fbpx
MENU

Přehled státních i soukromých projektů na podporu ohrožených podnikatelů

covid 19

Pomoc od státu je pro velkou část podnikatelů, kteří doplácejí na přísná opatření proti koronaviru, spíše symbolická. Podívejte se i na další projekty, které se snaží pomáhat nejvíce ohroženým živnostníkům a firmám.

Pomoc od státu

25 000 Kč + 19 500 Kč pro živnostníky bez dokládání příjmu

Ministerstvo financní spouští přímou podporu pro zasažené OSVČ. Podpora je koncipována jako příspěvek pro živnostníky v nouzi a zahrnuje období od 12. března do 30. dubna. Za tuto dobu dostanete 25 000 Kč. Nedávno vláda schválila další období pro vyplacení kompenzačního bonusu od 1. května do 8. června, což dělá 19 500 Kč. Na příspěvek mají nárok živnostníci, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost s výjimkou těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost. Co musíte udělat, abyste peníze dostali? Vyplnit Formulář žádosti o kompenzační bonus a přidat k němu čestné prohlášení o tom, že kvůli koronavirové epidemii bylo vaše podnikání postiženo.

Sociální pojištění prominuto na půlrok

Od března do srpna nemusíte platit předepsané zálohy. V ročním vyúčtování se vám díky tomu sníží celkové pojistné o částku odpovídající minimálním zálohám na důchodové pojištění za půl roku.  Půlrok bez placení neohrozí v budoucnu vaše důchody. Bude se vám započítávat, jako kdybyste odvody odvedli.

Změna platí pro všechny, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost. Nemusíte nikde žádat o prominutí.

Odvádíte více než minimální odvody? Rozdíl mezi minimální zálohou a skutečnou výší pojistného podle vašeho zisku za rok 2020 doplatíte zpětně v ročním vyúčtování do měsíce po odevzdání daňového přiznání.

Zaplatili jste už zálohy za březen? Pokud nemáte jiné, dříve splatné závazky, budete mít předplaceno na září.

Pozdější termín pro odevzdání daňového přiznání

Přehled o příjmech a výdajích za rok 2019 můžete podat bez sankcí až do 3. 8. 2020. Pokud podáte přehled o příjmech a výdajích do 3. 8. 2020 a zároveň do tohoto data uhradíte doplatek daně, finanční úřad vám promine penále.

Ošetřovné pro OSVČ vyřizuje Ministerstvo obchodu a průmyslu

Musíte se místo práce starat o děti, kterým zavřeli školu? Ošetřovné pro OSVČ za péči o dítě do 13 let věku či handicapovanou osobu bude ve výši 424 Kč za den a bude možné ho čerpat po celou dobu, co bude platit mimořádné opatření. Maximální částka je 13 144 korun měsíčně.  Žádost o ošetřovné pro OSVČ můžete poslat datovou schránkou, pokud máte zaručený podpis e-mailem a v poslední řadě také poštou na adresu:

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Na Františku 32

110 15 Praha 1

Důležité: Obálku označte heslem „fpmpo20“

Máte k ošetřovnému dotazy? Volejte na informační linku 236 003 206, kterou zřídil Magistrát hlavního města Prahy.

Část mzdových nákladů na sebe přebere stát

Program na ochranu zaměstnanosti Antivirus

Máte zaměstnance? Od 6. dubna do konce června si budete moci požádat na Úřadu práce o příspěvek ve dvou režimech podle druhu překážek. Žádost o příspěvek z programu Antivir podáte prostřednictvím elektronického formuláře, který bude zveřejněn na stránkách programu Antivirus.

Režim A – druh překážky:

  • v případě karantény dostane zaměstnanec náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku,
  • v případě uzavření provozu nařízením vlády dostane zaměstnanec náhradu 100 % mzdy,

Režim B – druh překážky:

  • překážky v práci na straně zaměstnavatele z důvodu nařízení karantény či péče o dítě u významné části zaměstnanců (30 % a více) – zaměstnanec dostává náhradu mzdy 100 % průměrného výdělku,
  • omezení dostupnosti vstupů (surovin, výrobků, služeb) nezbytných k činnosti –  zaměstnanec dostává náhradu mzdy ve výši 80 % průměrného výdělku,
  • omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech firmy – zaměstnanec dostává náhradu mzdy 60 % průměrného výdělku.

