fbpx
MENU

Jste na manželovi finančně závislá? Může se vám to vymstít

české peníze

Jste na mateřské a spoléháte na manželův příjem? Co budete dělat, když vaše manželství krachne a manžel vám bude po rozvodu posílat minimální alimenty? Přemýšlela jste někdy nad tím, jak byste uživila rodinu, kdyby manžel dlouhodobě onemocněl?

Spousta žen odpovídá, že nic takového neřeší. Proč? Třeba proto, že jsou optimistky. Věří, že s pozitivním přístupem k životu je všechno zlé obejde. Věří, že s manželem zůstanou až do posledního dechu, protože se hluboce milují. Věří, že se o ně manžel postará, až děti vylétnou z hnízda.

Spoléháte na finanční podporu od manžela?  Po rozvodu se vám to může pořádně vymstít

Stejně jako spousta žen i Iveta věřila, že má šťastné a spokojené manželství. Nejspíš bylo, ale jen do doby, než manžel potkal atraktivní blondýnu. Když Iveta přišla na nevěru, nejmladšímu synovi byly čtyři měsíce. Do té doby vzorný manžel po rozvodu vystěhoval svou rodinu z rekonstruovaného domu do bytu 1+1 a svou milenku si nastěhoval k sobě. Iveta skončila na antidepresivech. Se třemi dětmi zůstala bez peněz i bez domova v holobytu. Po dvanáctiletém manželství.

“Platí mi minimální alimenty a já nemám ani na nájem.”

I takové nářky často slýchávám ve svém okolí. Naposledy u Petry, která se nechala rozmazlovat o deset let starším manželem. Bydleli v honosně zařízené vile, která manželovi zůstala po rodičích. Petře doma nepatřilo nic. Neměla žádný příjem, starala se o domácnost a dvě děti. Když něco chtěla, stačilo říct manželovi a měla to. Po třech letech si manžel našel mladší, o dvacet kilo lehčí milenku. Petra skončila během jediného dne na ubytovně. Děti zůstaly u otce. Na rozloučenou dostala od manžela pár osobních věcí. Přišlo kruté vystřízlivění. Kdyby měla Petra vlastní příjem, situace by nemusela dopadnout tak tragicky.

Žena je častěji v nevýhodném ekonomickém postavení

Jsou to totiž v drtivé většině ženy, které se po narození dítěte vzdají své kariéry a zůstanou doma s dětmi. Kdo bývá s dítětem doma, když je nemocné?

Proč o tom píšu? V dnešní době, kdy se podle statistik rozvádí každé druhé manželství, by ženy měly mít promyšleno, co budou dělat, když se jim sen o dokonalé rodině rozplyne.  Je důležité, aby si začaly aktivně budovat svůj příjem už na mateřské. Jinak se vám může stát, že skončíte jako Iveta, Petra a další ženy. S holým zadkem a bez financí.  Může si to dovolit máma od dětí?

Vlastní příjem vám umožní lepší startovní pozici, než mají ženy, které jsou ekonomicky závislé na partnerovi.

Před oltářem si muž a žena navzájem slibují věrnost a lásku až za hrob. Všechno je sluncem zalité. Nikdo moc nepřemýšlí nad tím, že společná cesta může skončit dřív než smrtí. Chceme si dávat do smlouvy, že se budeme starat o děti a manžel se bude starat o nás, i když se mnou nebude v budoucnu chtít žít? Nechceme.

Spoléhejte na sebe

Smlouvu, která by nám zajistila bezproblémový život, nemáme, a tak se musíme spolehnout samy na sebe. Už nejsme malé holky.  Víme, že život není procházka růžovým sadem. Je pokrytecké myslet na zadní kolečka? Není. Já ani vy se nechceme dostat do ponížené pozice, kdy budeme muset žebrat o peníze. Nemá to nic společné s nedůvěrou k partnerovi.

Proč je dobré mít vlastní peníze

Je to dobré pro vás samotnou. Vztah je rovnocennější, když oba manželé přispívají do společné kasy. Manželovi ulevíte od těžkého břemene, když z něj sejmete roli jediného živitele rodiny. Přestane vás vnímat jako posluhovačku. Děti se naučí, že i máma, která pracuje, může být spokojená. Vy sama budete v noci spát mnohem klidněji. Víte, že kdyby přišla nějaká nečekaná situace, dokážete se o svou rodinu postarat sama. Tak jako Dáša. „Vím, že kdyby manžel onemocněl, zvládnu vše platit já. I kdyby od nás odešel, mám dostatečně vysoký příjem na to, abych utáhla domácnost i hypotéku. Přiznám se, že jsem tak víc v klidu.“

Pořád máte dilema? Pracovat, či nepracovat při dětech? 

