fbpx
MENU

Přírodní léčba letních zdravotních potíží

Přírodní léčba

Jak zatočit s nejčastějšími zdravotními problémy spojené s cestováním? Jak ošetřit v přírodě hmyzí kousanec? Co funguje na bolest hlavy? Známá bylinkářka Simona Procházková vám ukáže, že není vždy nutné hned běžet do lékárny. Často to jde i bez chemie. Na spoustu drobných zranění a obvyklých potíží často stačí přírodní léčba.

Nevolnost v autě aneb Léčba kinetózy bylinkami

Jak vzniká kinetóza?

Jestliže pohyb dráždí polokruhové kanálky rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu. Oči se přizpůsobují pohybu a vnitřní ucho, které napomáhá orientaci v prostoru, vysílá do mozku protichůdné signály. Charakteristické znaky kinetózy jsou únava, bledost, zívání, závratě, nevolnost až zvracení. Tyto pocity obvykle zmizí, jakmile cesta skončí.

Citronovo-mátový nápoj

Potřebujete: 0,5 litru vody, 1 lžíci nasekané čerstvé máty, 4 lžíce čerstvé citronové šťávy

Postup: Všechny přísady smíchejte dohromady. Připravený nápoj si i s lístky máty nalijte do cestovní láhve a během jízdy popíjejte po douškách.

Zázvor uklidní „žaludek na vodě“

Zázvor patří mezi nejúčinnější léky na kinetózy stejně jako na obyčejné bolení břicha.

Dvě hodiny před plánovanou cestou a dle chuti i během dne žvýkejte kousek kandovaného zázvoru. Účinkuje téměř okamžitě. Na rozdíl od většiny běžných léků navíc nemá vedlejší účinky jako např. ospalost, otupělost či rozmazané vidění.

Co pomáhá na nadýmaní, průjem a zácpu?

Trávicí obtíže zklidní smetanka

Na veškeré potíže s trávením, jako jsou křeče v oblasti břicha, nadýmání, nechutenství i průjem, je úžasné žvýkání či popíjení nápoje z pampelišky.

Pampelišková voda

Potřebujete 2 hrsti lístků pampelišky (jen si ji nespleťte si locikou, pampeliška má hranaté špičky lístků, locika zaoblené), 2 dl vody

Postup: Smetanku opláchněte a rozmixujte společně s vodou. Poté přeceďte přes plastové sítko. Vzniklou směs nalijte do sklenice s uzávěrem a skladujte v lednici (vydrží zhruba 7 dní). Při potížích užívejte 3× denně polévkovou lžíci.

Co funguje proti nadýmání?

Nadýmání většinou způsobují některé potraviny, léky, ale i různé žaludečně střevní poruchy (dráždivý žaludek, tračník, žlučníkové potíže, podrážděná slinivka) či zácpa. Pro nadýmání jsou typické pocity plnosti, nevolnost, křečovité bolesti, napjaté břicho i tlak na bránici. Plynatostí jsou častěji postiženi lidé se sedavým způsobem života než lidé s větší tělesnou aktivitou. Často se nadýmání týká i cestovatelů, kteří jsou nuceni několik hodin v kuse sedět v dopravním prostředku.

Čaj proti nadýmání

Potřebujete: 1 lžičku drceného kmínu, 1 lžičku drcených fenyklových semen, 1 lžičku drcených anýzových semen, 3 dl vroucí vody

Postup: Léčivky smíchejte dohromady, přelijte je vroucí vodou. Nechte směs 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přeceďte a při potížích popíjejte po douškách během celého dne.

Co na střevní zácpu

Tento trávicí problém jen málokdy způsobují chorobné změny ve střevě. Mnohem častěji má zácpu na svědomí nevhodné stravování, slabý pitný režim, nedostatek pohybu a psychické faktory.  Lněná semínka vám se zácpou mohou výrazně pomoci, protože aktivují střevní činnost. Myslete na to, že je musíte smíchat s větším množstvím tekutin!

Nápoj z lněného semínka

Potřebujete: 1 polévkovou lžíci lněného semene, 0,5 l vody

Postup: Ráno semínko přelijte 0,5 litrem studené vody. Do večera nechce směs odpočívat. Večer kolem 18. hodiny celou sklenici i se semínky vypijte a ráno je úspěch zaručen!

Jak zastavit průjem

Průjem nejčastěji vyvolávají choroboplodné zárodky, které způsobují střevní infekci. Důvodem mohou být rovněž psychické problémy či alergie. I s průjmem nám může pomoci lněné semínko, protože když se smíchá s menším množstvím tekutin, zahustí obsah střev.

