fbpx
MENU

Pomáháme lidem k vysněnému bydlení

Zakladatelé architektonického studia Architektara

Někoho pandemie koronaviru srazila na kolena, jiné přinutila ke změnám. K těm druhým patří i manželé Abgaryanovi. V létě 2020 založili architektonické studio Architektara, které staví a zařizuje soukromé stavby i komerční budovy po celé ČR. Jeho spoluzakladatelka Kristine byla postavena před nelehkou otázku: má dát přednost práci, nebo dítěti? Je společné podnikání manželů dobré pro vztah? Proč dali platformé přednost před rodinnou firmou?

Jak tvrdí přísloví: Člověk míní, pán bůh mění

Když Kristine lékaři ve 42 letech potvrdili těhotenství, byla v sedmém nebi. Chtěla být matkou na plný úvazek. Osud však chtěl asi něco jiného. Manželům se narodila dcera s Downovým syndromem, která potřebuje víc péče a pozornosti než běžné děti. Kdyby nepřišel koronavirus, Kristine by si péči o dceru užívala naplno. Během pandemie se ale kvůli dceřinu rizikovému zdravotnímu stavu nakonec musela vzdát kontaktu s okolním světem. Pro ženu, která byla zvyklá celý život pracovat a pohybovat se mezi lidmi, to bylo utrpení.

Ze zaměstnance na volnou nohu

Manžel pracoval v té době jako architekt v korporátu a byl hodně zaneprázdněný. Podílel se na architektonických výzvách spojených s velkými veřejnými projekty. Rodině jeho nepřítomnost začala vadit víc a více.  Jak říká Kristine, východisko z této situace bylo jediné: „Ani jeden z nás nemusel toho druhého přesvědčovat. Věděli jsme, že máme jedinou cestu, a proto jsme se rozhodli založit architektonické a designové studio. Pro manžela to znamenalo vrátit se k oblíbeným soukromým projektům a mít možnost si rovnoměrně dělit čas mezi práci a rodinu. Já uvítala, že skloubím dohromady starost o dceru i práci, protože návrat do zaměstnání nepřipadal v úvahu, ani kdyby epidemie koronaviru nebyla. Rozdělili jsme si povinnosti. Manžel vzal na sebe vyřizovaní formalit, já tvorbu webu a marketingovou strategii. Po měsících příprav jsme nabídli naše služby dřívějším zákazníkům, kteří nám s důvěrou svěřili první dva projekty ke zpracování.

Otevřená platforma odborníků

Původně jsme studio zamýšleli jako rodinný projekt. Praxe nám však ukázala, že je výhodné pro nás i pro zákazníka, když budeme spolupracovat ještě s dalšími odborníky v oboru. Protože se architekti zaměřují na různé oblasti, na zakázce pro klienta pracuje vždy ten, který má v dané oblasti největší zkušenosti.  Zákazník tak dostane nejlepší možné řešení. Rozhodli jsme se naše architektonické studio pojmout jako platformu, která spojí několik profesionálů z oboru na volné noze. Každý má samostatné projekty, které vede od začátku až do samého předání.  V případě velkých projektů se spojí v tým.

Díky platformě tedy nenabízíte jen plány na stavbu domu a stavbu samotnou, ale dům i vkusně zařídíte?

Ano. Propojení nám dovoluje nabízet architektonické a designérské služby ve všech fázích od studie přes prováděcí dokumentaci až po konečnou realizaci. Většina našich projektů je rezidenčních, ale máme v portfoliu i komerční projekty. Domy umíme nejenom stavět, ale i renovovat. Manžel má na starosti především dispoziční řešení a plánovaní prostoru tak, aby byl výsledek funkční, praktický i estetický. Kolegyně Astine Kopp se věnuje interiérům a reorganizaci prostoru.

Světelný scénář k osvětlení jednotlivých místností

Nabízíte zákazníkům i další služby?

Mezi hojně využívané služby patří vypracování světelného scénáře, což znamená plánování rozmístění svítidel. Architekt při plánování schématu osvětlení bere v úvahu mnoho faktorů, které jsou důležité k tomu, aby umístění a typ osvětlení co nejvíce odpovídaly potřebám majitelů. 

