fbpx
MENU

Úspěch začíná uvnitř: Klíčové vlastnosti, bez kterých se úspěšné podnikatelky neobejdou

22. 2. 2024
úspěšná podnikatelka

Podnikatelem se nikdo nerodí, podnikelem může být každý, kdo má ty správné vlohy. Patří mezi ně třeba ochota riskovat, dravost i neustálá snaha na sobě pracovat. Jaké byste měla mít vlastnosti, co by vám nemělo chybět, abyste v tržním světě obstála?

Orientace na dosažení cílů

  • Dobrá motivace

Dobrý podnikatel si vždy stanovuje cíle. A co je ještě důležitější, klade klíčové otázky: Jaká je moje vize? Proč se chci stát podnikatelem, jaké je moje proč? Pokud se vám podařilo na tyto otázky odpovědět, bude pro vás snadnější pokračovat vpřed. S tím souvisí vaše ambice a motivace. Na podnikání vás může lákat touha po svobodě, finančním úspěchu, inovaci, pokračování v rodinné tradici, osobnímu růstu nebo flexibilitě. Nevíte jak to máte? Inspirujte se motivačními citáty úspěšných žen.

  1. Trpělivost

Počítejte s tím, že se vám nebude vždy dařit, můžete dělat chyby, věci nepůjdou podle plánů, někdo vám může házet klacky pod nohy. Pokud se už dopředu bojíte neúspěchu a nemáte chuť riskovat, možná pro vás podnikání není to pravé. Síla úspěšných lidí spočívá také ve vůli a odhodlání pokračovat, i když se zrovna nedaří. Důležité je, z každého nezdaru se poučit a jít dále vyzbrojen novými vědomostmi či dovednostmi.

  1. Rozhodnost

Podnikatelé jsou rozhodně orientovaní na akci. Dobrý podnikatel není typ, který by čekal, až se věci samy dají do pohybu. Nikdo vám nebude říkat, jak co máte dělat. Vy jste hybatelem, který rozhoduje o tom, co se bude dít, jak, kdy a proč se bude pracovat. K podnikání patří povinnosti, které byste měli dodržovat. Neustále budete muset o něčem rozhodovat, ať už o drobnostech nebo strategických záležitostech. Někdy bude potřeba udělat velmi rychlá rozhodnutí, i když budete pochybovat zda děláte dobře. Jestli patříte k lidem, kteří se nechávají od ostatních vést a vyhovuje jim, že za ně vše někdo vyřeší, je lepší, když zůstanete zaměstnancem.

Otevřenost k novým zkušenostem

  1. Kreativnost

Podnikatel je především vynálezce, který posouvá hranice a nevidí žádné limity. Nejenže dokáže svůj nápad uskutečnit, ale svůj výtvoren neustále upravuje a vylepšuje. Představivost a kreativita vám poskytne výhodu oproti konkurenci. Dokážete vidět totiž to, co ostatní nevidí. Nové podnikatelské příležitosti, díru na trhu, inovativní řešení nebo novou cílovou skupinu.

  1. Nebojácnost

Pokud se rozhodnete rozjet vlastní podnikání, je velká pravděpodobnost, že začátky budou krušné a zisky nízké. Buďte připravené podstoupit riziko a nebát se vystoupit ze své komfortní zóny.

Nevěřte, že člověk, který riskuje, jedná bez rozmyslu. Úspěšný podnikatel se nebojí riskovat, ale až poté, co předem identifikoval hrozby a odhalil příležitosti, které jsou k mání!

  1. Zvídavost

S názorem, že už se nemáte co naučit, v podnikání neobstojíte. Úspěšný podnikatel je přirozeně velmi zvídavý, hledá nová nebo lepší řešení. Aby obstál před konkurencí, je potřeba být stále krok před ní. To bez nových vědomostí a rozšiřování obzorů nepůjde.

Nadšení

  1. Vášnivost

Založení vlastního podniku nebo přechod ze zaměstnání na volnou nohu není jednoduché. Abyste neskončili hned na začátku potřebuje mít v sobě oheň a vášeň, která je silným motorem pohánějící vás kupředu. Je to vášeň, která vás nutí odvádět dobrou práci, bavit se a nevzdávat se příliš rychle.

  1. Víra

Úspěchu potřebujete věřit. Pokud si myslíte, že je to nemožné, je zbytečné pouštět se do podnikání. Nezapomeňte, že vaše pochybující myšlenky vás mohou stáhnout na dno. Pokud věříte, že uspějete, máte šanci úspěch zažít. Úspěšný podnik nevybudejete přes noc, k cíli je potřeba jít krůček po krůčku.

  1. Týmovost

Solitér většinou neuspěje. Na své cestě budete potřebovat pomoc. Budete hledat dovednosti a vědomosti, které vám chybí u zaměstnanců či dodavatelů. Úspěšný podnikatel by měl soustředit svou energii na důležité úkoly a ty ostatní delegovat na ostatní. K tomu však potřebuje umět sdílet své vize a efektivně komunikovat, abyste mohli ostatní přesvědčit, dohlížet na jejich práci a kontrolovat ji, motivovat

I když uvedené vlastnosti jsou nepochybně užitečné, samy o sobě vám úspěch nezaručí. Pokud však v sobě cítíte podnikatelského ducha, vrhněte se do toho! Někdy potřebují lidé vyzkoušet na vlastní kůži zda je pro ně podnikání to pravé.

IInspirováno a volně přeloženo Qualities of a good entrepreneur


Podobné články

4 + 4 důvody, proč se vyplatí mít v podnikání kvalitní web
Tajemný zámek Horní Libchava – místo, kde ožívají pohádkové bytosti
Nechte se okouzlit fascinujícím světem rytectví Iris Fojtíkové

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.