fbpx
MENU

Vendula Hegerová maluje na hračky i na školní pomůcky a výbavu

Ilustrátorka Vendula Hegerová

Hledáte hezký dárek pro děti? Vsaďte na originalitu. V e-shopu ilustrátorky Venduly Hegerové objevíte mraky dárků, které jsou ozdobeny veselými postavičkami zvířátek nebo hrdinů z dětských knížek.

Obrázky ilustrátorky Venduly Hegerové jsou nepřehlédnutelné. Její nezaměnitelné pestrobarevné obrázky znají děti především z knížek nebo z časopisu Puntík. Pro všechny své malé fanoušky vytvořila e-shop, kde nabízí nejrůznější produkty, které nesou její originální rukopis. Obrázky jsou na hrách, tapetách i hračkách…

látkový pytlík
látkový pytlík pro mikulášskou nadílku

Obrázkové knížky pro děti

Dokážete ještě spočítat, kolik máte knížek na svém kontě?

Vím, že jich je přes sto, ale přestala jsem počítat. Každá knížka je pro mě pěkná vzpomínka a mám s ní spojenou část svého života. Slabikář pro slovenské děti mě provázel celé těhotenství i porod, u Rozpustilých básniček jsem se stěhovala, knížku Mami, tati, chceme pejska jsem malovala a psala, když jsme si pořídili pejska Gromita.

Jakou vaši postavičku děti nejvíc milují?

To bych se musela zeptat dětí! Mám moc pěkné ohlasy na slona Edu z nového leporela Edo! Ty neposedo! Je to takový popleta, který se teprve učí slušnému chování, a s kamarádem opičákem Pepou dělají lumpárny. Eda se občas objeví i v časopise Puntík, který mají děti rády.

Leporelo o Edovi má v podnázvu Obrázková etiketa pro nejmenší. Jaké situace jste do knihy vybrala?

Vše je ze života. Moc ráda pozoruji lidi a je pro mne důležité, jak se k sobě všichni chováme. Mrzí mne, když přijdu pro dcerku do družiny a žádné z dětí nepozdraví. Když si lidé neděkují a nepřejí dobré ráno. Leporelo ale není poučující, snažila jsem se do situací dostat hlavně humor. Potěšilo by mě, kdyby si rodiče s dětmi povídali, proč ta ovečka pláče, když ji ostatní pomlouvají, proč se nehází odpadky mimo koš, proč se ve frontě nepředbíhá… Většinu chování odkoukají děti od nás dospělých. Když koukáme pořád do mobilu, nemůžeme jim potom to samé vyčítat. V leporelu se, doufám, najdou i rodiče. Chvíle klidu před dětmi na záchodě, žebrání v obchodech, usínání u čtení pohádky…

Hugh Grant s ilustracemi Venduly Hegerové

Slyšela jsem, že se vaše obrázky dostaly do zahraničního filmu. Prozraďte, prosím, jak to bylo.

To vůbec netuším. Jednou mi volala kamarádka, že jde z kina, kde byla na filmu Morganovi se Sarah Jessicou Parker a Hughem Grantem, a je si jistá, že v ordinaci doktora, kde se odehrávala delší scéna, viděla moje žirafy. Před lety jsem malovala vzory na samolepky na zeď pro jednu německou firmu. Kam je ona všude dál prodávala, nevím, ale rozhodně je to krásný pocit vidět Hugha Granta, jak mu za hlavou vykukují moje obrázky.

Obrázkové čtení pro předškoláky

Jako malá jsem milovala obrázkové čtení, kde byla část textu nahrazena obrázkem. Takových knížek máte na svém kontě hned několik. Představíte nám je?

Nejraději mám obrázkové básničky Hanky Jelínkové. Ta asi jediná dokáže vymyslet básničky, kde děti doplní rým díky obrázku. Mají potom radost, že „čtou“.  Je to takový první krůček ke čtenářství. Je opravdu těžké nakreslit vše čitelné a srozumitelné, a než jde knížka do tisku, testujeme vše na dětech. Třeba namalovat do velikosti 1×1 cm „hroší kůži“ nebo „hladomornu“ byl vážně oříšek.

Loutkové divadlo

loutkové divadlo
loutkové divadlo z papíru

Zaujala mě knížka Obrázkové pohádky, ve které děti kromě básniček najdou i scénář k veršované divadelní hře Chyťte pytláka. Jak vás napadlo realizovat dětský scénář? Pro jak staré děti je knížka vhodná? Nabízíte i další podobné „divadelní knihy“?

Složit divadelní hru nás s Hankou Jelínkovou napadlo spontánně. Ale věděla jsem, že učitelky ve školkách často řeší, co s dětmi nacvičit na vánoční besídku, a většinou nakonec vyhrály právě hry od pana Svěráka, tatínka Hanky Jelínkové. A tak Hanka složila moc pěknou veršovanou hru a my ji s dětmi ze třídy mé dcery (tehdy 2. B) nacvičily v rámci křtu knížky. Paní učitelka i děti byly úžasné a moc si svou slávu užily. Kulturní dům byl plný. Na vystoupení se přišli podívat všichni rodiče i s babičkami a dědečky. Pan Jaroslav Uhlíř doprovodil děti na klavír, přijela je natočit ČT pro Déčko. Byl to nezapomenutelný zážitek.