Aneta otěhotněla, když jí bylo dvacet. Kvůli rodině sekla s vysokou školou. Rozhodla se, že se bude naplno věnovat dítěti. Po pěti letech se s manželem odcizili, rozvedli se.  Aby uživila sebe a svoje dítě, musela vzít místo uklízečky v místní škole. Bez praxe ji nikdo nezaměstnal. Navíc tím, že nikdy nechodila do práce, se jí naučená teorie vykouřila z hlavy.

Opustit vás nemusí manžel, ale i dítě

Čerstvá čtyřicátnice se mi svěřila, že s dcerou zůstala doma jen proto, že to tak dělala i její maminka. Obětovala se pro dceru. Šest let s ní doma protrpěla. Byla zvyklá být s lidmi každodenním kontaktu, řešit stále nové a nové problémy. Doma řešila pořád to samé dokola. Byla podrážděná a nervózní. S dcerou si nikdy nedokázala vytvořit ten správný vztah matky s dcerou. Po dlouhé mateřské se jí už nepovedlo naskočit zpět do slibně rozjeté kariéry a o vysoký post, který před narozením dítěte zastávala, přišla. Dnes už patnáctiletá dcera jí nedávno vmetla do tváře, že ji nenávidí. Obvinila ji z toho, že může za předčasnou tátovu smrt. Podle ní totiž otec musel tvrdě pracovat, zatímco ona si doma válela v mládí šunky.

Co když přijde nemoc?

Můžete mi teď oponovat, že se vaše manželství nikdy nerozpadne, protože vás manžel bezmezně miluje. Možná je to pravda. Moc vám to přeji. Manželství může vydržet, ale stane se, že manžel dlouhodobě onemocní. V nejhorším případě umře. To jsou přesně ty případy, kdy oceníte, že máte vlastní příjem. Nenadálý výpadek jediného příjmu vás může srazit na kolena. Dokážete si představit, že stojíte před rozhodnutím, co prodat, abyste měla na všechny splátky a nejnutnější provoz domácnosti, když manžel ze dne na den přestane vydělávat?

Jste připravena i na tyto varianty?

Jak si poradíte bez peněz?

Zkuste se zamyslet nad tím, co budete dělat, když zůstanete sama nebo budete muset řešit jiné nepříjemné životní situace.

  • Jak uživíte celou rodinu, když partner onemocní?
  • Jaký životní standart si chcete udržet, když partner nebude moci pracovat?
  • Budete ochotná se přestěhovat do 2+1, nebo pro vás bude lepší varianta, že budete mít na zaplacení hypotéky, kterou platíte?
  • Kolik potřebujete dalších peněz na udržení komfortu, na který jste zvyklá?
  • Co umíte? Jaké dovednosti můžete uplatnit na pracovním trhu, abyste všechny potřebné peníze vydělala?
  • Když zjistíte, že ke své práci potřebujete určité vzdělání a dovednosti, jak je narychlo získáte?

Zkrátka, i když máte v současné době bezvadného partnera a všechno funguje tak, jak má, myslete na zadní kolečka.  Vlastní příjem vám umožní lepší startovní pozici, než mají ženy, které jsou ekonomicky závislé na partnerovi. Jasně, že nemusíte dosahovat stejných částek jako váš partner. Jde jen o tom, abyste sama sebe vnímala jako sebevědomou a schopnou ženu, která se v případě nepřízně dokáže postarat o sebe i o děti.

  • Co si o tom myslíte vy? Podělte se o svůj názor v komentáři pod článkem.
  • Víte o někom, komu by mohl článek otevřít oči? Sdílejte ho dál. Děkujeme.

Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

8 pádných důvodů, proč se nerozvádět

Komentáře k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ina / 2020-01-17 / 12:30

A také existují opačné případy, kdy jsou na nevýhodné straně i muži a jelikož jsou muži,tak zpravidla není dovolání.

Odpovědět

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.