MENU

Jak pečovat o trávník na jaře?

vertikutátor na jaře

Pohled na trávník nebývá po zimě moc veselý. Pokud mu však na jaře poskytnete náležitou péči, odmění se vám hustým porostem a svěží, zelenou barvou. Jakmile se teplota vzduchu na konci března udrží nad 10 °C, začne pomalu rašit tráva. V tu chvíli je ideální čas zažít s jarní údržbou trávníku.

Nejvíce mu prospěje vertikutace, což je vlastně svislé řezání do trávníků, které ho vyčistí a omladí.  Po tomto zásahu to na zahradě vypadá jako po náletu. Po regenerační kúře se však rostliny rychle vzpamatují. Když to neuděláte, vznikne vám na trávníku nepropustná plsť odumřelých zbytků rostlin a tlejícího listí, která ho bude dusit. Místo hlíny začne tráva kořenit v plsti odkud nemá přístup k živinám. Navíc mělce kořenící rostliny špatně přijímají vláhu z půdy a trávník začne postupně chřadnout a usychat.

Nastartujte růst trávníků ruční vertikutací

Proč dělat vertikutaci?

  • Provzdušněním se k rostlinám dostane vláha i více živin,
  • přesekáním kořínku povzbudíte trávu k větvení, které ho zahustí a omladí,
  • poškozením kořínků dvouděložného plevele omezíte rychlé zaplevelení zahrady.

Než budete trávník opečovávat, ukliďte ho. Úklid na trávníků znamená rozhrabání krtinců a vyhrabání všeho co do něj nepatří, včetně listí a staré trávy. K této práci se nejlépe hodí švédské hrábě vějířovitého tvaru s pružnými hroty. Těmito hráběmi se však nedostane hlouběji do hlíny a proto je potřeba vzít do ruky vertikutátor. Tuto proceduru můžete dělat ručně nebo za pomocí stroje, který vzhledově připomíná sekačku. V případě, že máte jen malou předzahrádku nebo trávník o pár metrech čtverečních, vystačíte si s provzdušňovacími hráběmi, které jsou uzpůsobené pro snadné odstraňování „těžké deky“ z trávníku. Další možností, jak se zbavit deky je aplikace speciálního hnojivového přípravku Likvidátor travní plsti. Směs kromě základních živin obsahuje bakterie a houby, které postupně starý nános rozloží přírodní cestou.

Přizvěte na pomoc stroje

Na větší plochy je potřeba vybavit se buď aku vertikutátorem nebo výkonnějšími benzínovými či elektrickými stroji. S vertikutací začněte, jakmile nová tráva vyroste do výšky 3-4 cm, což obvykle bývá koncem března nebo v průběhu dubna. Dejte si pozor, aby před zahájením prací nebyla mokrá půda. Na zmrzlém nebo podmáčeném trávníku byste tímto zákrokem udělali víc škody než užitku.

Jak provádět vertikutaci trávníku?

  1. Nastavte si hloubku řezání na 2-4 mm, což je ideální výška, při které nože nařežou drny, ale nepoškodí porost.
  2. Jezděte po trávníku pruh za pruhem, u trávy, která potřebuje větší péči se doporučuje ještě jeden šikmý směr.
  3. Průběžně sbírejte veškerý odpad.
  4. Rozdělte si úkoly. Líp vám půjde práce od ruky, když budete dva. Jeden na obsluhu vertikutátoru a druhý na sběr vzniklého odpadu.
  5. Nakonec přijde na řadu dosetí holých míst, hnojení a dostatečná zálivka.

Zbavte se nechtěného mechu a plísní                 

Máte zahradu porostlou mechem? Vertikutací vyřešíte problém jen částečně. Mech v trávníku signalizuje kyselou půdu a stinné vlhké místo s nedostatečným prouděním vzduchu. Pro úspěšný boj s mechem je proto důležité snížit kyselost půdy, čehož docílíte pravidelným hnojením vápenatým ledkem nebo uhličitanem vápenatým. Použitím těchto hnojiv 1x za měsíc neutralizujete reakci půdy, a navíc jí dodáte důležité živiny. Mech během jednoho až dvou měsíců odumře, protože ztratí půdu chudou na živiny. Zbavit se nežádoucího mechu můžete i použitím herbicidu, které však mech poškodí jen povrchově a ke kořenům se nedostane. Efektivnější je mít na zahradě takové podmínky, aby neměl šanci se rozrůstat. Na stinných místech vysaďte travní semena, kterým nevadí stín a trávu v těchto místech sekejte nakrátko, maximálně na cca 3 cm.