Průjem zastaví 1 lžíce lněného semínka, kterou zapijte 2 dl vlažné vody. Tento postup pravidelně opakujte 4× denně po dobu 3 dnů.

Ze stejného soudku: Chcete účinný prostředek k posílení imunitního systému? Dočtete se v článku Přírodní léky na očistu a posílení organismu najdeme v každé spíži

Fotografie Karin Syptáková

Co na rýmu a nachlazení

I v horkých měsících vás může překvapit nachlazení, rýma, kašel a celková slabost. Není potřeba hned panikařit a běžet do lékárny. I jednoduché přírodní recepty vám mohou účinně pomoci.

Česnečka – první pomoc na rýmu a nachlazení

Silná polévka z česneku má výrazné antibakteriální účinky. Je to opravdu osvědčený recept při prvních příznacích nachlazení.

Potřebujete: 3 dl vody, 4 stroužky česneku, mořskou sůl, 2 lžičky olivového oleje, 1 vajíčko, 1 na kostičky nakrájenou bramboru, 1 lžíci nastrouhané mrkve, půl lžičky kmínu

Postup: Na oleji opražte mrkev, zalijte ji vodou, osolte, okmínujte a doveďte k varu. Do vroucí vody přidejte rozšlehané vajíčko a brambory. Vařte, dokud brambory nezměknou. Nakonec přidejte rozmačkaný česnek.

Antibiotický čaj (nachlazení, chřipka, záněty i angína)

Potřebujete: 1 lžičku skořice, 1 lžičku tlučených hřebíčků (koření), 1 tlučený badyán, 1 lžíci strouhaného zázvoru, 1 lžičku tlučených fenyklových semínek, 3 dl vroucí vody

Postup: Bylinky a koření přelijte vroucí vodou a vše nechejte 10 minut louhovat, poté přeceďte a vypijte. Čajovou směs užíváme 3× denně 3 dl po dobu 7 dnů.

Jak na bolest hlavy

Bolest hlavy nás může úplně „vyřadit z provozu“, její příčiny mohou být rozmanité – slabý pitný režim, nedostatek hořčíku, změna počasí, špatný vzduch, vysoké hodnoty ozonu, zácpa, stres, starosti, nespavost. Někdy za bolest hlavy můžou i ztuhlé svaly, především nejčastěji přetěžované šíjové. Jakna bolest hlavy pomocí bylinek?

Bylinkový šejk – osvědčený prostředek proti bolestem

Potřebujete: 1 lžíci čerstvé máty, 1 lžíci čerstvé meduňky, 1 lžíci kopřivy, 1 lžíci levandule, 1 lžíci šalvěje, 1 lžíci čerstvé citronové šťávy, 0,5 litru vody

Postup: Vše smíchejte dohromady a rozmixujte v mixéru. Hotový nápoj popíjejte po douškách.

Obklad z vinného octa

Jak si připravíte účinný obklad proti bolesti hlavy?

Namočte ideálně lněný hadřík do vinného octa, vyždímejte a přiložte si ho na čelo. Nechejte jednu hodinu působit.

Léčba infekce močových cest z prochladnutí

infekci močových cest dochází v důsledku zánětlivého podráždění v oblasti močovodů a močového měchýře. Vyvolávají ji choroboplodné zárodky, které zvenčí proniknou přes močovody do močového měchýře.

Sedací koupel z mořské soli

Tato procedura je výborná při potížích s močovými cestami. Dezinfikuje, odstraňuje pálení a svědění. Věřte nebo ne, přináší opravdovou úlevu!

Potřebujete: 2 hrsti mořské soli, lavór či větší nádobu naplněnou teplou vodou (ne horkou!)

Postup: Nechte sůl rozpustit ve vodě a do vzniklé lázně si na 10 minut sedněte. Tento postup opakujte 2× denně po dobu 5 dní.

Antibiotický čaj

Potřebujete: 2 lžičky skořice, 1 lžičku tlučených hřebíčků (koření), 1 tlučený badyán, 1 lžíci strouhaného zázvoru, 3 dl vroucí vody

Postup: Bylinky a koření přelijte vroucí vodou a vše nechte 10 minut louhovat, poté přeceďte a vypijte. Tento čaj pijeme 3× denně v množství 3 dl po dobu 7 dnů.