Zvažují se různé možnosti využití jednotlivých místností, k čemu a jak se budou prostory používat, plány do budoucna. Můžeme třeba řešit, jestli kuchyně bude sloužit pouze jako místo pro přípravu jídla, nebo z ní bude tzv. multifunkční prostor – jídelna, občasná pracovna apod. Dále se řeší zvýraznění některých kusů nábytku či různých architektonických prvků, jako jsou krby nebo umělecká díla. Dalšími důležitými faktory jsou denní doba, kdy bude místnost využívána nejvíc, a z jaké strany do místnosti vstupuje přirozené světlo.

Kromě toho různé vymoženosti moderní doby, jako jsou chytré spínače či distanční ovladače, vyžadují komplexní řešení osvětlení, aby byla výsledkem nejen krásná designová svítidla, ale především funkční a komfortní prostor k bydlení.

Na čem zrovna pracujete?

Momentálně pracujeme na dvou projektech. První z nich je dokončená stavba moderního domu, ve kterém teď pracujeme na interiéru.  Dalším rozdělaným projektem je návrh interiéru včetně změny dispozičních řešení bytu. Abychom mohli nabízet individuální přístup a zajistit špičkovou kvalitu, vždy máme rozpracovaných pouze pár staveb. Projekt je pro architekta něco jako jeho dítě a věnuje se mu na 100 %.

Jaké stavby stavíte?

Jak je vidět z našeho portfolia, umíme vytvořit interiér v jakémkoliv stylu. Naší „srdcovkou“ je však minimalistický styl. Minimalisticky zařízený prostor není jen o barvách a geometrii, hlavní roli hraje preciznost a propracovanost tvarů. Práce na takových projektech je pro architekta vždy velkou výzvou.

Jak vypadá prérijní dům

Má manžel v architektuře nějaký vzor?

Jeho celoživotní inspirací je Frank Lloyd Wright, jeden z nejvlivnějších amerických architektů 20.století, který se stal průkopníkem nového, odvážného přístupu k architektuře v prérijním stylu. Charakteristikou jeho stylu jsou vodorovné linie, ploché nebo valbové střechy s integrací do krajiny, masivní konstrukce a surové materiály. Před několika lety se manželovi podařilo splnit si sen a vytvořit dům v prérijním stylu, majitelé mu svěřili veškeré fáze od návrhu domu po design interiéru a následnou realizaci projektu.

Kdybych k vám přišla s tím, že chci renovovat dům, co ode mě budete potřebovat, na co se budete ptát?

Začneme osobní schůzkou přímo v místě, které chcete rekonstruovat.  Ujasníme si, jaké plánujete změny, jaká máte přání, zjistíme požadavky všech, kteří s vámi dům obývají. Následně provedeme analýzu domu. Jakmile budeme mít všechny potřebné informace, vypracujeme první návrh řešení interiéru, případně i exteriéru.  Pro lepší představivost dostanete 3D model domu, který dovoluje pohybovat se v prostoru virtuálně. Lépe si tak představíte výslednou podobu interiéru. „Osaháte“ si, zda vám bude vyhovovat dispozičních řešení a rozmístění nábytku.

Došlo mi, že abych se jako matka mohla naplno věnovat dítěti, musím někde načerpat energii, kterou mi dává právě práce, v níž pomáhám lidem vytvářet vysněný domov.

Další varianty a možnosti probereme online a jakékoliv změny či připomínky dodatečně zapracujeme tak, aby vše bylo v souladu s vašimi představami i technickými předpisy. Pro vytvoření definitivního návrhu jsou obvykle zapotřebí 2–3 online schůzky, ale počet takových setkání není nijak omezen. 

Podnikání manželů jako výzva

Co je pro vás na podnikání nejtěžší?

Nejtěžší je skloubit pracovní a rodinný život. Před mateřstvím jsem pracovala v oboru, který často vyžadoval přesný time management. V porovnaní s tím, co zažívám teď, to byla legrace.

S manželem se v péči o dceru i v práci střídáme. Museli jsme si ale některé věci vyříkat. Je rozdíl, jestli pracujete s kolegy, se kterými nebydlíte, nebo s partnerem, který od vás bere vše jako samozřejmost. 

Když pracujete s partnerem, veškeré povinnosti se navzájem propojí. Je dobré si určit přesné hranice, kde končí práce a začíná rodinný život, a uhlídat si je, jinak hrozí, že se z celého dne stane nekonečný pracovní proces.

