává praktické domácí úkoly, se kterými studenti poté na hodině pracují. Naučí se pracovat v základním grafickém softwaru Adobe Photoshop, později v animačním a střihovém softwaru Adobe After Effects. Účastníci kurzu se učí, jak vyprávět příběh, jak na zvuk a ruchy, scénář, jak se prezentovat se svým portfoliem, jak vyrobit animaci a vizuální efekty. Celý kurz je hodně praktický a naším cílem je dodat kurzistům přesně to, co potřebují. Pracujeme s nimi hodně individuálně.

Jaké dostávají studenti domácí úkoly? Můžete, prosím, trošku konkretizovat?

Jsou to hodně specifické úkoly, které úzce souvisí s právě probranou látkou. Kurzisté si například musí doma připravit grafické podklady pro animaci, vymyslet si obsah – jak se bude postavička hýbat, nastudovat skripta, která jim lektor zašle, a později s informacemi pracují. Nejsme ale ve skutečné škole, takže je na každém kurzistovi, jak se na lekce připraví.

Co po absolvování kurzu budou účastníci umět?

Protože pracujeme v malých skupinách, můžeme si dovolit individuální přístup. Někdo chce získat zpět práci v animačním průmyslu, a tak pilujeme portfolio, osvěžujeme paměť. Dalšího kurzistu připravujeme na studium na vysoké škole. Troufám si říct, že kurzisté odchází přesně s tím, pro co si přišli. Hodně se jich ptáme a přizpůsobujeme výuku jejich potřebám.

Na jaké další kurzy pozvete zájemce o filmové umění?

Právě jsem sestavila celoroční harmonogram kurzů animace. Chystáme kurzy 2D i 3D digitální animace, přednášky o možnostech studia v ČR i v zahraničí nebo odborné konzultace pro zájemce o studium animace na vysoké škole, které budou zdarma. Je toho ale daleko víc a brzy vše zveřejníme.

Plánujete i online kurzy animace?

Online kurzy nenabízíme, pouze konzultace.  Jsme rádi v offline světě, to nás nabíjí a dělá šťastnými. Lidé na naše kurzy dojíždí i přes 300 km.

Natočte si film podle knihy

Kromě aktivit spojeným s webem Animuj se věnujete propagaci animace i jako spoluautorka knihy s názvem „Jak se dělá film“. Naučím se podle knihy natočit vlastní film?

Jasně! Pokud bude film váš první, možná nepůjde hned na festival, ale díky návodům uvnitř si vyzkoušíte spoustu zábavných optických triků a naučíte se myslet jako filmový tvůrce. Je tam i kompletní návod na výrobu animační loutky, kterou zvládnete vyrobit svépomocí. Knížka je určená pro větší děti, ale podle mě je skvělá i pro dospělé – dobře se čte a je v ní vysvětleno vše hezky „polopatě“.

Kniha Jak se dělá film ukázka
ukázka z knihy Jak se dělá film

Kde vás vaši fanoušci mohou potkat?

V říjnu budeme na mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm, kde budeme mít festivalový obchod. Tam každoročně nabízíme potřeby pro animátory a výtvarníky. Letos chystáme mnoho novinek – přijeďte i s dětmi!

Nově jsme se také stali mediálními partnery polského festivalu pro animátory Animarkt.  Na festivalu oslovíme zajímavé tvůrce z oboru a vzniknou velmi zajímavé rozhovory, které pak čtenáři najdou na našem webu. V listopadu nás můžete potkat na festivalu Pražský filmový kufr. Je to akce vhodná pro malé tvůrce a zájemce o film. Pokud nás nestihnete v Liberci na Anifilmu, přijďte se podívat do Prahy, tady nás najdete na 100 % i s našimi originálními kousky pro animátory.

Autorkou všech použitých fotografií v článku je Karolína Čížková


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

Jak se oblékat žensky? Prozradí stylistka Michaela Tutko
Jak prát funkční prádlo a oblečení?
5 tipů na netradiční dárky pro muže, na které nikdy nezapomenou

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.