Co na odřeniny a jiné poranění kůže

Drobné úrazy k letní dovolené prostě patří. Většinou se jedná o oděrky a odřeniny, v horším případě o řezné rány, kde je nutné ránu dobře vyčistit a vydezinfikovat. K tomu vám postačí trocha kvalitního alkoholu.

Jak ošetřit kousnutí hmyzem

Kousnutí komára či ováda způsobuje malou ranku, která mírně nateče a silně svědí. Na žihadla vos, včel či sršňů bývá silnější reakce, protože obsahují jed.

Kousnutí hmyzem zvládnete ošetřit i bez lékárničky.

Jste-li v přírodě, štípnutí okamžitě zmírníte nadrceným listem jitrocele či pampelišky. Pokud kolem vás bylinky nejsou, přiložte na štípanec trošku obyčejné hlíny.

Jste-li v „domácím“ prostředí, přiložte na ránu půlku čerstvě rozkrojené cibule, převažte ji šátkem a nechte půl hodiny působit.  Stejnou službu vám prokáže i tvarohový obklad – na postižené místo si namažte troškou vychlazeného tvarohu nebo zakysané smetany.

Co na spáleniny od slunce

Připravte pokožku na sluníčko. Dva až tři týdny před plánovaným sluněním doporučuji  popíjení čerstvé mrkvové šťávy s pár kapkami mandlového oleje v množství 2 dl denně, aby se vitaminy dobře vstřebaly. Organismus tak získá beta-karoten, který chrání před spáleninami a dodá pak pokožce bronzovou barvu.

Co dělat, když se spáleniny od slunce přeci jenom objeví? Základní opatření při léčbě spáleniny je ochlazení, které je nutné provést co nejdříve. Spálená místa 15 minut ochlazujte studenou vodou. Chlazení sníží otok a odvede z pokožky teplo.

Spálenou oblast můžete jemně potírat nakrájenou okurkou, cuketou či bramborou.

Co dál pomůže na spáleniny od slunce?

Jogurtová pleťová maska

Potřebujete: 1 vychlazený velký bílý jogurt

Postup: Jogurt si naneste na bolavá místa a nechte 30 minut působit, poté opláchněte.

Chladivý tvarohový obklad

Potřebujete: 1 vaničku vychlazeného tvarohu, 1 dl mléka, lněné plátno

Postup: Tvaroh smíchejte s mlékem, až vznikne dobře roztíratelná směs. Tu pak natřete na hadřík, který přiložte na podrážděná místa. Nechejte 30 minut působit. Poté opláchněte studenou vodou.

Přírodní léčba v kosmetice

Co proti svědění kůže

Ovesná koupel

Ovesná koupel zjemňuje pokožku a odstraňuje svědění, tudíž se hodí při léčbě ekzémů, lupénky.

Potřebujete: 0,5 kg ovesných vloček, 3 litry vroucí vody

Postup: Ovesné vločky přelijte 3 litry vroucí vody a nechte 60 minut odstát. Po uplynutí této doby směs přeceďte. Vzniklý šlem vlijte do napuštěné vany s teplou vodou. Ovesná koupel by měla trvat 15 minut. Pro intenzivní regeneraci organismu si po koupeli dopřejte 20minutovou relaxaci. Ovesnou proceduru opakujte 5 dní po sobě.

Přírodní maska na vlasy

Jak ošetřit sluncem vysušené vlasy? Dopřejte jim úžasnou regeneraci ve formě olivového zábalu. Připravíte si ho jednoduše smícháním 2 lžic vlažného oleje se žloutkem a 1 lžičkou citronové šťávy. Vzniklou směs si jemně vetřete do vlasů od kořínků po konečky. Zabalte do potravinářské fólie a nechte hodinu působit.

Máte další osvědčené recepty z přírody? Podělte se o ně s námi v komentářích.

Líbil se vám článek? Nenechejte si ho pro sebe, ale šiřte dále do svého okolí!

Ilustrační fotografie: zdroj Pixabay


Autor článku

Bylinkářka Simona Procházková

Simona Procházková

Simona Procházková, bylinkářka, která vyrábí účinné bylinné kapky na nejrůznější zdravotní problémy v rodinné manufaktuře pod názvem Léčíme přírodou. 

Je autorkou několika populárně naučných knížek, ve kterých seznamuje širokou veřejnost s léčivými účinky bylinek i jiných darů přírody.

Podobné články

Kdy a proč pít kontryhelový čaj
Dentální probiotika a jejich benefity pro zdraví ústní dutiny i imunity
Jak se co nejrychleji zbavit oparu aneb tipy na účinnou léčbu herpesu

Komentáře k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.