Nedávno jsem šila také loutku Martínka na představení herečky Báry Milotové, která připravila pro děti představení o šikaně, a já k němu maluji pracovní listy.

Divadelní představení si děti mohou zahrát i s knížkami Veršované divadélko se zvířátky. Na stránkách nakladatelství si mohou čtenáři stáhnout zdarma ke knížce loutky.

Jaké postavičky máte nejčastěji ve svém e-shopu?

Doufám, že tam děti najdou svá oblíbená zvířátka, a ráda budu doplňovat i další obrázky. Někdo mi psal, že nemůže najít tričko s ježkem, netopýrem… Já sama jsem vlastně obchůdkem trochu řešila šatník své dcery Sofinky. Miluje sliz a žádné tričko s touto tematikou jsem nenašla. Tak jsem jí ho namalovala. K hrdinům knížek o Žerykovi si můžete koupit plecháček, k Edovi neposedovi ručníček, pexeso…

Malovací trička a tašky

Pro kreativní děti, které rády malují, jste připravila trička a nákupní tašky s konturami svých obrázků, které si děti doupraví barevnými fixy podle vlastní fantazie. Jaké máte ohlasy od dětí?

taška k vymalování
taška jako omalovánka

Zatím mám jen ohlas od holčičky z Edingburghu, které jsem tričko přivezla jako dárek. A moc hezky ho vymalovala a hrdě nosí. Myslím, že všechny děti v sobě mají výtvarný talent.  „Omalovánková“ trička a tašky mohou být i pěkným dárkem pod stromeček – pro děti i od dětí. Na besedách ve školkách a školách s dětmi hodně maluji a nestačím se divit, kolik nadaných dětí potkám. Paní učitelky mě upozorní maximálně na dvě děti, které prý umí kreslit, ale na konci povídání mají krásný obrázek všechny děti. Hlavní je se nebát a nemít nálepku „já kreslit neumím“…

Vybavení do školky a do školy

reflexní vesta pro děti
reflexní vesta pro děti s obrázkem

Pro malé předškoláčky a mladší školáčky máte v obchodě připravené pytlíky na bačkůrky, ručníčky, veselé reflexní vesty.  Dá se koupit kompletní sada do školky nebo do první třídy?

Právě jsem ve spolupráci s učitelkami ze školek připravila novou sadu značek do šaten. Snažila jsem se, aby všechny obrázky byly pro děti lákavé a nikdo nebyl zklamaný, že dostal značku, která se mu nelíbí. Všechny obrázky vyšly i z návrhů dětí, z toho, jakou značku by si přály. Na začátku roku budu mít pro školky celou nabídku i se sadami ručníčků a pytlíčků na bačkůrky. A není problém se domluvit a nakreslit pro školku podle přání třeba obrázek na vesty pro děti.

Bonusy navíc

Všimla jsem si, že na e-shopu máte i sekci zdarma, kde nabízíte ke stažení omalovánky, diplomy.  Co vás k tomu vedlo?

Na mé práci je nejlepší, že mohu kreslit hlavně pro radost, a ne za vše chtít peníze. Ráda podporuji fond Sidus, Šťastný úsměv… Obdivuji i práci učitelek a učitelů, kteří hledají, jak děti nově inspirovat. A taky spousta maminek nemá peněz nazbyt. Ale hlavně to beru jako poděkování za podporu, kterou od čtenářů cítím a které si nesmírně vážím.

Je vidět, že ráda pomáháte. Všimla jsem si, že z každého prodaného trička, hrníčku a tašky označeného KSM posíláte 50 Kč do Klubu svobodných matek. Proč jste se rozhodla podporovat zrovna toto sdružení?

Protože tyto maminky mají můj obdiv, jak vše zvládají, a myslím, že pomoc potřebují. Opravdu si vážím toho, že naše dcerka vyrůstá v úplné rodině a nemusíme obracet každou korunu. Tyto maminky to mají nesmírně těžké, a pokud je šance trošku pomoci, vždy to ráda udělám.

Stále platí že ke každému nákupu nad 1 000 Kč od vás dostane zákazník originální obrázek žirafky?

Ano. Nedávno jsem namalovala dalších asi 40 obrázků. Snad najdou všechny žirafky své nové majitele a naši zákazníci budou spokojení a budou se vracet. To bych byla moc ráda…

Použité fotografie z archivu Venduly Hegerové


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

Jak říct dítěti o smrti rodiče
V čem bývá speciální 20. týden těhotenství? Jsou cítit pohyby miminka – a nejen to
Pomůcky do školy aneb Co potřebuje prvňáček do 1. třídy?

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.