fbpx
MENU

Zrušení živnostenského oprávnění krok za krokem

Zrušení živnosti nebo pozastavení?

Stejně tak jednoduše jak se živnost zakládá se i ruší. Existující živnost můžete pozastavit nebo ukončit. Při pozastavení můžete živnost kdykoliv v budoucnu zdarma obnovit – za měsíc, ale třeba i za několik let, což při zrušení živnostenského oprávnění není možné. Pozastavit živnost nelze na dobu neurčitou. Vždy musíte uvést konkrétní datum, byť třeba za 20 let.

Pozastavení živnosti

Živnost můžete pozastavit pouze ode dne, kdy to oznámíte úřadu. Nemůžete to udělat zpětně.

Přerušení živnosti nejste povinna oznamovat na živnostenském úřadě, potažmo na Czech POINT, ale vyplatí se to. Živnostenský úřad i Czech POINT fungují jako centrální registrační místo a díky tomu si ušetříte obíhání ostatních úřadů. Za porušení oznamovací povinnosti hrozí sankce až 10 tisíc korun.

Co tedy musíte udělat, když chcete podnikání přerušit?

  • Oznámit přerušení živnosti na živnostenském úřadě nebo na Czech POINT. Tato možnost se jeví jako nejpohodlnější, protože zde vyřídíte oznamovací povinnost i k ostatním úřadům (zdravotní pojišťovně, ČSSZ a FÚ). Stačí, že zde vyplníte jednotný registrační list a přiložíte změnový list, kterým se ohlašují všechny změny vůči ŽÚ a ostatním úřadům. K oznámení přerušení živnosti na finanční úřad je potřeba ještě vyplnit zvláštní tiskopis FÚ oznámení o změně registračních údajů. Pokud učiníte podání prostřednictvím Czech POINT, bude vás to stát 50 Kč za vyřízení.
  • Pokud máte datovou schránku, můžete vyplněné formuláře o přerušení podnikání odeslat úřadům i tímto způsobem.
  • Pokud máte vyřízený elektronický podpis, změnový list můžete také vyplnit online v aplikaci na portále pro živnostníky Ministerstva průmyslu a obchodu.  

Pokud nevyužijete možnost vyplnění jednotného registračního listu se změnovým listem, musíte oznámit, že jste se rozhodla přerušit podnikání, zdravotní pojišťovně a ČSSZ do 8 dnů a finančnímu úřadu do 15 dnů, sama.

Zrušení živnostenského oprávnění

Co musíte udělat, když chcete podnikání ukončit? Jak živnost úředně ukončit?

Rozhodněte se, zda skutečně chcete živnost ukončit, protože je to nevratný krok. Ukončenou živnost nelze obnovit. 

Postup zrušení živnostenského oprávnění je stejný jako v případě přerušení, jenže v tomto případě už na živnostenský úřad, potažmo Czech POINT zajít musíte. Tam vyplníte jednotný registrační formulář včetně změnového listu a živnostenský úřad informuje ostatní úřady za vás. Úřad poté vydá bezodkladně, nejpozději však do 30 dnů ode dne podání žádosti, rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění.

Pokud nevyplníte jednotný registrační formulář, musíte na živnostenském úřadě písemně vyplnit žádost o zrušení živnostenského podnikání. Lhůty pro oznámení na ostatní instituce jsou stejné jako při přerušení živnosti.

Datová schránka a ukončení živnosti

Zrušení živnostenského listu datovou schránkou je samozřejmě možné. Jak na to? Nejprve si stáhnete ze stránek Ministerstva průmyslu a obchodu změnový list, který vyplníte podle pokynů. Po vyplnění si změnový list uložíte do počítače a po přihlášení do datové schránky odešlete na příslušný Živnostenský úřad. Přes datovou schránku posíláte podání úřadům zdarma. Pokud si nejste, jak ždost o zrušení živnosti odeslat, inspirujte se postupem v článku Jak podat daňové přiznání datovou schránkou. Je to stejně jednoduché, jako odeslat e-mail s přílohou.