Nehádáte se s manželem o svůj pracovní čas?

Někdy ano. Přiznám se, že je to náročné. Ani jeden z nás v předchozích vztazích neměl děti. Oba jsme workoholici a oba jsme dělali práci, která nás hodně bavila. Teď máme docela velkou výzvu – zvládnout rodinu, dítě a společné podnikání. Doufám, že nakonec vše dopadne dobře.

Pozná se na vztahu otce a dcery, že na sebe ti dva mají více času?

Od té doby, co manžel nechodí do zaměstnání a pracuje z domova, tráví pochopitelně více času s dcerou. Vztah, jak to obvykle u dcer a tatínků bývá, měli krásný vždycky. Teď ale kromě toho pozoruji, že tatínek jí víc rozumí, pozná lépe, co dcera chce, protože Suzy ještě nemluví. Dcera méně lpí na mně. Všimla jsem si, že pokud jí máme něco ukázat nebo se potřebuje něco naučit, s tatínkem to funguje lépe.

Nelitujete, že máte na dceru méně času?

Ze začátku jsem měla rozporuplné pocity, výčitky svědomí. Nakonec mě přesvědčilo, když jsem si uvědomila, že svou práci doopravdy miluji a že by mi seberealizace skrze ni chyběla. Vnitřně jsem cítila, že by se ze mě stala nespokojená a protivná ženská. Došlo mi, že abych se jako matka mohla naplno věnovat dítěti, musím někde načerpat energii, kterou mi dává právě práce, v níž pomáhám lidem vytvářet vysněný domov. Věřím, že smysluplná práce má velký, a hlavně pozitivní dopad nejen na jedince, ale i na vztahy s partnerem a dětmi.  

Jak ovlivní společné podnikání partnerský vztah

Jak si hlídáte, abyste s manželem nebyli jen kolegové v práci, ale také partneři?

Přiznám se na rovinu – je to těžké. Předpokládám, že jsme na úplném začátku cesty, někdy děláme chyby a učíme se. Přizpůsobujeme se nové situaci. Za posledních pár let se nám život změnil několikrát. Nejdříve se zapálení workoholici jako já a manžel rozhodli založit rodinu. Poté přišla dcera a teď spolu i podnikáme. To všechno jsou činnosti, na které jsme nebyli zvyklí, takže máme co dohánět. Ale když něco děláte s láskou, tak se to nakonec povede. Je to také hodně o komunikaci. Mluvíme o tom, jak to zvládáme, co bychom měli změnit, jak bychom chtěli mít co do budoucna. Samozřejmě většinou jsem iniciátorem takových rozhovorů já.

Myslíte si, že byste se do podnikání pustila i sama, bez podpory manžela?

Těžko říct! S malou dcerou a bez podpory manžela, obzvlášť když tady nemám rodinu, která by mě podpořila, spíše ne. Ale životní situace jsou různé. S věkem jsem se naučila zásadu: Nikdy neříkej nikdy. Člověk neví, jak je silný a co všechno dokáže, dokud k tomu není donucen okolnostmi.

Co byste poradila ženám, které mají dítě a váhají, zda budou na volné noze stíhat rodinu i práci?

Nerada radím, každá je v jiné situaci. Samozřejmě hodně záleží na podpoře partnera, případně známých a rodiny. Věřím, že nespokojená žena nemůže být spokojenou matkou. Výchova dítěte není pouze o tom, kolik času s ním strávíte, ale jak kvalitní je a jestli to děláte ráda. Pokud někoho absolutně naplňuje rodina a může si to finančně dovolit – proč ne. Je to úžasné naplnění a obrovská dřina. Jako matka jedináčka mám obrovskou úctu k ženám, které zvládají rodinu s více dětmi a přitom tvrdě pracují. Každopádně, ať už je tak, nebo jinak – každá žena má právo rozhodovat se o vlastním životě a osudu.


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

Dětský opalovací krém pro atopiky. Jak poznat ten nejlepší?
Programátorka Babu Červenková – vývoj aplikací na míru pro jógová studia i medicínské obory
4 + 4 důvody, proč se vyplatí mít v podnikání kvalitní web

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.