MENU

Nevycházíte z penězi? Požádejte si o příspěvek na bydlení

zoufalá žena píše žádost o bydlení

Zdražili vám pronajímatelé bydlení? Vyhlédli jste si nový domov, ale cena nájmu se vám zdá vysoká? Nezoufejte, v některých případech si můžete požádat o příspěvek na bydlení. Jedná se však o sociální dávku, takže je primárně určená rodinám a jednotlivcům s nižšími příjmy.

Příspěvek na bydlení

O příspěvek na bydlení si může požádat vlastník bytu nebo nájemce. Kvůli vysoké inflaci bylo pro rok 2022 nově schváleno, že o příspěvek si můžete požádat, i když jste v podnájmu, využíváte k bydlení služební byt nebo trvale bydlíte v rekreačním objektu, což může být třeba chata nebo chalupa.

Sčítají se příjmy osob, které v bytě skutečně bydlí

Nárok na příspěvek se posuzuje podle výše čistého příjmu rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se stane, že máte příjem nižší, než je životní minimum, bude se při výpočtu vycházet z aktuálně platné výše životního minima. Pro jednotlivce je to 3860 Kč, pro klasickou rodinu se dvěma dětmi do 6 let se částka navyšuje na 10690 Kč.

Jak a kde žádat o příspěvek na bydlení

Každý, kdo má ve společné domácnosti příjem, musí doložit doklad o výši příjmu za čtvrtletí, který bude sloužit jako příloha k žádosti, kterou si můžete stáhnout na stránkách. K žádosti je však potřeba doložit další dokumenty uvedené na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí pod záložkou Žádost o příspěvek na bydlení.

Vyplněnou žádost se všemi povinnými přílohami podejte na pracovišti Úřadu práce podle místa skutečného pobytu. Nezapomeňte si vzít také průkazy totožnosti pro všechny uvedené osoby ve formuláři a u dětí do 15 let rodný list.


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

Jak pečovat o trávník na jaře?
Originální vánoční dárky na poslední chvíli
Black Friday 2021 je tu!

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined index: cookies in /www/doc/www.sendire.cz/www/fewoapufoiu/themes/sendire/functions.php on line 101

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.