Ilustrační obrázek depositphotos.com


Autor článku

Jana Sixtová

Jana Sixtová

Jana Sixtová vystudovala Českou zemědělskou univerzitu, ale oboru se nevěnuje. Vždy ji bavila čeština a sloh, proto se realizuje spíš v tomto oboru. Zajímají ji především společenská a lifestylová témata.

V Praze žije 3 roky ve společnosti britské kočky Mayi. Nejradši navštěvuje rodiče na vesnici na Kolínsku, kde vyrostla. Ve volném čase sportuje, nakupuje oblečení a boty a tráví čas s přáteli nebo se svým dvouletým synovcem.

Životní motto: Přes všechny pochyby je život krásný.

Podobné články

4 + 4 důvody, proč se vyplatí mít v podnikání kvalitní web
Tajemný zámek Horní Libchava – místo, kde ožívají pohádkové bytosti
Nechte se okouzlit fascinujícím světem rytectví Iris Fojtíkové

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vlastimil Antonický / 2023-01-25 / 9:27

Dobrý den
Nechci datovou schránku protože nepodnikám už od roku2.11. 2005 a jsem v důchodu.Je mi 74.Chci zrušit ten živnostní list který má IĆ-758 08 862.
Děkuji
V.Antonický

Odpovědět
Jarmila / 2023-02-11 / 14:18

Dobrý den, o zrušení živnostenského listu si musíte požádat na kterémkoliv živnostenském úřadě. https://portal.gov.cz/sluzby-vs/S782

Faldus Jaroslav / 2023-02-02 / 17:10

Mohu zrušit živnost, kdekoli v České republice, nebo musím na místě,kde jsem živnost založil

Odpovědět
Jarmila / 2023-02-11 / 14:19

Dobrý den, živnost můžete ukončit u jakéhokoliv živnostenského úřadu, https://portal.gov.cz/sluzby-vs/S782

Typovský / 2023-03-05 / 18:38

Dobrý den
Můžu zrušit živnostenský list přes datovou schránku?
Děkuji.

Odpovědět
Jarmila / 2023-03-13 / 19:36

ANo, zrušení živnostenského listu přes datovou schránku je možné. Jen je potřeba stáhnut si změnový list, kterýpo vyplnění odešlete přes svou datovou schránku.

Miroslav Pavelka / 2023-03-06 / 9:27

Dobrý den,
Je možné zrušit pozastavenou živnost ( nepodnikám, jsem důchodce) prostřednictvím datové schránky?
Děkuji MP.

Odpovědět
Jarmila / 2023-03-13 / 19:34

ANo, živnostenské oprávnění můžete zrušit i prostřednictvím datové schránky.

Jarmila / 2023-03-17 / 21:28

Dobrý večer, máme s manželem prerusene podnikání až do roku 2099 datovou schránku pozastavenu a dnes nám přišla poštou nová datová schránka je to možné? Stejně už chceme živnost zrušit, děkuji za odpověď Jarmila

Odpovědět
Jarmila / 2023-04-04 / 16:15

Ano. Chyba se ve vašem případě nestala. Datovou schránku dostanou i lidé s pozastavenou živností.

Miroslav / 2023-04-12 / 16:30

Dobrý den,
mám přerušený živnostenský list od roku 1993. Nikdy jsem jej nepoužil, protože zaměstnavatel se v den mého nástupu do práce rozhodl pro zaměstnanecký poměr. Byla mi zřízena datová schránka.
Mám i přesto, že jsem 34 let zaměstnancem, povinnost podávat daňové přiznání datovou schránkou? děkuji

Odpovědět
Tomáš / 2023-04-14 / 1:24

Dobrý den Jano Sixtová,
krásně napsané. Jen doporučuji upravit větu: Ukončenou živnost nelze obnovit… Za: Ukončenou živnost budete muset znovu založit. Oběhnout všechny úřady, zaplatit poplatky s tím spojené a doložit všechny dokumenty, které Vás opravňují k provozování živnosti.

Odpovědět

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.