Zdroj: www.mpsv.cz

Půjčky s ručením státu

Stát za vás bude ručit za úvěry u komerčních bank, které jsou určeny na pokrytí provozních nákladů.

Zdroj: cmzrb.cz

Rychlé peníze pro firmy na boj s koronavirem

Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19

Až 5 milionů pro projekty, které pracují na výrobě či vývoji ochranných a zdravotnických prostředků (nový plicní ventilátor, účinný respirátor, aplikace zjednodušující logistiku). Příjem žádostí do 3. 4. 2020.

Technologie COVID 19 – dotace na výrobu zdravotnických prostředků

Finanční podpora ve výši 250 tisíc – 20 miliónů pro malé a střední podniky, které 

  • pořídí nová zařízení a vybavení na výrobu zdravotnických prostředků či osobních ochranných prostředků
  • přemění svou výrobní linku na produkci prostředků proti koronaviru
  • rozšíří stávající výrobu o tyto prostředky

Příjem žádostí do 27. dubna. Více informací najdete na stránkách Agentury pro podnikání a inovaci nebo na ministerských stránkách Program Czech Rise UP, kde najdete i formulář žádosti a návod na její podání.

Co se dále chystá?

Odklad 6 nájmů

V řešení má Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo spravedlnosti. Nájemné bude následně možné rozložit do 24 měsíců, a to u firem, podnikatelů a živnostníků, kterým bylo v souvislosti s epidemií koronaviru znemožněno fungování vládním nařízením.

Pomáháme samy sobě

Hithit – Předplacení služeb nebo výrobků

Získejte pro své podnikání finanční prostředky, které nemusíte vracet. Požádejte vaše zákazníky minulé, současné i budoucí, aby si od vás předplatili služby nebo výrobky, které jim později dodáte. Vyberte peníze, které potřebujete pro záchranu svého podnikání, na portálu Hithit. Nic neriskujete.  Pokud v daném čase nevyberete minimálně 100 %, peníze se předplatitelům vrátí a vy dostanete od společnosti bolestné v podobě odpuštění plateb za využití služeb portálu Hithit.

100 miliónů od Seznamu

Seznam nabízí podnikatelům poškozeným koronavirem prostřednictvím projektu Nenecháme vás v tom zvýhodněnou nebo bezplatnou inzerci na webech společnosti. Na podporu české ekonomiky přispěje částkou 100 milionů korun.

Elektronická burza práce

Máte zaměstnance, pro které dočasně nemáte pracovní uplatnění nebo vám naopak zaměstnanci chybí?  Podívejte se na projekt Zachraň práci.

Jedná se dočasné přidělení zaměstnance – dohoda o dočasném „zapůjčení“ zaměstnance k výkonu práce u jiného zaměstnavatele. Dočasně přidělený zaměstnanec zůstává nadále pracovníkem původního zaměstnavatele, ale pracovní úkoly mu ukládá firma, k níž je přidělen. Podívejte se na aplikaci, kde můžete zaměstnance nejen hledat, ale i nabídnout.

Zachraň hospodu

Zaregistrujte svůj podnik do projektu Zachraň hospodu.  Cílem je propojit podnik s vašimi zákazníky a umožnit jim vám v této nelehké době pomoci vám formou předplaceného poukazu.  Vybrané příspěvky putují rovnou do vybrané restaurace nebo hospody. Jakmile otevřete, lidé u voucher použijí.

Foto z projektu zachranhospodu.cz

Pomoc restauracím, které berou stravenky

Program je určen pro všechny proplácející partnerské restaurace Sodexo.

Pomoc lze čerpat až do výše 80 % z průměrné částky proplacené ve stravenkách za poslední 4 měsíce provozu, maximálně však 100 000 Kč.

Zálohy v programu Pomoc restauracím začne Sodexo poskytovat restauracím s teplým jídlem od okamžiku jejich otevření.

Právní pomoc

Nejste schopni dostát svým smluvním závazkům, nevíte, co si počnete se zaměstnanci, nebo chcete uplatnit náhradu škody? Na stránkách Právo v roušce si můžete zdarma stáhnou vzory smluv a dokumentů, které se mohou hodit v současné krizi způsobené koronovirovou epidemií.

Zdroje fotografií: Image by Gerd Altmann from Pixabay


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

4 + 4 důvody, proč se vyplatí mít v podnikání kvalitní web
Tajemný zámek Horní Libchava – místo, kde ožívají pohádkové bytosti
Nechte se okouzlit fascinujícím světem rytectví Iris Fojtíkové

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.