fbpx
MENU

Jarní únava není nemoc. Jak na ni vyzrát?

smoothie proti jarní únavěě

Jaro je tu a s ním i změna biorytmů. Čím můžeme podpořit organismus, abychom nebyli celý den malátní? Velkým pomocníkem je očista střev, zelenina, koření a ovoce…Jak se jarní únava projevuje? Jak ji můžeme překonat? Vyzkoušejte osvědčené recepty bylinkářky Simony Procházkové.

Jak je to s tou jarní únavou?

Jarní únava je pocit fyzického a psychického vyčerpání – nechce se nám do žádné aktivity, jsme skleslí, přecitlivělí a podráždění. Tyto příznaky se objevují v období na konci zimy a na začátku jara. Existuje vícero faktorů, které se podílejí na vzniku jarní únavy, nejčastěji je to nízká hladina vitaminů, minerálních látek a omega kyselin, dále pak zanesený organismus, nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu i dlouhodobý nedostatek slunečního světla během zimy.

  • krok č. 1

Očista organismu je základ zdraví

Nejlepším prostředkem proti jarní únavě a vlastně veškerým zdravotním potížím je pravidelná detoxikace organismu. Našemu tělu velmi prospěje, když ho důkladně pročistíme od nahromaděných toxinů a zplodin a ještě odlehčíme střevům.

Rychlá detoxikační procedura

Najdeme si den, kdy si můžeme dopřát klidový režim, nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječici – kyselku hořkou, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech.

Potřebujeme:

  1. 2× 0,5 litru Zaječice kyselky hořké (dá se koupit v lékárně i ve větších obchodech),
  2. 0,5 litru vlažné vody.

Postup: Ráno nalačno během dvou hodin vypijeme celou láhev Zaječice i vlažnou vodu a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá, jarní detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít ještě 1,5 litru čisté neperlivé vody.

  • krok č. 2

Recept na ranní a večerní restart organismu

Ranní energetická vzpruha

Potřebujeme:

  1. čerstvě vymačkanou šťávu z 1 grepu, z 1 citronu a z 1 pomeranče;
  2. 0,5 litru vlažné vody.

Postup: Všechny přísady smícháme dohromady a hotový šejk popíjíme ráno k snídani po dobu 14 dní.

(Citrusy obsahují vitamin C, silice limonen a citral, organické kyseliny a cukry. Tyto plody mají silné antibakteriální, protizánětlivé, čisticí, močopudné a posilující účinky. Dále podporují krvetvorbu, zlepšují trávení, celkově odkyselují organismus.)

Podvečerní zeleninové smoothie

Potřebujeme:

  1. 1 červenou řepu,
  2. 2 mrkve,
  3. 1 banán,
  4. půl lžičky lněných semínek,
  5. půl lžičky kořene zázvoru,
  6. špetku skořice,
  7. 0,5 litru vody.

Postup: Ingredience smícháme a společně rozmixujeme, hotové jarní smoothie po douškách vypijeme v podvečer kolem 18. hodiny, doporučuji provádět po 14 dnů.

(Červená řepa, mrkev, banán, lněné semínko, skořice a zázvor jsou výbornými prostředky pro harmonizaci střevní mikroflóry, dále podporují funkci jater, ledvin, posilují imunitu, krvetvorbu, likvidují choroboplodné zárodky a zvyšují vitalitu organismu.)

  • krok č. 3

Pobyt na čerstvé vzduchu proti únavě!

Nic nás nemůže rozpohybovat víc než procházky nádhernou jarní přírodou. Už víte, kam vyrazíte?

Ilustrační obrázek by Jan Vašek from Pixabay


Autor článku

Bylinkářka Simona Procházková

Simona Procházková

Simona Procházková, bylinkářka, která vyrábí účinné bylinné kapky na nejrůznější zdravotní problémy v rodinné manufaktuře pod názvem Léčíme přírodou. 

Je autorkou několika populárně naučných knížek, ve kterých seznamuje širokou veřejnost s léčivými účinky bylinek i jiných darů přírody.

Podobné články

Odhalte příčiny insomnie a vyzkoušejte sílu přírodu
Kdy a proč pít kontryhelový čaj
Dentální probiotika a jejich benefity pro zdraví ústní dutiny i imunity

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.