Kromě mechu je často trávník na jaře napaden nejrůznějšími plísněmi. Nejznámější plíseň sněžná se často objevuje na intenzivně udržovaných trávnících od října až do půlky března. Poznáte ji podle listů slepených povlakem bílé nebo narůžovělé barvy. Po vertikutaci a odstranění odumřelých částí rostlin na napadená místa použijte některý z volně prodávaných postřiků proti houbovým chorobám.

Zacelte rány po vertikutaci

Po vertikutaci se na trávníku objeví holá místa bez trávy, kterou je potřeba dosít. Jak na dosev? Na menší plochy do 2 m2 můžete použít speciální „trávníkovou náplast“, což je směs, která obsahuje vše potřebné (obohacený substrát, osivo i hnojivo). Větší, nerovné plochy budete muset nejdříve dosypat trávníkovým substrátem nebo zeminou smíchanou s pískem. Na zkypřenou a pohrabanou zeminu následně rozhoďte travní směs a přikryjte ji slabou vrstvou zeminy. Nakonec dosyp udusejte lopatou nebo poválcujte.

Po očistě dopřejte trávníku živiny

Kdy hnojit trávník na jaře? S prvním hnojením počkejte na duben, až budete mít travní porost provzdušněný. Nehnojte při přímém slunci ani po dešti. Ideální je hnojit suchý trávník před deštěm. Vždy se řiďte návodem na obale, při nedodržení koncentrace můžete trávníku uškodit a hnojivo může trávník popálit. Většinou se na jaře dodává komplexnější hnojivo včetně hořčíku a draslíku. Osvědčená jsou dlouhodobě působící hnojiva určená přímo pro začátek sezony, které obsahují převážně dusíkaté sloučeniny pro růst. U nově vysazených a mladých trávníků nezapomeňte při jarním hnojení ani na fosfor pro posílení kořenů.

Posledním krokem je první sekání

Na první sečení trávy si počkejte na duben až tráva doroste minimálně do výšky 8 cm a více. Poprvé moc nezkracujete. Nůž sekačky nastavte na nejvyšší pozici. Ideální je odstranit třetinu délky trávy.   Jestliže jste nechali trávu přerůst více než je zdravé, zkraťte ji postupně. Nejdříve přibližně o 7 cm a cca třetí den o tolik, kolik potřebujete. Posekanou trávu u prvního sekání nenechávejte ležet na trávníku, ale pečlivě ji posbírejte.

Péče o trávník je náročná. Ale vynaložená námaha stojí za to. V létě si při pohledu na trávník budete libovat, že jste léčebnou kúru provedli se vším všudy.

Zdroj obrázků: Pixabay.com


Autor článku

Jarmila Zechová Syptáková Sendire.cz

Jarmila Zechová Syptáková

Můj život je takový, jaký jsem si vysnila. Obklopena velkou rodinou dělám to, co mě baví.  Založila jsem magazín pro ženy Sendire. Starám se o komunitu žen na volné noze.  Jako copywriterka využívám při psaní marketingových textů znalosti z on-line marketingu. Píšu příspěvky na blogy malých živnostníků i velkých firem, vytvářím PR zprávy, textuju weby. Mám za sebou 20 let v knihovně. V on-line světě i v knihovně se hodně pracuje s klíčovými slovy, která mají společný cíl. Dovést čtenáře k relevantním informacím.

Miluji společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná sladká vína i objevování sebe sama.

Podobné články

Nevycházíte z penězi? Požádejte si o příspěvek na bydlení
Originální vánoční dárky na poslední chvíli
Black Friday 2021 je tu!

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined index: cookies in /www/doc/www.sendire.cz/www/fewoapufoiu/themes/sendire/functions.php on line 101

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.