MENU

Zrušení živnostenského oprávnění krok za krokem

 data-srcset

Zrušení živnosti nebo pozastavení?

Stejně tak jednoduše jak se živnost zakládá se i ruší. Existující živnost můžete pozastavit nebo ukončit. Při pozastavení můžete živnost kdykoliv v budoucnu zdarma obnovit – za měsíc, ale třeba i za několik let, což při zrušení živnostenského oprávnění není možné. Pozastavit živnost nelze na dobu neurčitou. Vždy musíte uvést konkrétní datum, byť třeba za 20 let.

Pozastavení živnosti

Živnost můžete pozastavit pouze ode dne, kdy to oznámíte úřadu. Nemůžete to udělat zpětně.

Přerušení živnosti nejste povinna oznamovat na živnostenském úřadě, potažmo na Czech POINT, ale vyplatí se to. Živnostenský úřad i Czech POINT fungují jako centrální registrační místo a díky tomu si ušetříte obíhání ostatních úřadů. Za porušení oznamovací povinnosti hrozí sankce až 10 tisíc korun.

Co tedy musíte udělat, když chcete podnikání přerušit?

  • Oznámit přerušení živnosti na živnostenském úřadě nebo na Czech POINT. Tato možnost se jeví jako nejpohodlnější, protože zde vyřídíte oznamovací povinnost i k ostatním úřadům (zdravotní pojišťovně, ČSSZ a FÚ). Stačí, že zde vyplníte jednotný registrační list a přiložíte změnový list, kterým se ohlašují všechny změny vůči ŽÚ a ostatním úřadům. K oznámení přerušení živnosti na finanční úřad je potřeba ještě vyplnit zvláštní tiskopis FÚ oznámení o změně registračních údajů. Pokud učiníte podání prostřednictvím Czech POINT, bude vás to stát 50 Kč za vyřízení.
  • Pokud máte datovou schránku, můžete vyplněné formuláře o přerušení podnikání odeslat úřadům i tímto způsobem.
  • Pokud máte vyřízený elektronický podpis, změnový list můžete také vyplnit online v aplikaci na portále pro živnostníky Ministerstva průmyslu a obchodu.  

Pokud nevyužijete možnost vyplnění jednotného registračního listu se změnovým listem, musíte oznámit, že jste se rozhodla přerušit podnikání, zdravotní pojišťovně a ČSSZ do 8 dnů a finančnímu úřadu do 15 dnů, sama.

Zrušení živnostenského oprávnění

Co musíte udělat, když chcete podnikání ukončit? Jak živnost úředně ukončit?

Rozhodněte se, zda skutečně chcete živnost ukončit, protože je to nevratný krok. Ukončenou živnost nelze obnovit. 

Postup zrušení živnostenského oprávnění je stejný jako v případě přerušení, jenže v tomto případě už na živnostenský úřad, potažmo Czech POINT zajít musíte. Tam vyplníte jednotný registrační formulář včetně změnového listu a živnostenský úřad informuje ostatní úřady za vás. Úřad poté vydá bezodkladně, nejpozději však do 30 dnů ode dne podání žádosti, rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění.

Pokud nevyplníte jednotný registrační formulář, musíte na živnostenském úřadě písemně vyplnit žádost o zrušení živnostenského podnikání. Lhůty pro oznámení na ostatní instituce jsou stejné jako při přerušení živnosti.

Ilustrační obrázek depositphotos.com


Autor článku

Jana Sixtová

Jana Sixtová

Jana Sixtová vystudovala Českou zemědělskou univerzitu, ale oboru se nevěnuje. Vždy ji bavila čeština a sloh, proto se realizuje spíš v tomto oboru. Zajímají ji především společenská a lifestylová témata.

V Praze žije 3 roky ve společnosti britské kočky Mayi. Nejradši navštěvuje rodiče na vesnici na Kolínsku, kde vyrostla. Ve volném čase sportuje, nakupuje oblečení a boty a tráví čas s přáteli nebo se svým dvouletým synovcem.

Životní motto: Přes všechny pochyby je život krásný.

Podobné články

Stihněte více práce za méně času aneb 14 tipů na zvýšení produktivity
Jak překonat strach z podnikání ?
Pomáháme lidem k vysněnému bydlení

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Notice: Undefined index: cookies in /www/doc/www.sendire.cz/www/fewoapufoiu/themes/sendire/functions.php on line 101

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.