fbpx
MENU

Klimakterium, co to je a jaké jsou příznaky

28. 9. 2022
žena v přechodu trpící návaly horka

Co to je klimakterium? Klimakterium jinak řečeno ženský přechod je etapa v životě každé ženy, při které dochází k útlumu funkce vaječníků, tím, že se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Jedná se o zcela přirozenou fázi, která nakonec připraví ženu o plodnost, protože se zastavuje menstruační cyklus.

Klimakterium – věk

Menopauza ve 40 letech není častá, ale je možná. Nejčastěji se však klimakterium u žen objevuje mezi 45.-50. rokem, ale nejsou neobvyklé ani dřívější nebo pozdější projevy. Říká se, že pokud chcete vědět, kdy se klimakterium objeví u vás, stačí, když se zeptáte svojí matky. Je totiž velká pravděpodobnost, že vás klimakterium dostihne ve stejném věku, jako kdysi ji. Klimakterium však žena může prožít i mnohem dříve umělou cestou, nejčastěji po gynekologických operacích. Jakmile se odstraní vaječníky, dochází k menopauze. Mladé ženy snášejí brzký nástup menopauzy většinou velmi těžce, což je pochopitelné. Dvacetiletá žena bude svůj věk v souvislosti s brzkým klimakteriem řešit více, než padesátnice, u které se menopauza může začít záhy projevovat ze zcela přirozených důvodů.

Klimakterium příznaky

Co to je klimakterium už víte. Jaké jsou ale příznaky? Některé ženy mohou projít tímto procesem, tak, že si ani nevšimnou, že je jejich plodné období skončí. Uvědomí se to až tehdy, když zjistí, že už několik měsíců nemají menstruaci. Další skupinu žen trápí nepříjemné návaly horka, bušení srde, problémy se spánkem, podrážděnost. K častým příznakům klimakteria patří také nepravidelná menstruace, bolesti hlavy, únava, snížení sexuálního apetitu, vaginální suchost, ale třeba také zhoršení stavu pokožky, vlasů a nehtů.

„Jakmile se smíříš se stárnutím, ani menopauza už nebude tak strašná“ JZS

Jak poznat klimakterium

Ač se podle příznaků můžete domnívat, že jste v přechodu, můžou vaše potíže souviset se zcela odlišným zdravotním problémem. Klimakterium bohužel na 100 % nepozná ani váš ošetřující gynekolog pomocí ultrazvuku. Jednoznačnou odpověď vám dá jedině spolehlivý test, který absolvujete u lékaře. K dispozii jsou ale i testy pro domácí použití. Jejich největší předností je, že jsou cenově dostupné a výsledky se dozvíte za pár minut. Principem testu je detekce hormonu FSH v moči. Jeho zvýšená hladina nad 25 mIU/ml signalizuje ženský přechod. Testy jsou podobné těm těhotenským. Nejpřesnějšího výsledku dosáhnete s použitím první ranní moči. Výhodné je balení testu KlimaSei, ve kterém najdete dvě testovací kazety. Jedná se o velmi přesný test na zjištění klimakteria. Výsledky mají srovnatelné z krevními testy provedenými lékařem. Pokud máte pochybnosti a chcete vědět, jak na tom jste, objednejte si testy ještě dnes.

Zdroj: Pixabay.com

Jak zmírnit příznaky klimakteria jídlem

Nepříjemné projevy klimakteria můžete zmírnit nejen změnou jídelníčku, ale zaměřit se na celkovou životosprávu. Tělo dostává zabrat, o organimu se odehrávají složité bilogické procesy, které spotřebovávají ohromnou energii. Dostatek spánku, zdravé výživy i pobytu na čerstvém vzduchu vám pomohou chybějící energii opět nabrat. Co v menopauze jíst? Navyšte bílkoviny, ideální jsou vejce, tvaroh, ryby a libové maso. Zařaďte to svého jídelníčku mandle a další ořechy. Mandle obsahují zdravé tuky, které pomáhají čelit nepříjemný příznakům snižování hladiny estrogenu. Navíc mají vysoký obsah hořčíku, vitaminu E a riboflavinu, který je nezbytný pro pevné cévy.

Zkuste se obejít bez uzeniny, bílé mouky a výrobků z nich včetně pečiva. Vyhněte se bílému cukru. Z čeho získat minerály a vitamíny, které jsou v přechodu důležité?

  • Vápník – mléko, sýry, sezamové semínka, mandle, mák
  • Vitamín D – ryby,
  • Vitamin B – chlorella, spirulina játra, ryby, vejce, mléčné výrobky, hovězí maso,

Použit fotografie: depositphotos.com


Podobné články

Odhalte příčiny insomnie a vyzkoušejte sílu přírodu
Kdy a proč pít kontryhelový čaj
Dentální probiotika a jejich benefity pro zdraví ústní dutiny i imunity

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.