MENU

Vypravujte ráno děti do školy či školky bez zbytečného stresu. Jde to!

 data-srcset

Ty ještě nejsi oblečený? Vyčisti si zuby! Dojez už konečně tu snídani! Zase přijdeme pozdě!“ Jsou tyto věty i ve vašem každodenním repertoáru, když máte děti vypravit z domu? Nebaví vás už to neustálé zvyšování hlasu, hektická a chaotická rána? Ukážeme vám, že je možné užít si ráno bez stresu.

Hru na honěnou hrají každé ráno zástupy nešťastných rodičů, kteří netuší, jak mají své děti usměrnit. Vyzkoušeli jste všechno. Vstáváte o dvě hodiny dříve, aby děti měly dostatek času na ranní hygienu, snídani a ustrojení. Přesto je musíte neustále popohánět, protože pořád mají na všechno čas.  A když už máte odejít, vzpomenou si na milion věcí, které nezbytně potřebují vyřešit. Jako třeba uplést copánky, najít panenku, vzít si peníze na sešit, podívat se na pohádku. Někdy se musí vyměnit tričko, protože to, co má na sobě, je moc vyžehlené, hodně špinavé nebo je na něm trapný obrázek. Nebo… Děti dokážou během chvilky vymyslet mraky důvodů, proč ještě nemůžou z domu odejít. Co s tím?

Na ráno se s dětmi nachystejte dopředu večer

Prvním krokem je, že ráno budou mít děti minimum povinností. Co to znamená? Všechno, co budou ráno potřebovat, nachystejte společně už den předem.

  • Připravte dětem na ráno vhodné oblečení. Holčičkám vyberte sponky a gumičky do vlasů. Když to budete dělat společně, vyhnete se ráno zbytečným dohadům, co si mají vzít na sebe.
  • Připravte do lednice snídani a svačinu do školy nebo se aspoň domluvte, co se bude jíst.
  • Zkontrolujte s dětmi aktovku, ujistěte se, že mají hotové všechny domácí úkoly.

Říkáte si, že tohle všechno děláte, a stejně se ráno bez stresu, hádek, výčitek a křiku neobejdete? Zkuste fígle zkušených maminek.

Nastavte dětem čas na jednotlivé činnosti

Pomozte dětem orientovat se v čase. Spousta prodlev u dětí vzniká jen proto, že nemají ponětí o čase. Jak to udělat? Třeba jako třicetiletá Marie. „Dcera má na lednici obrázky s časem. 6:45 vstávat, 7:00 snídat, 7:15 oblékat, 7:25 obout. Jediným pohledem na hodiny ví, kolik má ještě času a co ještě musí stihnout, než odejdeme z domu.“ Pokud vaše děti ještě hodiny nepoznají, zkuste jim jednotlivé časy přesně „nakreslit“ a postavit vedle budíku.

Další strategie, která se mnoha rodičům osvědčila, je odpočítávání času. Pořiďte si budík nebo stopky a nastavte dětem odpočítávání. „10 minut do odjezdu busu! 5 minut do odjezdu! Musíme vyjít!“


Články, které by vás mohly dále zajímat

Dnes dospělá Monika si nemůže vynachválit metodu své maminky. „Mamka nám koupila klasický budík. Kolem na papírové kolečko nakreslila jednotlivé činnosti a my pak přesně věděly, že velká ručička ukazuje, že si máme zrovna čistit zuby. Moc nám to pomáhalo při chystání do školy.“

Nesnídejte u televize

Mamince dvou předškoláků pomohl zákaz televize. „Dokud holky snídaly u televize, strašně se loudaly. Místo vychutnávání snídaně koukaly s otevřenou pusou na pohádky. Neustálé popohánění nemělo smysl. Od doby, co jsme ráno odbouraly koukání na telku, je u nás klid a pohoda.“

Ráno bez stresu? Zaveďte každodenní rituály

Snažte se o to, aby bylo každé ráno stejné. Nejdřív ranní hygiena, pak obléknout, poté snídaně. Když to budou dělat děti pokaždé v jiném pořadí, nastane zákonitě chaos. Dítě potřebuje vědět, co má udělat teď a co potom.

Předejte dětem zodpovědnost

Tohle řešení po vás vyžaduje laskavou důslednost. Trvejte důrazně, ale bez křiku na svých požadavcích. A pokud dítě nespolupracuje, nechte ho nést následky jeho počínání. I kdyby to mělo být za cenu toho, že půjde z domu v pyžamu. Jak naučit děti zodpovědnosti? Zjistíte v klubu Nevýchovy.

Co dělat, když žádné opatření nepomáhá?

Zbývá jediné. Obrňte se trpělivostí a počkejte si, až vaše dítě dozraje do věku, kdy se bude vypravovat ráno samo. Bude mít na triku zodpovědnost za to, aby ráno vše zvládlo. A když ne, ponese si nepříjemné důsledky samo.

Přeji všem rodičům pevné nervy a klidná rána. Máte svoje osvědčené triky, které na děti platí? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.

Ilustrační fotografie z depositphotos.com


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

8 pádných důvodů, proč se nerozvádět
Močové cesty bez opakujících zánětů a méně nemocí? Vyzkoušejte bakteriální lyzáty
Originální vánoční dárky na poslední chvíli

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined index: cookies in /www/doc/www.sendire.cz/www/fewoapufoiu/themes/sendire/functions.php on line 101

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.